voi voi. nyt on ongelma. 2 kuukautta vanhan neitomme on määrä saada nimensä viikonloppuna, samoin, kuin pikkuserkkunsakin joka on vain 4 päivää vanhempi.
Ristiäiset oli määrä pitää yhteiset, ja ristiäisiä järjestelimme kovaa kyytiä.
noh, tuli tässä juttua sitten serkkuni kanssa, että mitä he ovat ajatelleet nimeksi tytölleen.
No, tuli ilmi, että tyttöjen toiset nimet ovat samat!!! serkkuni hiukan närkästyi, idea oli pitänyt olla heidän, ja nimikään ei ollut edes kamalan tavallinen kuten Maria.
Nyt tässä mietimme molemmat, että kumpi vaihtaa nimeä.
Serkulla, kuten meilläkin, on nimi ollut jo valmiina, ja he pitävät nimestä kovasti, ja tietysti myös me.
Voisimmehan me molemmat pitää päämme, mutta olisi se hassua, jos samassa kastetilaisuudessa kastettaisiin samalla nimellä kaksi tyttöä :/
varsinkin, kun nimi ei edes tule suvusta :/
Teidän mielipiteenne asiaan?
niin, ja pikkuserkulle oli ajateltu tätä nimeä:
Eedla Ada Linnea
ja meidän tytölle
Milla Ada Emilia
kumpikaan ei oikein haluasi jättää Adaa pois :/
kuinka te tekisitte tässä tilanteessa??
Ristiäiset oli määrä pitää yhteiset, ja ristiäisiä järjestelimme kovaa kyytiä.
noh, tuli tässä juttua sitten serkkuni kanssa, että mitä he ovat ajatelleet nimeksi tytölleen.
No, tuli ilmi, että tyttöjen toiset nimet ovat samat!!! serkkuni hiukan närkästyi, idea oli pitänyt olla heidän, ja nimikään ei ollut edes kamalan tavallinen kuten Maria.
Nyt tässä mietimme molemmat, että kumpi vaihtaa nimeä.
Serkulla, kuten meilläkin, on nimi ollut jo valmiina, ja he pitävät nimestä kovasti, ja tietysti myös me.
Voisimmehan me molemmat pitää päämme, mutta olisi se hassua, jos samassa kastetilaisuudessa kastettaisiin samalla nimellä kaksi tyttöä :/
varsinkin, kun nimi ei edes tule suvusta :/
Teidän mielipiteenne asiaan?
niin, ja pikkuserkulle oli ajateltu tätä nimeä:
Eedla Ada Linnea
ja meidän tytölle
Milla Ada Emilia
kumpikaan ei oikein haluasi jättää Adaa pois :/
kuinka te tekisitte tässä tilanteessa??
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kun luin viestiä, luulin että kyse on ensimmäisestä nimestä, kutsumanimestä. Mitä sillä on väliä vaikka toinen nimi on kummallakin sama? Ja toisaalta, mitä väliä vaikka etunimi olisi ollut sama. Minkäs sille voi jos kummatkin olivat siitä nimestä pitäneet ja samaan nimeen päätyneet.
luulin ensin...
Mun mielestä tuossa ei ole minkäänlaista ONGELMAA.
Pidätte molemmat alkuperäiset nimet ja sillä sipuli!
Sitten ymmärtäisin ONGELMAN jos etuninmet oisivat olleet samat.
Mun serkulla on sama etunimi kuin minulla, mutta on minua n. 5kk nuorempi ja asuu kylläkin ruotsissa.
Kun äitini sisko aiaknaan kuuli saamastani nimestä, niin tuumasi vain, että heidän tytölle tulee sama nimi, siis jos on tyttö...
Eikä minua ole koskaan haitannut saman nimi, kun näemme toisiamme vain 2 kertaa vuodessa.
Pojallamme on yht. 7 poikaserkkua veljesten perheistä. Kaikilla on sama II nimi. Kutsumanimikin on kahdella pojalla - serkuilla - sama. Eipä ole haitaksi.
Se oli yhteen aikaan muotia.
Kastakaa molemmat vain aadoiksi, on sitten pikkuserkuilla aina muisteltavaa että kun kastettiin samana päivänä ja toiset nimet heillä samat. Toisaalta joku voisi luulla että niin on oikein sovittu.
Nätit nimet lapsille tulossa, Millan vaihtaisin itse Miljaksi, muut nimet aivan ihania!!!!!!!!!!
Mitä se tosiaankaan haittaa,tunnen yhden perheen jonka lapsilla on samat toiset nimet kuin heidän vanhemmillaan siis samassa perheessä. Esim. isä Matti Sakari poika Teppo Sakari toinen poika
Seppo Sakari ja niin edelleen eikä näy haittaavan ketään.
Pikkuserkukset ovat minusta niin kaukaisia sukulaisia, ettei haittaa vaikka yksi etunimi olisi sama.
Minä luulin, että kyse on samoista etunimisistä. Ei tuossa minusta nyt ongelmaksi asti ole asiaa. Pojallanikin nimi, joka on monella muulla sukulaisella myös. Voihan se olla ihan mukavakin juttu jakaa yksi yhteinen nimi, joka tulee suvusta serkun kanssa.
Olen aivan samaa mieltä kuin aiemmatkin vastaajat, ettei todellakaan haittaa. Mieluummin jopa niin, että samana päivänä kastetuilla sukulaistytöillä on sama keskimmäinen nimi on kiva juttu. Jos nyt jompaakumpaa teistä häiritsee asia, niin vaihtakoon Adan johonkin muuhun nimeen se, jota niiin kamalasti haittaa...
Mikäli siis ei ole kyse "tahallisesta matkimisesta", joka olisi tehty toista ärsyttääkseen; niin ei kai ollut kun nimet yhtäaikaa "julkaisitte".
Minulla ja serkullani on myös samat toiset nimet. Ikäeroa meillä kyllä 3 vuotta. Usein ollut hauskaa kun ollaan yhdessä vietetty nimppareita. Hauska sattuma josta on myöhemmin ehkä kiva kertoa.
tosiaankaan!
Tunnen perheen jossa isän toinen nimi on Kalevi ja molempien poikien toiset nimet myös Kalevi.
Lisäksi mun edesmennyt vaarini oli Matti ja toiseksi vanhin poikansa myös Matti.
Samaten edesmenneen appeni toinen nimi oli Olavi ja hänen kahdella pojallaan toinen nimi myös Olavi ja vielä toisen pojan poika toiselta niemltään Olavi,että Olaveja suvussa riittää....
Eihän nuo keskimmäiset samat nimet pikkulikoilla mitään haittaa...
Eihän tuossa mitään ongelmaa ole!
Kumpikin saa suunnitellut nimet ja sillä siisti.
Kastetilaisuus on vain kerran ja sen jälkeen pikku ihmiset elävät omaa elämäänsä.
Nyt on tehty kärpäsestä härkänen! Eihän nimeä anneta kastetilaisuutta, vaan elämää varten.
Eihän saman nimen antaminen mitenkään hassua ole. Korkeintaan se on pieni sattuma, johon moni ei paljoakaan kiinnitä huomiota.
Minulla on kolme pikkuserkkua, joilla on sama etunimi kuin minulla, eikä se ole koskaan minua haitannut. Minä kyllä pitäisin kiinni tuosta nimestä.
Jos se nyt kuitenkin niin paljon häiritsee, niin tässä muutama Adan tyylinen:
Ava
Ida
Eva
Oda
Isa
Evi
Ona
Aida
Tai sitten kirjoitatte sen eri tavalla: Aada.
toiseksi nimeksi Ava tai Aava.
Ei todellakaan haittaa. Kyseessä sentään yksi kolmesta nimestä. Ja voihan sen ajatella sillai sukua yhdistävänä nimenä, vaikkei varsinainen perintönimi olekkaan.. hauska yhteensattuma.
En näe mitään ongelmaa.
Tuskin kutsutte lapsianne kaikilla kolmella nimellä jolloin olisi pientäkään riskiä mennä sekaisin.
Kutsumanimenä varmaan ensimmäinen nimi? Mitä haittaa jos toinen nimi on sama, sitä ei kuitenkaan käytetä kuin virallisissa papereissa.
Miksi kummankaan pitäisi luopua huolella valitusta nimestä. Kauniit nimet molemmille neitosille, ja kuitenkin toisen nimi on Eedla ja toisen Milla. Selkeästi erottuu kumpi on kumpi. Ja pikkuserkkuus on niin kaukaista sukua kuitenkin, että ei pienintäkään haittaa.
Älä stressaa tuollaisesta asiasta, vietä mieluummin mukava ristiäispäivä. Ja sitäpaitsi, kuitenkin sukulaiset kehuvat kuinka kauniita nimiä olette lapsillenne keksinyt, niin ei ainakaan voi kiistellä siitä kumman lapsella on kauniimpi nimi, kun olette molemmat keksineet kauneimman.
no eihän tuo nyt haittaa mitään, ja kyllä on outoa jos joku vielä närkästyy että on sama nimi. eihän kukaan omista niitä nimiä, etteikö niitä nyt vois käyttää.
se minusta haittaa ollenkaan, eli pistäkään vaan toiseksi nimeksi Adat! Jos ei kutsumanimi, niin miksi olla pistämättä hyvää nimeä?