pph:t lakanoiden vaihto, kuinka usein?

Kuinka usein muut pph:t vaihtavat lakanat lapsille (päiväuni/lepo tarve)? Tästä ollut täälläpäin paljon keskustelua hoitajien parissa ja ajattelin kysyä mitenkä muualla. Täällä vaihtelee hoitajasta riippuen: joka viikko-1krt kuukaudessa. Myös vanhemmat saavat esittää omia mielipiteitä.
143879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

lapsille :)

Äänestä

..kuin edellinen. Kerran viikossa, niin kuin kotonakin.

Äänestä

lakanoilla nukutaan, niin mielestäni hyvin riittää tuo 1krt/kk.
On ihan eri asia jos sängyssä nukutaan koko yö, sänky ja vuodevaatteet ehtivät kostua hiestä yön aikana ja v.vaatteita pitää vaihtaa useammin.

Äänestä

tapana vaihtaa joka toinen viikonloppu tai tarpeen tullen. esimerkiksi nuha-aikana saattaa nenästä valua räkää tyynyliinalle, silloin se pestään vaikka päivittäin. Muuten kahden viikon välein. Mulla on jokaiselle lapselle oma patja ja vauvoille matkasänky ja niihin jokaiselle omat petivaatteet.

Pesen aina lakanat jne 90C, joten pöpöt varmasti kuolevat.
Itsellenikin vaihdan lakanat joka toinen viikonloppu.

Äänestä

ainakin haluaisin lapseni lakanat vaihdettavan kuten päiväkotikin sen tekee.. johan ne pölyttyy jo ihan huonepölystä yms ja kun lakanat poistaa viikonlopuksi saa petivehkeet tuulettua.

Kerran kuussa on kyllä aika harvoin..

Äänestä
  • vaihdetaan kerran kuussa. Se on kuitenkin vain 45min-2h, mikä niitä päivässä käytetään. Tietty, jos joku on hikinen nukkuja vaihdetaan useammin. Ei voi verrata kotikäyttöön, jossa lakanoissa nukutaan 10 h yössä. Kotona vaihdan parin viikon välein aikuisilta siis.

    Äänestä

  • siis aikuisten oikeesti... jossain päiväkodissa petivaatteet aina viikonloppuisin? Ja kuka sen tekee?

    Äänestä

  • Päiväkodissa missä olin töissä, vaihdettiin lakanat 3viikon välein ja petivaatteet tuuletettiin 2kk välein ja 1krt pesu vuodessa. Ei siellä ole aikaa joka viikkoisen vaihtoon ja tuuletuksiin!

    Äänestä

  • päiväkodeissa kun se lakanoidenKIN vaihtaminen on osa LASTENHOITAJAN työtä kaiken muun esim. LASTENHOIDON!?? ja kasvatuksen ohessa, niin saattaa mennä kyllä 3 kuukauttakin ennenkuin niitä lakanoita tosiaan vaihdetaan!

    Että sillä tavalla

    Äänestä

  • vaihdetaan lakanat 1x/kk (kuun lopussa), koska sama lapsi nukkuu aina samassa sängyssä. Aina vaihdetaan puhtaat, jos tulee vaikkapa uusi lapsi. Lisäksi vaihdamme tyynyliinat kuun puolessa välissä. Tietysti lakanat vaihdetaan myös, jos niihin on tullut likaa, esim, nuha-aikaan räkää, verta tai vaippa "valskaa"...

    Äänestä

  • oikeesti kirjoitti:

    siis aikuisten oikeesti... jossain päiväkodissa petivaatteet aina viikonloppuisin? Ja kuka sen tekee?

    tässä päässä päikkäriä on kaksi ryhmää ja heillä on yhteinen laikkari joka laittaa perjantain päikkäreiden jälkeen petivehkeet pyykkiin ja maanantaina aamulla ekana töihin tuleva aloittaa petaamisen. Vehkeet myös viedään pihalle ajoittain säiden mukaan varsinkin talvella vuoroviikoin.

    Meidän päikkäri on ilmeisesti monessa asiassa vähän erilainen paikka sen olen tullut huomaamaan töissä jutellessamme lasten hoidoista. Onneksi se on se hyvällä tavalla erilainen eikä se jossa kaikki on muita huonommin..

    Lieneekö asiaan vaikutusta sillä että kyse on periaatteessa yksityisestä päiväkodista vaikka kunnan kautta kaikki hoituukin, mutta kuitenkin..

    Muulloin siis tyynyt ja peitot ovat sängyissä levällään.. täitä kun oli niin kaikki petivehkeet vaihdettiin päivittäin ja siksi oli hankittava uuttakin tavaraa, mutta ongelma hoituikin sitten ssman tien pois..

    Äänestä

samat lapset useimmin nukkumassa ja jos ja kun he nukkuvat aina samassa paikassa/pedissä niin ei välttämättä minustakaan tarvitse joka viikko vaihtaa...uudelle lapselle puhtaat...

Äänestä

Itse toimin perhepäivähoitajana ja olen lisäksi neljän lapsen äiti. Kerran kuukaudessa pesen petivaatteet (tyynyliinat 2xkk) ja tuuletan patjat, jos petivaatteet jostain syystä likaantuvat pesen ne tietysti välittömästi. Minulla on hoidossa lapsia, jotka eivät edes joka päivä nuku meillä päiväunia. Enhän pese/tuuleta omienkaan petivaatteita 6-10 tunnin lepomäärän jälkeen. Tämän aikaa hoitolapset suunnilleen viikossa saavat meillä nukkua (vanhempien toiveiden mukaisesti). Mitä pölyyntymiseen tulee, meillä imuroidaan (keskuspölynimurilla) joka ilta, lattiat pyyhitään 1-2x vko ja tasot pyyhitään 2-3x vko, joten eipä noissa vuoteissakaan villakoirat ole päässeet ketään puremaan. :)
Kyllä meillä hoitajilla riittää tuota "hoitoon" liittyvää ilmaista työtä hoitoaikojen päälle ihan riittävästi, joten järki käteen hyvät vanhemmat, kuinkas monen lepotunnin jälkeen kotona vaihto suoritetaan?

Äänestä
  • Tuossa oli järki puhetta :) Mutta pieni kysymys siihen? Kun pph:t eivät nykyään saa työaikana tehdä mitään, ei pyyhkiä suurinpiirtein edes pöytätasoja, ennenkuin lapset päiväunilla (näin meillä uusia kivoja ohjeita) ja tottavie, kuten sanoit, kun hommia kyllä on...ja ne työajat kun ovat vallan mukavia. 10 tuntia edes harvoin riittää.. jokainen joka epäilee, niin tevetuloa katsomaan... yksi päivä varmasti riittää. Joten, ihan sama käytäntö on lakanoissa kuin järjenkäyttö sallitulla... Mulla on myös aikalailla kerran päivässä imuri käytössä ja tasot pyyhitään n. 2krt viikossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kismet kirjoitti:

Kuinka usein muut pph:t vaihtavat lakanat lapsille (päiväuni/lepo tarve)? Tästä ollut täälläpäin paljon keskustelua hoitajien parissa ja ajattelin kysyä mitenkä muualla. Täällä vaihtelee hoitajasta riippuen: joka viikko-1krt kuukaudessa. Myös vanhemmat saavat esittää omia mielipiteitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu