happea liikaa??

hukkunut kala

voiko akvaariossa olla liian kova suodatus? eli siis voiko siellä olla liikaa happea jos virta ei ole liian kova? tai voiko pienessä akvassa olla liian iso suodatin? mitä haittoja siitä voi seurata? kasveille? kaloille?

ja onko ilmastin kivestä mitään hyötyä tai haittaa? siis muuta kuin et se on hieno..

1

2080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ville-j

      Vedessä ei voi olla liikaa happea, koska et voi sitä sinne väkipakoin tunkea tavallisin menetelmin. Jotta veteen tulisi happea lisää, kuin mitä sitä normaalisti siihen liukenee, niin tarvitaa esim. vetyperoksia, jotta saadaan happipitoisuus nousemaan vedestä yli liukoisuuden.

      Mietipä vaikka koskia. Niissä vaikuttaisi, että vesihän on vain happea. Ei niissäkään happea ole liikaa, mutta happea on kuinkin riittävästi kaloille.

      Liian isoa suodatinta ei voilla muuta kuin liian suurella kierrolla - virtauksella. Jos virtaus on suuri akvaarion tilavuuteen nähden (kalat eivät saa rauhaa kovalta virtaukselta), niin sitten suodatin asetellaan joko niin, ettei virtaus ole paha, mahdollisesti hiljennetään virtausta (jos suodatinta voi säätää) tai tarvittaessa hidastetaa n suodattimen aiheuttama voimakas virtaus sillä, että laitetaan suodattimeen nokaan kiinni suihkuputki tai pari - tyypillisesti näitä näkee ulkosuodattimien yhteydessä.

      Haittoja liian voimakkaasta virtauksesta on kalojen uupuminen, jos eivät saa juuri lainkaan levätä. Se tosin tarkoittaisi sellaisia kaloja, jotka viihtyvät tyynessä eikä akvaariosta löydy tyyntä, rauhallista kohtaa lainkaan. Eli aika suuri tai monta suodatinta saa olla, että tällaiseen päästään.

      Ilmastinkivestä ei ole haittaa. Se tehostaan kaasujen vaihtoa, koska pitää veden liikkeessä (pohjalta ylöspäin). Se ehkä voi vähentää hiilidioksidin määrää vedessä - ainakin silloin olisi järkevää pitää ilmastinta päällä öisin (ajastin).

      Olisit nyt kertonut akvaariosi koon ja suodatin merkin, niin oltaisiin suoraan nähty, onko suodatin liian jämerä altaaseesi. Samalla myös mitä kaloja siellä on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      150
      11375
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8092
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5864
    4. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      10
      4616
    5. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      161
      4564
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4321
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4183
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3467
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3230
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1731
    Aihe