miten on mahdollista etä sairaanhoitajalla lomaa 23.12.2005-15.1.06. ?? Ei yksityisellä puolella lomailla kun 5 arkipäivää talvilomaa.
Hoitajilla pitkät lomat
ggggggggggggggg
101133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oisko niin, että pitää sillon kesälomansa?? ;) Jos on täydet lomat niin sehän on vuodessa 38 lomapäivää ja niitähän saa pitää silloin kun haluaa. Itselläni 28 lomapäivää, pidin kesällä 15 päivää (3vkoa), syksyllä 5 (vkon) ja nyt loput huhtikuussa. Eihän tossa nyt mitään ihmeellistä ole.
niinpä hoitsuthan on aina vaan lomalla.
ihmiset jotka tekevät 5vuoro työtä on 12työpäivän kesäloma talvilomia ei ole.
ei ihmekään ku teitä on työpaikoilla niin vähän te OOTTE AINA LOMALLA
HEI MIETI NIITÄ JOTKA TEKEE SIJAISUUKSII EI NE LOMAILE NIIKÄÄ... JA ESIM. KANSANEDUSTAJILLA ON PALJOLTI PITEMPIÄ LOMIA ELI JOS SÄ PAPERIPASKA OOT NIIN KADE MEIDÄ LOMISTA NIIN VAIHDA ALAA JOS HALUUT LOMAA!!!!!!!!
se kirjotus oli täys vitsi!!!!!!!!
olemme vaan vitun kyllästyneitä teitin vittuiluun ku te ette tiedä meitin työstä yhtään mitään.ja ei teillä hoitsupaskoilla oo muuta tekemistä ku vittuilla aina kaikille jotka tienaa enemmänku TE????:)
Tällöin lomaoikeus 38 vrk. Ja kun teet töitä yöllä, jouluna, juhannuksena jne, niin vapaata vaan ropisee viikko kaupalla. Saa tehdä työtaitojensa/ koulutuksensa mukaan paperi- ja vaikka mitä työtä.
on toi sun suun soittos aika törkeetä mut kuka hoitaa ja lapioi paskaa päivät pitkät ja kääntää ja nostaa ja olla juttu kaverina... ja mitä siitä saa palkkaa ... syljetään naamalle ja raavitaan ymsymsyms... tuu sä mun hommiin nii näät mitä tää on palkkaa verraten!!!! sä oot taas joku riisipuikko joka ei voi muuta kun inistä mee muille palstoille ku ei sua jaksa kuunnella
ei taida hoitsut kestää ite ollenkaa kritiitkiä?
kyl mä tien minkälaista työtä te teette ja mitä siitä maksetaan! mut onko se paperityöläisten vika?
ei ole
se hoitsu aloittanut sen nimittelyn eikä nimim. pap.
Ei ole ensimmäinen kerta kun tätä kysytään.
Sairaanhoitajat noudattavat TES:iä eli työehtosopimusta.
TES:n mukaan alle 10 vuotta palveluksessa olleella on vuosilomaoikeutta, täysistä työskentelyvuosista, 28 arkipäivää vuodessa.
Yli 10 vuotta työssä olleilla 30 arkipäivää ja 15 vuotta palvelleilla 38 arkipäivää.
Jatkuvasta työvoimapulasta kärsivällä alalla ei kesällä saa pitää 4-5 viikkoa lomaa. Jossain ne sitten pitää pitää eli kesälomakauden ulkopuolella.
Emme saa pitää kesälomakuukausina kuin kolme viikkoa lomaa.Voisiko joku kertoa onko laillista eli minkälaisiin pätkiin työnantaja voi loman pätkiä?
Olen siis kunnalla hoitajana.