Minkä lainen voitelu on paras juuri tervatuille suksille hiihdettäessä mäkisessä maastossa umpihangessa ???
Puusukset
Hiihtäjä
54312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse kävin juuri hiihtelemässä puusuksilla. Mukana oli kynttilää ja normaalia pitovoidetta. Luiston kanssa ei ollut ongelmia. Mutta välillä meinasi lipsua ja loiva ylämäki teetti hieman töitä niin ladulla kuin umpisessakin. Mutta pito auttoi asiaan. Sipaisin joka aamu pitoa suksen pohjaan ja homma eteni. Seuraavalle reissulle tarkoitus on kuitenkin ostaa suomupohjalliset järvisen sukset todennäköisesti.
Pystyykö kynttilää laittaa tahmean tervan päälle ja onko pito voide merkillä tai mallilla väliä ?
Mitä tervaa käytit, jos se vielä suksen pohjassa on tahmeaa? Luepa ensin käyttöohje purkin kyljestä. Mikäli käytät oikeaa vanhanaikaista suksitervaa, se paahdetaan tulella pohjaan, ei jää tahmeaksi. Pysyy voide kuin voide.
Tervauksen jälkeen suksien on annettava kuivua ja ne on hyvä paahtaa ennen voiteiden levittämistä.
Paahtamiseen käy kuumailmapuhallin, kaasuliekki tai nuotio. Jos kyseessä ovat liimatut sälesukset, paahda varoen, etteivät liimasaumat aukea.
Sukseen imeytymätön terva kannattaa pyyhkiä pois rätillä ennen voitelua.
Pakkasen kelivoiteeksi käy suksien kärkeen mikä tahansa kova parafiinipohjainen luistovoide. Pitovoiteeksi suksen keskelle n. 20 - 30 cm:n matkalle suojakelin voidetta, esim. norjalainen punainen Bratlie on koetusti hyvää. Voidetta myy mm. Erämies Oy Tampereella.
Ei niitä tarvi voidella. Tervan annetaan kiteytyä pakkasessa kunnes se ei tartu ja suksi pitää ja luistaa varmasti -1 - -30 kelillä.