Kertokaahan mikä on Tci dieselin jakohihnan vaihtoväli ja hinta ? Ja vielä niistä vetonivelistä, jos on auraus kenossa ja renkaat kuluu sisäpuolelta mutta ei kuulu kolinaa. Niin onko todennäköistä, että "vain" kulmat on siirtyny vaiko nivelet. Kiitos asiallisista vastauksista !
Dieselin huolto
Arvid
8861
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hihnan vaihtoväli oli ensin 150 tkm. Vaihtoväli muuttui jossain vaiheessa (oliko 10/01) niin, että vaihtoväli on nykyisessä TDdi:ssä 160 tkm. Syy on siinä, että samalla huoltoväli piteni 20 tkm:iin.
Hinnasta en tiedä mitään, mutta arvelisin hinnan olevan merkkiliikkeessä välillä 400-500 euroa.
Jos nyt puhutaan Mondeon TDDI:stä, niin ainakin itsellä siinä on ketju, ei hihnaa.
Oman autoni perässä lukee Focus ja TDdi ;-) ja autossani on hihna.
Katso vaikkapa Stockmannin hinnastosta! Nimi taisi muuttua samalla kun FOCUS TDci ilmestyi markkinoille.
Eli Focuksesta en tiedäkään, mutta Mondeossa on joka tapauksessa ketju.
Kuten yllä sanottiin, niin 150 tkm vuosimallit 99-01 ja 160 tkm 02 lähtien.
Hyvinkään Ford keskuksessa se maksaa 256 € töineen.
Hihnan vaihto tuli selväksi, eikä hintakaan kauhistuta jos on n. 250 €.
hihna onpi suunniteltu kestämään koko auton iän,mutta vaihdetaan kuitenkin 160000km..
luultavasti. Säädätä ne matkustajien paino huomioon ottaen, siis siten, että autossa on n. keskipaino mitä sisällä yleensä väkeä on esim. 200 kg. Pitäisi renkaat pysyä kunnossa.