Onko teillä kokemusta tästä tunteesta joka tuntuu myös ihan fyysisesti? Siis kun ihminen, josta pidät, tulee lähelle sinua ihan viattomasti, esimerkiksi selän taakse seisomaan, niin vatsanpohjaa ja vatsaa alkaa "kutittaa" tai polttaa? Tulee sellainen vahva keskinäisen läheisyyden ja turvallisuuden tunne, vaikka ei edes fyysisesti kosketeta.
Tunne vatsanpohjassa
kutittaa
184607
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
kuulostaa kovasti mahahaavalta. ;)
Mun pitää sitten varmaan mennä kallonkutistajalle...tää kun kuulostaa TODELLA oudolta =)
Mutta jos kaipaan toista ihmistä lähelle tai liikutun/järkytyn samaisesta syystä, ranteitani alkaa särkeä. Eikä se ole pelkkää särkyä, vaan kipua. Ymmärrän jos joku reagoi vatsallaan tai päässään, mutta en oo vielä koskaan kuullut että voi reagoida raajoillaan.
No, onneksi edellisestä tuskasta on pitkä aika jo... mut halusin vaan kommentoida kun tuntui sopivan tähän...
tiedän tunteen! se on hassua mutta ihan kivaa! sellanen vähän kun jännittäis jotain mut silti ei halua sitä tunnetta pois. en osaa selittää mut onneks sä tiedät niin ei tarvikkaan selittää =)
Sydän hyppää kurkkuun, tai käy kurkussa ja plumpsahtaa takaisin - toivottavasti paikoilleen ja tulee ihanan jännitystunne - siis positiivisesti! Joo - sitä se on samaa vatsanpohjan kutkutusta.
kun kosketin HÄNTÄ, niin semmosta tunnetta en ole ennen tuntenut, koko kroppaa alkas "kutituttamaan" vähintään, eiku leimahti liekkeihin. Vähän säikähti siinä itseki että oho tunnenko näin?
..rakastuminen sitte alkas..
minua ja vatsapohjassa tunsin vatsaa alkaa " kutittaa" mäkin säikähti ja yhtäkkiä ajattelin sitä, mitä mun vatsassa " ihmellinen " tunne. Sen jälkeen heti ymmärsin se oli kutittaa.
Se tapahtunut minulle ekakertaa 4 kk sitten.
kokemusta ja paljosta muustakin;) Jospa se jäisikin vain tuohon pieneen kutitukseen. Ihminen on psyko-fyysis-soliaalinen kokonaisuus, ja kyllä sen välillä huomaa näinkin mukavissa merkeissa.
Tunnen aina noin kun tyttöystäväni on lähelläni ja tämä sama tunne on jatkunut kohta 7kk ja tulee jatkumaankin jatkossa : )
Olen kokenut noin kun olen katsonut rakastamaani ihmistä silmiin. Sanoja ei ole tarvittu- kaiken on voinut lukea toisen silmistä. Silloin on myös vatsassa ollut outo tunne.
Toisen silmistähän sen rakkauden voin lukea, voisi katsoa vaikka kuinka kauan ja on hyvä olo, eikä tarvi sanoja. Sitä silmiin katsomista onkin ikävä..
Kysymys on kai henkilökohtaisesta karismasta ja ns. "aurasta". Energiakentät virtailee ihmisten välillä.. ja joskus ne kohtaavat hyvin voimakkaasti. Kai siinä voi tulla ihan fyysisiä tuntemuksia. Mutta kysymys ei ole seksuaalisuudesta.. noin ylipäätään. Mutta kai tuo on helpompi kokea jos on rakastunut toiseen, on jotenkin vastaanottavaisempi ja avoimempi.
ja voisin luetella monia muitakin omituisia tuntemuksia joita kiinnostavan naisen läheisyys saa aikaan. Kun adrenaliinia syöksähtää yhtäkkiä vereen niin se tuntuu ihan fyysisenä kipuna! Kerran olin varma siitä että tunne on liian suuri sydämelleni, se hajoaa nyt...
On kokemusta tosta tunteesta! Ja mulla alkaa yleensä kädetkin täristä enkä muutenkaan hallitse itseäni..Olen tällä hetkellä ihan mielettämän hullaantuneena erääseen typyyn ja aina kun saan hetken katsoa ihastustani silmiin niin oikeastaan ajan ja paikan taju katoaa kokonaan.
Harmi että näen häntä vain hetkellisesti töiden parissa ja työkaveri on muutenkin kokoajan vierellä niin en pysty tekeen minkäänlaista aloitetta..=( Täytyy vaan keksiä jokin tapa millä pääsen lähestymään, tosin en ees tiedä naisen suuntaumisesta.. Noh, toivotaan parasta.
Ja sä tumma söpöläinen, jos tunnistit itsesi tästä niin anna mulle jokin merkki että uskallan lähestyä!=)Ja Tampereella asun!
Mutta mistä tietää, että se toinenkin tuntee sen ihanan tunteen?
Sehän siinä onkin just vaikeeta kun ei voi tietää toisen ajatuksia ja tunteita..Täytyy vain arvailla katseen ja käyttäytymisen perusteella!Kyllähän sen nyt huomaa jos katotaan silmiin hieman normaalia kauemmin ja on muutenkin sellaista ylimääräistä vilkuilua puolin ja toisin.
No,ei noihinkaan merkkeihinkään nyt ihan slmittömästi pidä luottaa..Mut toivossa on hyvä elää! =)
se ihastuminen/rakastuminen on :) Tuttu juttu.
On kokemusta!Toi tunne muistuttaa pikkusen sitä et jännittäis jotain asiaa,sillä erotuksella et tän ihastumisen tuoman tunteen haluis vaan jatkuvan loputtomasti.