2003t:n käynti

Olen ostamassa sentyyppistä venettä, joissa näkee joko Volvon 2003T-konetta tai sitten 4-pyttyisiä Yanmareita. Epäilyttää tuo 3-pyttyinen Volvo; voiko moinen tekele käydä tasaisesti ja ravistamatta tyhjäkäynnillä / kierroksilla... ?
61404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Voi/voi

Äänestä

Tasainen ja hiljainen on käynti. Monella tutulla on sama kone ja kaikilla se vuotaa öljyä. Toisilla enemmän, toisilla vähemmän. Se on näissä ominaisuus, samoin heikko siirtopumppu.

Äänestä

Tuosta volvon koneesta en mitään tiedä. Teknisesti 3 pyttyinen käy tasaisemmin kuin 4 pyttyinen. 4 pyttyisessä kahdella männällä on samanaikainen tahti eli kaksi pyttyä on samaan aikaan ylhällä ja sitten alhalla. 3 pyttyisessä männät liikkuvat kaikki eri tahdissa jolloin käynti on tasaisempaa. Samasta syystä v6 käy tasaisemmin kuin v8.

Äänestä
  • No, tämä riitti mulle... Luulin että asia on päinvastoin 3- ja 4-pyttyisen välillä.

    Sittenpähän asian totean käytännössä kun siihen vaiheeseen päästään.

    Äänestä

  • vibraatto kirjoitti:

    No, tämä riitti mulle... Luulin että asia on päinvastoin 3- ja 4-pyttyisen välillä.

    Sittenpähän asian totean käytännössä kun siihen vaiheeseen päästään.

    Itsellä oli 2003 turbo. Loistokone, tasainen ja varma käynti, joskin ääni vähän kuin traktorissa (sama lienee vähän kaikissa 3-sylinterisissä dieseleissä). Ääni ei ollut kuitenkaan häiritsevän kova. Jos äänieristyksestä on edes jotenkin huolehdittu, ei pitäisi olla mitään ongelmaa.

    2600 kierroksella kone kulutti alle 2 litraa tunnissa, eikä ainakaan minulla valuttanut pisaraakaan öljyä. Yksinkertainen huoltaa, jos on käyttöohjekirja. Itse sain siitä kopion Volvon maahantuojalta.

    Ainut miinus on koneen savutus. Merkkiliikkeen asentajan mukaan se on Volvon ominaisuus - ei vika - josta ei pääse eroon. Kuulemma vain aivan uusimmat mallit eivät savuta. Ei se 2003T:ssä ole mitenkään erityisen häiritsevää, mutta pieni harsopilvi siitä jää veneen perään.

    Äänestä

  • vibraatto kirjoitti:

    No, tämä riitti mulle... Luulin että asia on päinvastoin 3- ja 4-pyttyisen välillä.

    Sittenpähän asian totean käytännössä kun siihen vaiheeseen päästään.

    jos noiden kahden väliltä saa valita!!!
    ja kyllä 4 syl. käy tasaisemmin kuin 3syl. kokemusta on molemmista.
    Volvo miehet perustelee yleensä volvon paremmuutta maailman laajuisella vara osa verkolla, no volvon suhteen se tietenkin on tarpeen, mutta kyllä yanmar on veneessä volvoa varmempi. Jos veneilijöitä kuuntelet on volvoissa paljon juuri noita öljy ongelmia ja muutenkin ne ovat useammin levällään kuin yanmar. Itse ajan volvolla?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vibraatto kirjoitti:

Olen ostamassa sentyyppistä venettä, joissa näkee joko Volvon 2003T-konetta tai sitten 4-pyttyisiä Yanmareita. Epäilyttää tuo 3-pyttyinen Volvo; voiko moinen tekele käydä tasaisesti ja ravistamatta tyhjäkäynnillä / kierroksilla... ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu