Pohdin tässä, kun eräs 15v. kaverini ei aina pääse kaupungille / ulos kanssani.. Joidenkin ikäistensä kavereiden kanssa hän saa siis mennä melko vapaasti, eli syynä ei ole yleinen huoli hänen menemisestään, vaan jotenki se liittyy siihen, että olen eri sukupuolta ja muutaman vuoden vanhempi?
Eli siis jos kaverini haluaa lähteä ulkoilemaan, voiko vanhemmat estää sen? Eli onko täysin laillista ja lapsen oikeuden mukaista pitää häntä "vankina" kotona? Eikö kaikilla pitäisi olla oikeus lähteä haukkaamaan raitista ilmaa seurasta riippumatta?
Eli siis jos kaverini haluaa lähteä ulkoilemaan, voiko vanhemmat estää sen? Eli onko täysin laillista ja lapsen oikeuden mukaista pitää häntä "vankina" kotona? Eikö kaikilla pitäisi olla oikeus lähteä haukkaamaan raitista ilmaa seurasta riippumatta?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niin huomasin tuossa lasten oikeuksien sopimuksessa artiklan 31:
Artikla 31
1. Sopimusvaltiot tunnustavat lapsen oikeuden lepoon ja vapaa-aikaan, hänen ikänsä mukaiseen leikkimiseen ja virkistystoimintaan sekä vapaaseen osallistumiseen kulttuurielämään ja taiteisiin.
2. Sopimusvaltiot kunnioittavat ja edistävät lapsen oikeutta osallistua kaikkeen kulttuuri ja taide-elämään ja kannustavat sopivien ja yhtäläisten mahdollisuuksien tarjoamista kulttuuri-, taide-, virkistys- ja vapaa-ajantoimintoihin.
Missä siis menee raja 15v. leikkimisessä ja virkistystoiminnassa? Onko kaverin kanssa pizzalla käynti liian rajua ja kiellettyä?
Kyllä se taitaa olla niin että 15 vuotiaana ei pahemmin kuitenkaan ole sitä sanavaltaa vielä vanhempien edessä että pystyisi vaikuttamaan siihen pääseekö vaiko eikö pääse ulkoilemaan.
Riippuu kovasti myös siitä mitä kaverisi on ulkoilu hetkinään tehnyt, onko aiheuttanut vanhemmilleen turhia huolia tms.
Turhauttavaahan se on, muistan kyllä itse tuon ajan, muttei siinä itselläänkään ollut pahemmin sanomista jos ulosmeno kiellettiin. En myöskään koskaan uhmannut vanhempiani eli en poistunut kotoani mikäli he olivat sen kieltäneet.
Kyllähän se (joidenkin kannalta valitettavasti) näin on että niin kauan kun lapsi (huom!) asuu vanhempiensa luona ja nämä ovat tästä täydessä niin taloudellisessa kuin huolenpidollisessakin vastuussa (edunvalvojina ja huoltajina), he saavat päättää kotiintuloajat ja paljon muutakin. Siinä ei lapsen tai hänen kaverinsa mielipide lopulta paljon paina. Päinvastoin se on vain osoitus siitä, että he huolehtivat jälkikasvustaan, omien tulkintojensa nojalla. Vapaudenriisto alkaa olla käsillä vasta, jos lasta väkivalloin tai sillä uhaten pidetään lukkojen takana. Eikä noita sopimustekstejäkään miten pitkälle tahansa voida venyttää. Muutenhan tenavat vaatis kohta päästä pilveäkin pössyttelemään, kun se rentouttaa niin kivasti. Ja kun se espanjalainen irccikaverikin saa...
Kun kaverisi on vielä alle 16 v, niin hän on rikosoikeudellisen suojaikärajan alapuolella. Vaikka sinänsä suhteenne ei olisi rikos ikäerossa ja kehityksessä olevan vähäisen eronne vuoksi, on vanhemmilla velvollisuus pitää huolta, ettei heidän 15 v lapsensa joudu "tuhman neidin" käsiteltäväksi.
Taas yksi syy laskea rikosoikeudellinen suojaikä alemmas, nyky-yhteiskuntaan sopivaksi.
Niin tai "tuhman pojan". Ethän kertonut sukupuoltasi.
No olen poika.. Mutta siis olemme ihan vain kavereita ja 15v kaverillani on ns.kotiarestia.. Noh pitää siiten vaan pyytää jotain muuta shoppailemaan.. En tietenkään olis mihinkään lakiin vedonnu tossa asiassa, rupes vaan kiinnostamaan juridinen puoli asiasta, kun harmittaa välillä kavereiden ankarat vanhemmat.
Mutta kiitos kommenteista