Motoristithan useaan otteeseen ovat valittaneet siitä, että autoilijat ajavat liian lähellä pyörää. Pyörällekin on jätettävä tilaa riittävästi, vaikka se pienempi onkin. Jarrut ovat huomattavasti tehokkaamaat kuin autoissa, ja saa pelätä, että joku ajaa perään.
Mitenkään en motoristeja vihaa, mutta hyvin usein motoristit tulevat pyörällä aivan takapuskuriin kiinni ja ohittavat aivan auton kyljen vierestä. Mikseivät he sitten itse jätä tilaa. Tämä ei todellakaan koske kaikkia motoristeja, mutta yllättävän usein tätä näkee.
Lisäksi ruuhkissa ohitellaan pyörillä "miten sattuu", kun sitä tilaa ei sitten tarvitakaan niin paljoa. Esimerkiksi tietyön takia tielle oli laitettu liikennevalot, koska yksi kaista oli vain käytössä. Edelläni oli 2 autoa ja takana moottoripyörä. Valoihin, kun pysätettiin, motoristi ohitti autot ja kiilasi ensimmäisen auton eteen. Ei varmaankaan sallittua motoristeille, kuten ei autoilijoillekaan.
En itse omista vielä moottoripyörää, mutta tulevaisuudessa sellaisen varmasti hankin. Elikä en todellakaan ole motoristeja vastaan, mutta edellämainitut asiat vaan ihmetyttävät.
Mitenkään en motoristeja vihaa, mutta hyvin usein motoristit tulevat pyörällä aivan takapuskuriin kiinni ja ohittavat aivan auton kyljen vierestä. Mikseivät he sitten itse jätä tilaa. Tämä ei todellakaan koske kaikkia motoristeja, mutta yllättävän usein tätä näkee.
Lisäksi ruuhkissa ohitellaan pyörillä "miten sattuu", kun sitä tilaa ei sitten tarvitakaan niin paljoa. Esimerkiksi tietyön takia tielle oli laitettu liikennevalot, koska yksi kaista oli vain käytössä. Edelläni oli 2 autoa ja takana moottoripyörä. Valoihin, kun pysätettiin, motoristi ohitti autot ja kiilasi ensimmäisen auton eteen. Ei varmaankaan sallittua motoristeille, kuten ei autoilijoillekaan.
En itse omista vielä moottoripyörää, mutta tulevaisuudessa sellaisen varmasti hankin. Elikä en todellakaan ole motoristeja vastaan, mutta edellämainitut asiat vaan ihmetyttävät.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miksi se sinua esimerkissäsi harmitti?
OK liikennesääntöjen mukaan niin ei saa tehdä, mutta sittenkin, mieti mikä ärsyttää…
Kun valot vaihtuivat niin pyörä oli mennyt ennen kuin sait vaihteen päälle. Ei varmaankaan jäänyt eteesi tientukoksi (MP harvoin aiheuttaa ruuhkia).
Mikä siinä joustamisessa niin ärsyttää?
Olen ajanut yli 30v autoa ja alle 3v pyörää. Asenteeni on viimeisten vuosien aikana muuttunut melko paljon. Ymmärrän pyöräilijää enemmän kuin ennen!
Liikenne on yhteispeliä ennenkaikkea.
Itse huomasin saman että kun autolla ajellut kauan ja pari vuotta ajellut mopolla nyt, niin kyllä muuttui käyttäytyminen pyöräiliöitä kohtaan.
Minun mielestä autokorttiinkin pitäisi laittaa pakolliseksi moottoripyöräosuuksia keskustassa.
Kyllä kyllä se moottoripyörä kiihtyy lujempaa ja sillä vissiin sit saa ajaa lujempaa mitä nopeusrajoitukset sanovat.
Eipä se nyt niin hirveesti ärsytä, mutta ihmetyttää, että pitää vääntyä ihmeraoista ohitse. Onhan sillä nyt helpompi päästä ohitse, mutta ei se oikeuta rikkomaan liikennesääntöjä. Eiköhän moottoripyörillä ole samat liikennesäännöt kuin autoillakin.
omia kokemuksia tilan annosta on kun kerran zzr:nni läks ettei jääny kun stongan pätkä käteen mikä muukaan sen sysäyksen oli aiheuttanut kun tuo ikimuistoinen nissan primera mikä jyräsi ylitseni kun se kusipää ei kerenny kissaa sanomaan kun vedin mannerheimin tiellä liinat kiinni edessä sähläneen pakun takia ja ranteeseen 8 ruuvia et pääsi taas nautiskelemaan mopoilun iloista pitäis vissiin laitaa jokainen perässä ajaja keittiö jakkaralle istumaan ja vetää autolla 80kmh päin ni oppis olemaan
joo samaa vikaa on huomattavissa joka viikonloppu tai viikollakin kun Lahti-Heinolan väliä sahaa kevarilla...vaikka sen vauhdin vääntää päälle 100km/h ni ei se meinaa sille farmarivolvon kuskille riittää... mut sit ei kumminkaa riitä autosta mehua et ajais sitte ohi eikä ajais toisen keittiönjakkarassa kiinni...tai sitte jos ohitetaa ni ekaa ylämäkee hyytyy autolta vauhti ja seuraavat 20km muljataa 70kymppiä kun ei edellises mutkas 110 riittäny
onko se niin paha asia ajaa motolla et pitee olla kiusaks asti jos se pyärä ei satu kulkemaa nii kovaa et sil vois moottoritievauhtia puottaa??
kyllä sinne tielle on ennenki mahtunu...ei sillon ole ollu kenenkää tiel kun on autolla samaa väliä ajanu, eikä vauhtia ole yli rajotuksen tarvinnu nostaa
En väitä, että olisin ollut paikalla toteamassa tilanteen todellista laatua, mutta eikös tuon tilanteen olisi voinut helposti välttää, pitämällä itse vähän suurempaa väliä edellä ajavaan ? Olisi saattanut se autoilijakin ehtiä reagoimaan jos sinun ei olisi tarvinut jarruttaa levyt punaisina hehkuen.
Voihan toki olla, että se paku kääntyi jostain suoraan eteesi, tai jotain vastaavaa, siinä tapauksessa ymmärrän kyllä, kun itsekin saa sellaisesta kärsiä joka välissä.
Totta puhut siinä että moottoripyöränkin olisi jätettävä sitä tilaa eteen sekä taakse riittävästi. Vaikka ohitusta kärkkyisikin.
Moottoripyörä on kuitenkin järkevää päästää liikennevaloissa ensimmäiseksi, sillä moottoripyörä tosiaan lähtee huomattavasti nopeammin kuin auto siitä. Samasta syystä ruuhkissa suon heille ilomielin tilan ajaa rauhassa ruuhkan kärkeen - pääsevät sieltä sitten "alta pois" kun jono alkaa taas vetämään. On sääli että suomalaiset ovat niin helvetin itsekeskeistä sakkia että ottavat tällaisesta itseensä... jotkut alkavat leikkiä opettajaa tiellä ja aiheuttavat kosolti enemmän vaaratilanteita kuin ruuhkan seassa luoviva kaksipyöräinen.
...liikenteessä riittää. Ajettiin sitten mopolla tai traktorilla. Maltti on aina valttia ja niin pois päin. Kyllä me kaikki sinne liikenteeseen mahutaan, eikä tarvitse käyttää kuin maalaisjärkeä.