Audi on

entinen Auto-Union joka yhdistyi DKW:hen. Valmistivat 50 ja 60 luvulla kääpiöautoja joissa oli puolilitraiset kaksitahtikoneet ja autoilla pituutta 3 metriä ja huippuja jotain 65-70 km/h. Sitten 60-luvun lopussa nimi muutettiin Audiksi ja malleja alettiin pikkuhiljaa kehittää. Kuinka Audi-autoilijat suhtautuvat tähän historiaan jossa ei ole glamouria? Laittakaa asiallisia vastauksia, kysyin ihan mielenkiinnosta.
182690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat
  • Täytyy todeta että en tiennyt että isojakin malleja on historiassa tehty. Mutta noiden jälkeenhän ne oli tuollaisia kaksitahtisia vuosikymmenten ajan kuin kuvailin ja niitä oli suomessa jonkin verran. Seuraava katkelma on tuolta laittamiltasi sivuilta

    (http://www.germancarfans.com/classics.cfm/classicid/5040409.002/Audi/1.html)

    josta ilmenee selvästi kaksitahtisuus:

    "Audi 72, built in 1965: in 1965, Auto Union began to build a new Audi in Ingolstadt that represented a departure from the previous cars with two-stroke engines. The new model appealed strongly to the motoring public and contributed to a revival of the Audi brand?s fortunes after Wortld War II."

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Täytyy todeta että en tiennyt että isojakin malleja on historiassa tehty. Mutta noiden jälkeenhän ne oli tuollaisia kaksitahtisia vuosikymmenten ajan kuin kuvailin ja niitä oli suomessa jonkin verran. Seuraava katkelma on tuolta laittamiltasi sivuilta

    (http://www.germancarfans.com/classics.cfm/classicid/5040409.002/Audi/1.html)

    josta ilmenee selvästi kaksitahtisuus:

    "Audi 72, built in 1965: in 1965, Auto Union began to build a new Audi in Ingolstadt that represented a departure from the previous cars with two-stroke engines. The new model appealed strongly to the motoring public and contributed to a revival of the Audi brand?s fortunes after Wortld War II."

    mutu-tuntumalla laukomaan asioita. Aloituksestasi näkee selvästi, että oli selvä provo. Turha enää puolustella.

    Äänestä

  • kuitenkin kirjoitti:

    mutu-tuntumalla laukomaan asioita. Aloituksestasi näkee selvästi, että oli selvä provo. Turha enää puolustella.

    Audin edeltäjät tekivät kaksitahtipelejä, joita suomessa on ollut melko paljon ja on kansan tietoisuudessa yleisesti että niistä tuli nykyinen audi. Sen sijaan noita 20-30-luvun isoja malleja tuskin on suomessa montaa ollut. Se historia mitä suomessa on näistä on siis pääsääntöisesti niitä pikkuautoja.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Audin edeltäjät tekivät kaksitahtipelejä, joita suomessa on ollut melko paljon ja on kansan tietoisuudessa yleisesti että niistä tuli nykyinen audi. Sen sijaan noita 20-30-luvun isoja malleja tuskin on suomessa montaa ollut. Se historia mitä suomessa on näistä on siis pääsääntöisesti niitä pikkuautoja.

    Luulin, että puhutaan Audin historiasta. Olisit heti kertonut asiasi jo ensimmäisessä viestissä. Onko sinulla muuten jotain noita kaksitahtipelejä vastaan? Hyvin näytti myynti käyvän..

    Millä tavalla se vaikuttaa nykyiseen Audiin, jos tehdas valmisti aikoinaan, Mersun alaisuudessa, kaksitahtipelejä.. ? Huoh.

    Äänestä

  • suomeen. kirjoitti:

    Luulin, että puhutaan Audin historiasta. Olisit heti kertonut asiasi jo ensimmäisessä viestissä. Onko sinulla muuten jotain noita kaksitahtipelejä vastaan? Hyvin näytti myynti käyvän..

    Millä tavalla se vaikuttaa nykyiseen Audiin, jos tehdas valmisti aikoinaan, Mersun alaisuudessa, kaksitahtipelejä.. ? Huoh.

    Mielipiteitähän kysyinkin että mitä tuumaatte siitä historiasta (2-t peleistä)

    Äänestä

Audi ja sen tunnus, neljä toisiinsa sidottua ympyrää, juontavat Audin, Horchin, Wandererin ja DKW:n yhteenliittymästä, jolloin muodostui uusi autotehdas nimeltä Auto Union.

Audi Automobilwerke GmbH rekisteröitiin vuonna 1910 jolloin myös ensimmäiset autot toimitettiin asiakkaille.

Jo alkuaikoinaan Audi menestyi erityisen hyvin kilpatoiminnassa. Sen ahdetuilla V16 moottoreilla varustetut hopeanuolet ("Silberpfeile”) kilpailivat Mercedeksen hopeanuolten kanssa ja "Alpensieger" (Alppien valloittaja) lempinimen saanut tuotantomalli Audi Type C saavutti voittoja Itävallan Alpeilla ajetuissa kansainvälisissä kilpailuissa vuosina 1912, 1913 ja 1914. Type C:n seuraaja, Type K, esiteltiin Berliinin Autonäyttelyssä vuonna 1921. Siinä oli lukuisia uusia innovaatioita ensimmäistä kertaa tuotannossa, esimerkiksi kokoon painuva ohjausakseli, joka oli aikaisemmin ollut ainoastaan kilpa-autojen varuste. Myös ensimmäinen etuvetoinen saksalainen sarjatuotantoauto oli ”Audi”, kyseessä oli DKW F1 vuonna 1931.

Chemnitzissä päämajaansa pitänyt tehdas saavutti pian Saksan toiseksi suurimman autovalmistajan aseman. Jo muutamassa vuodessa tuotantoa yhtenäistettiin ja autoissa ruvettiin käyttämään samoja elementtejä, myös muotoilussa haettiin yhtenäistä linjaa. Auto Unionin tehdas Chemnitzissä oli ensimmäinen saksalainen autotehdas joka aloitti järjestelmällisen kolariturvallisuus tutkimuksen. Testeihin kuului kaikki nykyäänkin käytetyt simuloidut kolarit, jopa katon yli pyörähtäminen. Ohjelma tuotti Audille yli 3000 patenttia kolariturvallisuuden parantamiseksi.

Chemnitzin sijaan yhtymän kilpaosasto perustettiin Zwickauhun. Vuonna 1934, vain vuoden kestäneen suunnitteluprojektin jälkeen, Audi saavutti menestystä kilparadoilla Ferdinand Porschen suunnitteleman kuusisylinterisen moottorin ja Hans Stuckin ajaman auton avulla. Tällä aikakaudella Ferdinand Porsche suunnitteli myös Audin hopeanuolet, futuristisista muodoistaan ja jopa yli 500 hevosvoimaisista V16 moottoreistaan tunnetut menestyskilpa-autot. Näistä autoista on tehty erillinen video, ”The Silver Arrows from Zwickau”, jota voi tilata suoraan Audilta.

...

Tultaessa 1950 luvulle Auto Union menestyi jo erittäin hyvin. Sillä oli jo 4000 työntekijää ja se oli Saksan johtava moottorikulkuneuvojen valmistaja. Vuoden 1950 tuotanto oli 24.000 moottoripyörää ja 6.800 paketti- tai avolava-autoa.


DKW 3 = 6, eli ”Sonderklasse”, oli kaksitahtinen auto joka esiteltiin 1953. Se saavutti suuren menestyksen ja sitä myytiinkin yli 330.000 kappaletta vuoteen 1959 mennessä jolloin sen tuotanto lopetettiin. Auto oli tuttu myös monilla vientimarkkinoilla, vuonna 1955 Auto Unionin tuotteita vietiin jo 55 maahan. 1950-luvulla elvytettiin jälleen myös kilpailutoiminta, jossa ensimmäinen merkittävä saavutus oli maailmanennätysajo muovikorisella DKW:lla Monzassa. Neljän kuljettajan voimin ajettiin 1100 kuutioisten !! luokassa 48 tunnin aikana 6000 kilometriä ja 72 tunnin aikana 7500 kilometriä. Vuosien 1954 ja 1964 välillä Auto Union kilpaili aktiivisesti ja saavutti yli 100 mestaruustitteliä, 150 yleiskilpailuvoittoa ja 2.500 luokkavoittoa.


Tammikuun 1. päivänä 1958 Daimler Benz AG osti 88 % Auto Unionin osakkeista.
Seuraavan kahdeksan vuoden ajan, vuoteen 1964, Auto Union oli Mercedeksen omistuksessa. Sen ajan suosituin malli oli vuonna 1958 esitelty DKW Junior, kaksitahtinen pikkuauto joka saavutti sekä lehdistön että kuluttajien varauksettoman hyväksynnän. Sen myötä DKW 3 = 6 jäi pois tuotannosta 1959. Düsseldorfin tehdas ei pystynyt toimittamaan ajoissa kaikkia myytyjä Junioreita, suuresta menekistä johtuvat toimitusvaikeudet olivat jatkuvia. Muita suosittuja malleja tänä aikana olivat esimerkiksi Auto Union 1000 S ja 1000 S Coupe sekä DKW F 102, F11 ja F12. Tässä kohdin on ehkä jo luontevaa mainita myös NSU:n tämän ajan suosikkituotteita joita olivat NSU Prinz, Sport Prinz Coupé (Bertonen suunnittelema kori) sekä suurena teknisenä uutuutena Wankel moottori joka esiteltiin 1959.


Mielestäni kuitenkin jonkin verran glamouria. Taisi DKW:kin (valitettavasti suomalaisten kateellisten provoilijoiden kannalta) olla aika suosittu.

Hieno historia ja lisää voit kaivaa Audin sivuilta. Olen ylpeä, että minulla on OOOO.

Äänestä
  • Totta, on sitä glamouriakin ollut vaikka niitä pieniä malleja paljon tehtiinkin ja suomessa ovat olleet kansan tietoisuudessa. En vain ole tarpeeksi perehtynyt asiaan, mutta nyt tiedän jo paljon enemmän.

    Äänestä

  • Hyvä oli selostus,mutta pitää muistaa että ilman volkkaria Audi olisi kadonnut automerkki.Joskus kuusikymmen luvulla Audilla meni todella heikosti ja VW tuli ja pelasti sen.

    Äänestä

  • jenkki kirjoitti:

    Hyvä oli selostus,mutta pitää muistaa että ilman volkkaria Audi olisi kadonnut automerkki.Joskus kuusikymmen luvulla Audilla meni todella heikosti ja VW tuli ja pelasti sen.

    se pitää EHDOTTOMASTI muistaa kun on niin ehdottoman tärkeä asia!! Ilmeisesti threadin tarkoitus oli muistuttaa juuri siitä, kun Audilla meni huonosti! Hyvä! Nyt muistamme sen!!

    Äänestä

Googleta August Horch, ja sieltä vaikkapa
Biographie: August Horch 1868-1951.
Komeampaa historiaa ei automerkille voi saada.
Augusthan on myös valittu autonvalmistajien
"Hall of Fameen".
Internetissä on tolkuttomasti tietoa kun viitsit
kaivaa...niin ei tule lapsuksia,,,:)).

Äänestä

Näillä sivuilla pyörii helposti monenmoista
porukkaa. Jos asiallinen keskustelu kiinnostaa,
niin sitä löydät tekniikan maailman tai tuulilasin keskustelupalstoilta.
Ai niin Saksan liittokanslerin autona on muuten
komea audi A8 security Lang versiona. 12 sylinterinen tietenkin.....Glamouria...;))

Äänestä

kaikkien autojen "äiti" on FORD !
että hävettävää siinäkin jos sikseen tulee...

Äänestä
  • En ottaskaan Focusta tai Mondeoo mistään hinnasta.

    Äänestä

  • Haluaisin kuitenkin muistuttaa,miksi Opelia alunperin ryhdyttiin valmistamaan:jottei Ford olisi maailman huonoin auto.

    Äänestä

  • jenkki kirjoitti:

    Haluaisin kuitenkin muistuttaa,miksi Opelia alunperin ryhdyttiin valmistamaan:jottei Ford olisi maailman huonoin auto.

    tosi huono auto se opel. Kaikkea pikku ja isompaa vikaa. Jakoremmit ei kestä ym. Mutta kummat lienee huonompia, opelit vai ranskalaiset? Ei oo kummissakaan hurraamista.

    Äänestä

Ei kovin mairittelevaa yhteistyötä, ja laatu näkyy tänäpäivänäkin, sori vaan.

Äänestä

...oikeassa, Suomessa on myyty paljon 2-t pelejä, mutta on Auto-Union muutakin tehnyt:
http://www.bavariaring.de/html/a05.html

Minun mielestä DKW, VW ja monet muutkin Saksalaiset ovat auttaneet Suomea autoistumaan myymällä halpoja perusautoja enne kuin on tullut Japanilaiset valtaamaan markkinoita.

Itselläni on Audi 100vm-87, on ollut tosi hyvä auto: mukava, hiljainen, kestävä, tilava, taloudellinen eikä ylläpito ja korjaus ole niin kallista kuin ihmiset luulee, en sano että se olisi paras, mutta paras mitä minulla on ollut.

Audin historian 2-t laitteet ei haittaa, onhan niitä ollut muillakin "paremmilla merkeillä" esim. Saab.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

entinen Auto-Union joka yhdistyi DKW:hen. Valmistivat 50 ja 60 luvulla kääpiöautoja joissa oli puolilitraiset kaksitahtikoneet ja autoilla pituutta 3 metriä ja huippuja jotain 65-70 km/h. Sitten 60-luvun lopussa nimi muutettiin Audiksi ja malleja alettiin pikkuhiljaa kehittää. Kuinka Audi-autoilijat suhtautuvat tähän historiaan jossa ei ole glamouria? Laittakaa asiallisia vastauksia, kysyin ihan mielenkiinnosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu