akvaarion suodatus ongelma

stu

Minulla on 300l akvaario jossa suodattimet ovat koko ajan tukossa. ulkopuolelta löytyy eheim 2213, jossa vanu (mikä on aina ihan ruskeassa möhnässä), keramiika putkia ja muovinen, ei kovin tiheä häsmäkkä. sisältä löytyy lisäksi pienehkö perussuodatin.
Kannattaako ulkosuodatin vaihtaa isompaa?

3

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ninnukka

      ON LIIAN PIENI 300 LITRAN AKVAAN.SUODATTIMESI ON 250 LITRAISEEN AKVAAN..EHEIMIN 2236 OLISI SOPIVAMPI.TAI OSTA NYKYISEEN JOS SIIHEN SAA LISÄMODULEITA...

    • ville-j

      2213 sopii ehkä johonkin 150 litraiseen akvaarioon paremmin. Vanu ehkä kannattaa ottaa täysin pois, koska tukkeutuu todella helposti.

      Voisit kokeilla siis pelkkiä keramiikka putkia ja vaahtomuovia. Eheimilla on oma rasia 2213:Sta varten
      http://www.aquaristikshop.com/pictures_g/2616131.jpg

      Onhan sinulla kori siinä suodattimessa? Se, jossa materiaalit ovat? Jos on niin, laita alimmaiseksi nuo keramiikkaputket ja ylimmäiseksi 1-2 kpl noita vaahtomuovisuodatuslevyjä. Jätä koko vanu pois.

      Lisäksi voit pidentää suodattimen puhdistusväliä sillä, että ostat jostain liikkeestä sellaisen pienen vaahtomuovipatruunan, joka on tarkoitettu sisäsuodattimeen, mutta laitatkin sen tuohon ulkosuodattimen imuritilän ympärille:
      http://kotisivu.mtv3.fi/water_world/esisuodatin.jpg
      Tai vaihtoehtoisesti hommaat Eheimin oman esisuodattimen:
      http://kotisivu.mtv3.fi/water_world/esisuodatin_200135.jpg
      Minusta tuo vaahtomuovin tökkääminen imunritilän ympärille ajaa saman asian. Se on lisäksi helppo huljutellan vesihanan alla viikottaisen vedenvaihdon yhteydessä puhtaaksi. Näin suuremmat roskat eivät mene suodattimeen tukkimaan sitä ja huoltoväli pitenee.

      Minkä merkkinen ja mallinen tuo sisäsuodatin on? Tuon kokoiseen akvaarion sisäsuodatin saisi olla suhteellisen tehokas, koska silloin se kerää roskaa vedestä eikä ulkosuodatin joudu niin koville. Sisäsuodatinta voi pestä viikottain vedenvaihtojen yhteydessä.

      Mitä kaloja akvaariossasi on? Suodatuksen tarve riippuu myös kaloista.

      Lisää suodattimista:
      http://www.akvaariopalsta.net/keskustelu/arkisto6.php?sid=d7a376eee807dbcb9ddb89400eba9571

    • Tre

      Tuon kokoiseen akvaarioon eheim classic 2213 on alitehoinen, eheim professionel II olisi melkeenpä parempi.. ellet sitten aio lisätä myös tehokasta sisäsuodatinta altaaseesi =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      123
      3067
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1445
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1309
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      135
      1037
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1027
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      957
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      767
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      743
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      730
    Aihe