vaatteet

pesettekö tosiaan ihan kaikki vauvalle tulevat vaatteet? niinkun toppapuvunkin! minusta tuntuis kyllä aika turhalta vaatteen kulutukselta!
7830
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pesen aina kaikki omatkin, joten toki myös vauvan.. vaatteissahan on yleensä sellainen "kaupan" tms haju, eikä tiedä missä ne loppujen lopulta ovat voineet pyöriä. Eikös suosituskin ole, että ne pestäisiin. Eihän se yksi pesu paljoa kuluta, niin paljon niitä pitää pestä kuitenkin :D

Äänestä

Äippäpakkauksen toppapuvussa nimenomaan lukee että pese ennen käyttöä. Ja kaikki muutkin vauvan vaatteet olen pessyt valmiiksi. Uusissa vaatteissa voi kumminkin olla kaikenlaisia viimeistelyaineita, väriaineiden jäämiä ja muuta ylimääräistä joka voi ärsyttää vauvan ihoa.

Omatkin uudet (ihoa vasten tulevat) vaatteet pesen yleensä, takkeja ja sellaisia en sitten. Vähän isomman lapsen toppapuvun varmaan ottaisin pesemättä käyttöön, mutta vauvalle siis pesen.

Äänestä

Kyllä pesen KAIKKI. Haalareissahan oikein erikseen lukee, että pestävä ennen käyttöä.

Äänestä
  • taidan olla aika huithapeli, mutta en kyllä ole pessyt mitään omia enkä lapsien vaatteita. ellei ole sitten ollut mitään kaupan hajua, mutta itse en ainakaan ole tällaista havainnut. esikoisen vaatteet äitiyspakkauksesta ja kaupasta aikoinani pesin ennen tämän syntymää, ja seuraavalle nyt ei ole uusia juuri ostettukkaan niin ei ole pestykkään.

    Äänestä

  • tyytyväinen- kirjoitti:

    taidan olla aika huithapeli, mutta en kyllä ole pessyt mitään omia enkä lapsien vaatteita. ellei ole sitten ollut mitään kaupan hajua, mutta itse en ainakaan ole tällaista havainnut. esikoisen vaatteet äitiyspakkauksesta ja kaupasta aikoinani pesin ennen tämän syntymää, ja seuraavalle nyt ei ole uusia juuri ostettukkaan niin ei ole pestykkään.

    eikä ole ikinä minkäänmoista pisamaa tai näppylää tullut lapsille eikä itselle, vaikken ole uusia vaatteita pessytkään. (paitsi sen satunnaisen kerran ykköselle)

    Äänestä

Pesin sisävaatteet mutta en makuupussia, toppapukua. Itsellenikin pesen sisävaatteet mutta en ulkovaatteita ennen kuin likaantuvat.

Äänestä

Kyllä minä pesin kaikki vaatteet, toppapukua myöten. Eihän sitä varmaan pakko ole pessä. Joidenkin mielestä vaatteet kuuluis vielä silittää. Enpä kuites silittäny.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mie vaan kirjoitti:

pesettekö tosiaan ihan kaikki vauvalle tulevat vaatteet? niinkun toppapuvunkin! minusta tuntuis kyllä aika turhalta vaatteen kulutukselta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu