Hei!
Millainen olo teillä on? Itellä tänään alkoi 18. viikko :)) ja väsyttää, pää kipee, mutta onnellinen olo. Yritän kovasti "tunnistaa" potkuja ja masussa liikuskelua, muttei vielä taida tuntua... joskus tuntuu kuin kupla poksahtaisi massua vasten illalla yleensä...
Saatteko te muut jo potkuja ja liikkeitä??
Näkyyks massut?? Mulla hieman, muttei selkeesti vielä. On menossa jotenkin semmonen vaihe että kovasti vaan odotellaan......!!! :)
Millainen olo teillä on? Itellä tänään alkoi 18. viikko :)) ja väsyttää, pää kipee, mutta onnellinen olo. Yritän kovasti "tunnistaa" potkuja ja masussa liikuskelua, muttei vielä taida tuntua... joskus tuntuu kuin kupla poksahtaisi massua vasten illalla yleensä...
Saatteko te muut jo potkuja ja liikkeitä??
Näkyyks massut?? Mulla hieman, muttei selkeesti vielä. On menossa jotenkin semmonen vaihe että kovasti vaan odotellaan......!!! :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
poksahtelut on niitä liikkeitä.itse 20 1 ja olen jo pitkään tuntenut niitä.ja muutaman muljahduksen.ilmavaivoja on ja nälkää.jaksan harrastaa liikuntaa.usein illalla täytyy lepäillä kun kohtu tuntuu raskaalta.en osaa sanoa onko ollut supistuksia.niin ja välillä ajattelee paljon lasta ja on malttamaton olo.suuria elämänmuutoksi tulevaisuudessa:)
eli samalla viikolla mennään:)! ihan hyvin oon voinu oikeestaan kyllä koko raskauden. masu näkyy hieman, mut ei siitä vielä varmaan arvaa, kun voisi ajatella että olen vain vähän lihonut:)!
odottelen kovasti viikon 20 rakenneultraa, haluttaisiin kovasti tietää kumpi siellä masussa köllöttelee.. ja malttamattomana odottelen. vauvan tuloa, liikkeiden alkamista ja masun kasvua:)! mies sanoo että ehdin vielä monet kerrat tuskailla ison mahan kanssa, että olisin nyt vaan rauhassa. muttamutta:). kaikki tänne heti:). eli arvaattekin varmaan että esikoinen tulossa:)!
täällä kanssa yks joka samoilla viikoilla. Hyvin oon voinu,ommellu paljo kaikkee. Välillä meinaa päätä särkee,mutta kun ottaa vähän välipalaa niin helpottaa. Potkuja oon tuntenu jo monta viikkoo, harmi kun mies ei niitä vielä tunne.
Rakenneultraa tässä mekin kovasti odotellaan, paljo oon lukenu vauva-lehtii ja jutellu kavereiden kanssa joilla jo lapsia.Ne ovat mun tuki ja turva,sekä tietty mies.
Väsymystä 24 tuntia viikossa. Voisin nukkua yli 10 tuntia yössä. Supistuksia ollut joitakin, mutta ei yhtäjaksoisesyi. En ole varma, että tunnenko liikettä taikka potkuja. Kummallisia tuntemuksia on ollut, mutta onko ne ollut vain "suoliston toimintaan" kuuluvia?? Ensimmäistä odottelen, massu näkyy jo aika selvästi. !
Viikko 19 tuli just täyteen. Viime viikolla vasta aloin tuntea liikkeitä ja täytyy sanoa, että aika lujaa sai pieni alkaa potkia ennen ku pystyin erottamaan ne suolikaasumuljahduksista. Ite en kuvailisi kuplan puhkeamisiksi vaan pieniksi lihasnykäisyiksi, ihan ku olis vahva laiskatahtinen paikkaansa välillä vaihtava elohiiri vatsassa. Miehen kättäkin jo koitin pitää vatsalla, mutta tää hiljeni sit just siks aikaa. Niinhän ne elohiiretki pysähtyy aina ku sanot jollekin, että kato mul on tossa elohiiri.
Ensi viikolla jo rakenneultra. Näkee kuinka paljon isompi se siellä on jo. Ja vatsakin näkyy ja tuntuu. Juuri ja juuri jaksaa vielä vetää vatsan hämäävän litteäksi sisään, mutta selälläänmaatessa on aina pieni kumpu.
Joo, hei vaan täällä samaisilla viikoilla mennään ja on näkyny jo kauan, kenellekkään ei jääny töissäkään epäselväksi mistä on oikein kyse, siis jo ennen joulua. Huomenna on ultra johon olen innolla menossa, saas nähdä onko siellä yks vai kaks tulolla.
Minä olen kanssa tuntenut pieniä liikkeitä rv 16 lähtien.. nyt ne ovat selkeämmät. tosin ei niitä tule niin usein kuin toivoisi, tai varsinkaan kun odottaa =)
Väsymystä minulla on todella paljon, ihan kesken kaiken voin nukahtaa. mikä on toisaalta todelle rasittavaa. nyt saan yöt nukuttua kuitenkin kunnolla ja ihan 12 tunnin unia, mikä ei ole tapaistani.
eilen juuri kävin neuvolassa, jossa oli verenarvo heikentynyt ja verenpaine myös. Lie väsymystä myös siksi! Mutta pienen sydän löi kovaa =)
Innolla odotan juuri rakenneultraa ja jotta saisin tietää kumpi siellä elelee yksiössään.