mitä mieltä itse merkkiautoilijat on kyseisestä kulkineesta.. eilen ensimmäistä kertaa kyydissä, siis en ajanut, joten siitä ei mitään, mutta huomio kiinnittyi äkkiseltään meluisuuteen. tuntuuko vain vaan pitääkö paikkansa. jo hiljaisissa nopeuksissa rengasäänet tuli melkoisen kovaa läpi (alle 60 km/h) ja moottorin raksutuskin kuului, se ei niinkään häiritsevänä.
uusi C
JP
4415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aiemmasta C-sarjalaisesta on. Autossa oli ritsamottori eli 4-sylinterin 1,8 litranen.
Koneen äänet tulivat kovaa sisälle ja rengasäänet olivat kovat.
Liekkö sama linja jatkunut...näköjään. Pikkumese on kyllä pikkumese ja sitä pitääkin verrata pikkuaudiin ja pikku bemariin jne....ei isompiin mersuihin.
Outoa....Pitänee käydä testaamassa. Ja verrata sitten omaan 14 vuotta vanhaan kulkupeliin.
Osu vaan silmään : )
Kyllä tuo minun C- sarjalainen on ollut vähintään
yhtä hyvä ajaa ja tehokas kun muut ajamani mersut
joita ovat 123 201 124 126 210 203 ei se ihmeemmin
se koko siinä ratkaise.En itse ole huomannut siinä
isommin eroavaisuutta äänien kohdalla.Uskaltaisin
väittää että on psykologista.Minusta kyyti on erittäin ripeää ja vaivatonta.Ja minusta ei pitäisi ihan noin karsinoida pikkumeseä se on samanlainen mese kun muutkin ja vielä aika hinnakas.Ei se moottori tuolle 1350 kiloiselle
autolle ritsa ole siinä on 124 hevosta ja vääntää
kivasti.
Mutta se on pää asia että jokainen on omaan autoon
tyytyväinen,ja kuuluuhanse vähän muita mollatakkin
: D
Tarkoitan ritsalla aina pienintä moottoria...Eli
W126 260SE on myös ritsa. Vaikka tehoa onkin riittävästi.
Omat kokemukseni C:stä on tuollaiset..en mahda sille mitään. Olen ajanut samalla C-mersulla monta kertaa eikä se ole siitä muuttunut. Välillä on omana ollut 240D ja 300SE. Ja joka kerta C180 on ollut pettymys...sorry :))
Kyseisellä 180C:llä on muuten tänä päivänä ajettu vain 35tkm.... Siitä saa joku C-mersusta tykkäävä vielä joskus hyvän käyttöauton.
Itsekin olen tuon W202:n kyydissä ollut, ja pitääpä todeta, että ainakin ero W201:een oli jokseenkin olematon. Erot melutasossa tai jousitusmukavuudessa olivat olemattomat -- uuden olisi odottanut olevan selvästi parempi.