yhdyntä

abortoitu

muutama päivä sitten oli lääkkeellinen keskeytys..sattu ihan prkleesti mutta nyt taas vointi ok. ohjeissa lukee ettei yhdyntää "suositella" jälkivuodon aikana. aloitin kaksi päivää sitten pillerit normaaliin tapaan.
miten on? jos harrastaa seksiä onko taas vaarana tulla raskaaksi?

11

10648

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latva B:t

      Uskomatonta. Olin juuri abortilla, viettini seksiin on niin kova, että taas ajelen ilman ehkäisyä. Uusi abortti vain kehiin. Hei ihmiset! Mulla ei ole mitään aborttia vastaan, mutta silkkaan idioottimaiseen käyttäytymiseen suhtaudun kyllä halveksivasti. Ohje: nai niin paljon kun huvittaa, kunhan käytät ehkäisyä!!!!

      • sulle vaan

        Ap:han selkeästi kirjoitti, että on aloittanut e-pillerit abortin jälkeen. Hän kenties haluaisi tietää että kuinka pian voi taas olla yhdynnässä abortin jälkeen. Tai että mitä haittaa siitä on jos on yhdynnässä jälkivuodon aikana. Turhat moralisoinnit pois! Ja lukutaitoa peliin!

        Ja ap:lle... yhdynnästä pitäisi vuodon jälkeen pidättyä korkean tulehdusriskin takia, koska kohdun suu on auki. Sitten kun vuoto on lakannut tulee ensimmäisillä kerroille vielä käyttää kondomia tulehduksriskin vuoksi. Syöt pillereitä nyt eli et voi tulla raskaaksi kuin jos kuulut siihen muutamaan prosenttiin jotka tulevat raskaaksi pilleriehkäisystä huolimatta!

        Jaksamista ja toivottavasti keskeytyksesi onnistui, minulla ei onnistunut ja jouduin vielä kaavintaa:(.


      • löpö!
        sulle vaan kirjoitti:

        Ap:han selkeästi kirjoitti, että on aloittanut e-pillerit abortin jälkeen. Hän kenties haluaisi tietää että kuinka pian voi taas olla yhdynnässä abortin jälkeen. Tai että mitä haittaa siitä on jos on yhdynnässä jälkivuodon aikana. Turhat moralisoinnit pois! Ja lukutaitoa peliin!

        Ja ap:lle... yhdynnästä pitäisi vuodon jälkeen pidättyä korkean tulehdusriskin takia, koska kohdun suu on auki. Sitten kun vuoto on lakannut tulee ensimmäisillä kerroille vielä käyttää kondomia tulehduksriskin vuoksi. Syöt pillereitä nyt eli et voi tulla raskaaksi kuin jos kuulut siihen muutamaan prosenttiin jotka tulevat raskaaksi pilleriehkäisystä huolimatta!

        Jaksamista ja toivottavasti keskeytyksesi onnistui, minulla ei onnistunut ja jouduin vielä kaavintaa:(.

        Pillerit kun aloittaa, pitäisi käyttää AINA ensimmäinen viikko kondomia! Hoh hoh!


      • .....
        löpö! kirjoitti:

        Pillerit kun aloittaa, pitäisi käyttää AINA ensimmäinen viikko kondomia! Hoh hoh!

        abortin jälkeinen vuoto kestää aina noin 4-6 vk. Tapauskohtaista tietenkin, siinä siis sinulle se viikon kumin käyttö kun aloittaapillerit. Yhdyntä ei siis ole mahdollista kuin vasta 4-6vk pillereiden aloittamisen jälkeen=vuodon loputtua. Ei siis enää raskausriskiä silloin...


    • näin on

      Heti vaan nussimaan niin voit kohta tehdä jo uuden abortin. Mitäs turhaan pillereitä syöt?

      • ;)..

        huolehtikaa omista asioistanne..kiitos vastauksista. niistä järkevistä


    • neuvoja

      On sulla kiire taas paneen ja tekeen uusia abortteja! Sun sisältä on juuri poistettu elämän alku ja sä haluat jatkaa seksielämää noin kiivaasti. Asia kerrallaan hei! Ja jälkivuodon aikana ei siis todella kannata harrastaa seksiä, ihan niinkuin on neuvottu, tulehdusvaaran vuoksi. Vittu kun vituttaa tommoset itsekeskeiset kakarat. Vähän niinku uutta suoneen kun vanha kuolee!

    • uskomatontasettiä

      Siis mitä ihmettä? Ketähän se auttaa että kieriskelisi omantunnon tuskissa ja pidättytyisi seksistä tyyliin seuraavat puoli vuotta koska päätyi aborttiin (Siis kamala, se ajatteli paluuta normaaliin elämään ja normaaliin seksielämään vaikka pitäisi surra!!) niinkö? Itse mietin aborttia ja surin ja kävin läpi henkistä paskaa sen kaksi viikkoa ennen lääkkeiden hakua, mietittiin yhdessä miehen kanssa kaikkia ratkaisuja kaikilta kannoilta. Nyt kun abortti on ohi, en tiedä ketä se auttaisi että piiskaisin itseäni kuinka hirveä ihminen olen, enkä ainakaan ansaitse ajatellakaan seksiä seuraavaan 2kk (aiheuttamaan lisää abortteja (??) on aika kova syytös, kun varmasti suurin osa huolehtii kahta kovemmin ehkäsystä tämän kokemuksen jälkeen. Minkä takia abortin tehneen seksielämän täällä oletetaan aiheuttavan uusia abortteja? ) itsellä hormonaalinen ehkäisy petti. Myös parisuhteeni kuuluukin vissiin päättyä, koska enhän minä nyt näin hirveänä ihmisenä ansaitse sitä että elämä jatkuisi ja parisuhdekin palautuisi ennalleen niinkö...? Eiköhän abortin läpikäyneillekin paluu normaaliin arkeen, toki ehkisystä huolehtien ole sitä parasta terapiaa ja elämä jatkuu? Se on vaikea päätös, mutta jos ap tosiaan myös kävi tätä asiaa ja tunteita enemmän läpi ennen toimenpidettä ja sai toimenpiteen jälkeen closerin aiheeseen?

      • Anonyymi

        Taitaa olla tylsää kun vastaat yli 10 vuotta vanhaan viestiin, yrittäen aiheuttaa riitaa ja vänkäämistä. Toki ymmärrettävää, palsta vaikuttaa melko hiljaiselta, pitäähän sunkin sitä ainutta harrastustas jotenkin pitää yllä.


      • Anonyymi

        "Eiköhän abortin läpikäyneillekin paluu normaaliin arkeen, toki ehkisystä huolehtien ole sitä parasta terapiaa ja elämä jatkuu? "

        Niin, siis JOS jatkuisi,, ja ihan "normaalina".... näkisi vaan edes joskus :D


    • Anonyymi

      Hyvä kun teit abortin,oletko ajatellu tehdä lobotomian?eli piuhat poikki. Sun kohdalla vois olla paikallaan tuo toimenpide kun et tunnu tietävän vastuusta mitään. Mene sitten vaikka Afrikkaan nussimaan kun olet noin nymfo.

    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      348
      3638
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      19
      2378
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1950
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1645
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      417
      1552
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      39
      1487
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      282
      1458
    8. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1314
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1116
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      17
      1038
    Aihe