Voiko itse päätellä, että johtuuko etupään kolina koiranluista vai poljinasetelmasta (vasen puoli kolisee käännöksissä varsinkin jos epätasainen alusta)? Autolla takana 3 vuotta ja 74 tkm. Olisi kiva tietää, koska parin viikon päästä on aika varattuna vetareiden vaihtoon (Ford maksaa osat) ja voisin yrittää tinkiä tuon korjauksen samaan Fordin laskuun.
Focuksen kolinan syyt
Daddy0
5555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itselläni on Focus TD farkku, 120 000km. Koiranluut vaihdettiin hiljattain. Kolina jatkuu kertomasi tavalla.
Kaukosäädöllä ja puhelimessa ei vielä osata vikoja korjata mutta kerro tarkemmin äänestä...hauskalta kuulostava yksityiskohtainen seloste voisi antaa hyvän vinkin? Ja vain kääntäessä?
Ääni on sellainen vaimeahko kolahdus, joka esiintyy varsinkin silloin kun kaarteessa jalka on jarrulla tai kaarteessa on epätasaisuutta. Myös kytkinpolkimen vapauttaminen aikaansaa hyvin saman tyyppisen äänen (tämä taas ei liity kaarteisiin lainkaan).
Hidastintöyssyihin ajaminen ei saa aikaan alustassa mitään ääniä kummallakaan akselilla.
Toivottavasti kaukosäätimesi sai riittävästi tietoa... Tämän koomisempaan kuvaukseen ei juuri nyt ole resursseja.
Kolinan syy SAATTAA olla se, että moottori pääsee heilumaan liikaa (esim huono kumityyny) jolloin pakoputken ja moottorin välinen liitos kolisee/natisee/paukkuu.
Kesti vähän mutta tässä yritetään vastata. Jos niissä pystytuissa on sanomista niin ne vaihdetaan sitten samalla. Ja takuunalaisia nekin ovat.
Yleensä kolkevaiva poistuu luiden vaihdolla. Outoa on se, ettei ääni tule hidastepomppuihin ajettaessa. Aivan loppuoleva, siis kauan kuivana ajettu vetonivel voi pitkässä keulan joustoliikkeessä antaa hälyääniä vrt. rapsahdus/surahdus. Periaatteessa siis kaarteessa, jos auto kallistuu paljon, saattaisi ääniä tulla myös nivelistä.
Kun viet nivelvaihtoon niin vetäisette lenkin vastaanoton kaverin kanssa niin kyllä se äänenlähde löytyy.