Typerä kysymys....mutta....mikäli olette olleet sairaloman tarpeessa, oletteko käyneet työterveyshuollossa vai voiko esim. neuvolan lääkäri määrätä lomaa (käynnin yhteydessä)?
Sairasloma
Piitu
5963
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kävin työterveyshuollossa ja lomaa olisi tullut enempi kuin suostuin ottamaan. Neuvolasta en tiedä kirjoittavatko lomaa.
Terveydenhoitaja voi kirjoittaa vain kolme päivää sairaslomaa, jos se riittää niin voi käydä vain siellä, mutta pidempiin lomiin tarvitaan lääkärintodistus (työterveys tai terveyskeskus).
Itse kävin kuntani terveyskeskuksessa hakemassa lapun sairaanhoitajalta, pidempiä sitten lääkäriltä. Kun jäin muutamaa kuukautta ennen laskettua aikaa sairaslomalle, sen kirjoitti neuvolan lääkäri käynnin yhteydessä. Työterveyshuoltoa en käyttänyt, koska lyhyempi matka omaan terkkariin, kovassa kuumeessa ei ollut kiva ajella kymmeniä kilometrejä.
kirjoittaa sairaslomaa.näin ainakin meillä.
raskauteen liittyvät asiat hoidetaan pääasiallisesti neuvolan ja/tai äippäpolin kanssa.