Olen kerännyt Vantaan Havukoskella viime kesänä urbaaniperhosia (pääasiassa tuli mittareita ja yökkösiä, muutama nirkko)laittamalla 2. kerroksen parvekkeelle 250vol elohopealampun, jota yleensä käytän mökillä Mäntyharjussa.
Heinillä ja ruohokasveilla elävät mittarit ja yökköset, (Xestia, Agrotis, Euxoa, Eurois, Noctua Xestia, Oligia,) sekä koristekasveja popsivat (mm. Hadena-yökköset) oli pääosassa heinäkuussa tehdyssä 1. viikonlopun sessiossa.
Elokuun lopulla tehdyssä toisessa kaupungin puistoalue/parvekevalostuksessa oli pääosissa varsinkin munina talvehtivat yökköset ja mittarit
(Cosmia, Colotois, Amhipoea jne... hirmuinen ryöppy joka tapauksessa. Kummallakin kerralla tuli muutama harvinaisuus, mutta vain pari lajia, noctuidaeta.
Hesan keskustassa ei tietenkään saa mitään, mutta puistomaista aluetta sisältävän esikaupunkialueen kerrostalon parvekkeelta valostaminen loppukesällä on eksoottista.
Se on kuin uusi näkemys siitä alueesta.
Mutta kiitäjät ja kehrääjät vähäisiä... nämä suvut ovat todella enemmän "maaseutulajeja".
Parvekevalostus
3
616
Vastaukset
- Kaivopuistossa
Ihan vaan kuriositeettinä että Kaivopuiston aueelta saa siivettömiä naaraita. Enkä tarkoita mitään naispuolisia vaan ihan oikeita perhosia. Isäni kanssa joskus -60 luvulla niitä siellä iltahämärissä puun varsista etsittiin ja saatiinkin. Laji- ym. tiedot ei tiedossa mutta faktaa kuitenkin! Oikeat harrastajat tietävät paremmin ettätälläisiäkin on olemassa.
"Lepitopteroloogin jälkeläinen"- perhostelija
Joo, puhut halla, pakkas ja lumimittarista... mutta tällä hetkellä uskon, ettei kantakaupungissa ole niille enää mitään elintilaa.
Ehkä jossain Pasilassa tai Kumpulassa lähinnä... siellä, missä vielä jonkinlaista puistoa.
Yksittäinen katupuu tai kukkapenkki ei juuri toukkia elättele.
Mittariperhoet ym. yöperhoset lienee kyllä ihan ydinkeskustassa nollilla, ehkä joitain koisia ja kääriäisiä voi koristepuskissa olla. - *Nilla
perhostelija kirjoitti:
Joo, puhut halla, pakkas ja lumimittarista... mutta tällä hetkellä uskon, ettei kantakaupungissa ole niille enää mitään elintilaa.
Ehkä jossain Pasilassa tai Kumpulassa lähinnä... siellä, missä vielä jonkinlaista puistoa.
Yksittäinen katupuu tai kukkapenkki ei juuri toukkia elättele.
Mittariperhoet ym. yöperhoset lienee kyllä ihan ydinkeskustassa nollilla, ehkä joitain koisia ja kääriäisiä voi koristepuskissa olla.saattaa ihan keskikaupungiltakin löytää. Joskus ihmetellään, että miten perhoslaji, jonka naaras on lentokyvytön, voi levitä uusille alueille, jopa kaupunkien keskustoissa oleviin puistopuihin. Vaikka naaras onkin siis lentokyvytön ja munii toukat lähes kuoriutumiskoteloonsa. niin itse toukat ovat hyvinkin tehokkaita leviämään. Ne käyttävät hämähäkkien tapaan silkkilankaa leijana, jonka varassa ne hyppäävät tuulten vietäväksi ja lentelevät hyvinkin pitkälle. Tiedetäänpä eräiden mittarilajien levinneen tällä keinolla Ruotsista ensin Ahvenanmaalle ja sitten sieltä manner-Suomeen. Nyttemmin lajit ovat Suomessa jo "tusinatavaraa".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962082Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121919Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2471394Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.811041Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402928Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39808- 56779
- 75750
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70724