kertokaa

onko kellään kestänyt niska/hartia lihasten liikajännittämisestä johtuva päänsärky kuukautta? mä oon käyny jopa hierojalla ja ei tunnu auttavan. lääkäri sanoi tämän johtuvan niskalihaksista. välillä tämä pääkipu on monta viikkoa pois ja yhtäkkiä alkaa ja kestää 3 viikkoa -kuukauden. välillä päätä "pakottaa" ja ohimoihin sattuu. myös päälaki on kipeä. myös yhtäkkiä huimaa mutta koskaan en ole pyörtynyt tms..korvat soi kokoajan.
5995
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sain firman lääkäriltä lähetteen fysiatrille. Sieltä sain avun.

Äänestä
  • päin,et tuntuu kivulias venytys,selkä suorana jaa toine käsi niskan taa,sul on lihakset tukos vain venytys auttaa,mut lämmitä pienellä työllä itses ensi,ettei tuu lihasrepeytymiä,joo sul ei veri kierrä,hieronta pahentaa päänsärkyä

    Äänestä

mitä voit tehdä asialle.
www.kolumbus.fi/lootuskirja
www.samhita.fi

Äänestä

On kestänyt, ja yleensä kuukaudessa mene eohi, mutta joskus vähemmässäkin ajassa.

Mulla on kuin vanne pään ympärillä, ohimoilta kiristää, oikea puoli särkee päätä ja repii silmän pohjaa, korvissa soi ja humisee vuoroin, huimaa ja tuntuu että kaadun taaksepäin, ihan sekava olo, tuntuu että silmätkin on arat. Kertakaikkisen sekanen olo. Mulla ei hieronta auta, on vaan pahentanut, mutta jos niskoissa on tulehdusta ei niitä hieroa saakaan. Kun mulla oli oikein pahat oireet, mulla kuvattiin kaularanka mri ja siellä oli välilevyn pullistuma.

Fysioterapiaa suosittelen, siihen saa lääkäriltä lähetteen, se auttaa. Lisäksi voimistelu, venyttely rauhallisesti, ja rentoutuminen. olen itse kauhea jännittäjä, sellainen pitäisi ekana saada pois.

Äänestä

päätä särkee todella usein, mutta välissä on päiviä ettei säre. mutta tuo on ihan normaalia. minulla on niskat niin jumissa ja ryhti muuttunut. olen menossa niskan röntgen kuvaukseen ja todennäköisesti saan lähetteen fysioterapiaan. korvissa myös soi. ei häiritsevästi mutta illalla huomaa kun on hiljaista ja makaa sängyssä. lisäksi on huimausta, joka ilmenee kun päätä kääntelee tai on kumartunut ja nousee ylös, tai kun kattoo ylös ja vaihtaa normaaliin asentoon. tätä on jatkunut ainakin jo vuoden. joskus on parempia kausia, riippuu ihan siitä miten paljon käytän tietokonetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hui apua kirjoitti:

onko kellään kestänyt niska/hartia lihasten liikajännittämisestä johtuva päänsärky kuukautta? mä oon käyny jopa hierojalla ja ei tunnu auttavan. lääkäri sanoi tämän johtuvan niskalihaksista. välillä tämä pääkipu on monta viikkoa pois ja yhtäkkiä alkaa ja kestää 3 viikkoa -kuukauden. välillä päätä "pakottaa" ja ohimoihin sattuu. myös päälaki on kipeä. myös yhtäkkiä huimaa mutta koskaan en ole pyörtynyt tms..korvat soi kokoajan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu