Sappikivien leikkaus?

Voisko joku kertoo sappikivileikkauksesta?
43069
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Multa poistettiin sappikivet viime kesänä. Sappikivet poistetaan nykyisin tosi näppärästi tähystysleikkauksella, jopa päiväkirurgisessa yksikössä. Päivän visiitti siis vain, jos kaikki menee hyvin. Se tehdään nukutuksessa. Vatsanahkaan tehdään 3 tai 4 pientä viiltoa, jota kautta kivet/muruset imetään pois tähystimellä. Koko juttu kestää noin tunnin.Aina kiviä ei saa pois tähystämällä, vaan joudutaan siirtymään avoleikkaukseen. Silloin haava on suurempi ja toipumiseen menee enemmän aikaa. Vatsa on tietysti kipeä leikkauksen ja vatsaonteloon laitettavan ilman tähden.Sairaslomaa tulee n 2 viikkoa ja ainakin minä toivuin leikkauksesta hyvin ja vaivat jäivät leikkauspöydälle. Enää ei tarvitse murehtia, mitä suuhunsa laittaa...:)

Äänestä

Minulta poistettiin eilen koko sappirakko tähystysleikkauksella päiväkirurgiassa. 4 haavaa vatsassa. Aamusta toimenpide, herätys klo 10, klo 13 ylös ja välipalalle, klo 15.30 kotiin. Kaksi kertaa päivän aikana kipulääkitys, mihinkään ei sattunut. Ilta ja yö kotona hyvin, eikä kipulääkkeitä ole tarvinnut täyttä annostusta ottaa vaan tuntemusten mukaan.
3 viikkoa sairaslomaa. Palvelu pelasi tosi hienosti päiki-polilla!

Äänestä

Keskiviikkona kävin haastattelussa ja pyysin vielä yöksi kotiin.Torst. klo7.00 sairaalaan,tähystysleikkaus klo8.00.Huoneessa takaisin jo klo 12.00 ja hoitaja toi kahvia.Ei kipuja kun sai lääkkeitä.Kotiin perj.Sunnuntaina jo vähän ulkoilin enkä ottanut kuin yhden buranan.Hankalinta on kun ei saa vielä nostella maitopurkkia raskaampaa.Pelkäsin niin hitosti leikkausta,aivan TURHAAN.

Äänestä
  • En tiedä onko mulla tullut sappikiviä, mutta jos on niin pelkään ihan julmetusti.
    Tuleeko niitä yleisin vanhemmille ihmisille vai voiko ihan tosta noin vain tulla nuorillekin? Itse olen vasta 13.
    Mahaan on koskenut on jo yli viikon.
    Enteileekö kuukautisia? :)

    En tiedä... Pelottaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jonossa odottava kirjoitti:

Voisko joku kertoo sappikivileikkauksesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu