Hei, olen keski-ikäinen yh-äiti. Talous tiukalla aina ja hyvin yksinäinen uudelle paikkakunnalle muuton jälkeen. Olen työttömänä ja töistä ei tietoa.
Näetkö minulle mitään tälle vuodelle?
Kiitos
Näetkö minulle mitään tälle vuodelle?
Kiitos
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tarvitset helpotusta yksinäisyyteesi. Katso paikkakuntasi kansalais/työväenopistojen kevään ohjelmistoa ja valitse sieltä kurssi, joka kiinnostaa sinua.Toivon, että paikkoja vielä löytyy.
Käy aktiivisesti työkkärissä ja patistele työvoimaneuvojaa löytämään sinulle ainakin tilapäinen työsuhde ja älä arkaile käydä kyselemässä töitä uudella paikkakunnallasi ja muista antaa aina yhteystietosi. Aktiivisuus kannattaa - jäät työnantajien mieleen ja kesä- ja tilapäistyötä löytyy helpottamaan tilannettasi.
Sopeutuminen uuteen paikkakuntaan kestää oman aikansa. Mieti, olisiko sinusta yhdistys/vapaaehtoistyöhön, jos vastauksesi on myönteinen - hakeudu itsellesi läheisen toiminnan piiriin.
Tsemppiä elämääsi ja iloisia uusia asioita!