Kuntaliitos on jo sovittu juttu

Kajaanin ja Vuolijoen kuntaliitos on jo sovittu. Paikalliset poliitikot ovta tehneet kasaakaappisopimuksen jolla puoluetoverit Vuolijoella pelastetaan pulasta.
Siihen ei Kajaanin asukkailla ole enää mitään sanomista, ei muuta kuin maksa pois.
Vyön kiristystä on tiedossa vuoteen 2012 asti.
3390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vyön kiristelyä kyllä lienee tiedossa vieläkin pitempään kuin 2012 kajaanilaisilla, jos he lähtevät tämmöisen retuperällä olevan kunnan kuin tämä Vuolijoki kanssa minkäänlaiseen puljailuun.

Eipä näytä olevan kajaanilaisilla politiikoilla kanttia tuoda esille kaikkia asiaan liittyviä seikkoja julkisuuteen ja järjestää asiasta kansanäänestystä.

Äänestä

Ei muuta kuin koko Kainuu yhdeksi kunnaksi!

Unohdetaan maakuntahallinnot ja tehdään Kainuusta yksi kunta niin loppuu turhanpäiväinen valitus.

Koko ongelman ydin on liian moniportainen hallinto. Yksinkertaistetaan koko kuvio tekemällä Kainuusta yksi kunta niin puolet virkamiehistä voidaan vähentää pois ja verotulot voidaan ohjata suoraan oikeaa työtä ja palveluja tekeviin ihmisiin.

Äänestä

pakkoliitoksena joku toinen päivä, näin kuntaministeri vihjaili jo aikoja sitten, ei sitä kansalaisilta kysytä, ne tehdään vaan, yhdistäisivät koko suomen kerralla yhdeksi kunnaksi, olisi yksinkertaisempaa !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


urmas sorapää kirjoitti:

Kajaanin ja Vuolijoen kuntaliitos on jo sovittu. Paikalliset poliitikot ovta tehneet kasaakaappisopimuksen jolla puoluetoverit Vuolijoella pelastetaan pulasta.
Siihen ei Kajaanin asukkailla ole enää mitään sanomista, ei muuta kuin maksa pois.
Vyön kiristystä on tiedossa vuoteen 2012 asti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu