Kaupungin rakentamisohjeessa sanotaan 'alueella edellytetään kaukolämpöön liittymistä'. Onko kaupungilla 'oikeutta' määrätä tällaista? Löytyykö tietoa/kokemuksia tai ennakkopäätöksiä asiasta?
Liittymispakko kaukolämpöön?
Rakentaja
121388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
pakko liittyä ko tonteilla. Jos ei miellytä niin rakenna muualle. Kaupunki voi määrätä myös katon värin ja kattokulman.
toimintavarmin ja lopulta edullisin lämmitysmuoto! Olisin antanut vaikka mitä jos meillä olisi ollut tuo mahdollisuus! Ei onnistunut vielä, ehkä muutaman vuoden kuluttua. Siihen saakka sinnitellään sähkön varassa.
meilläpäin ko firma nostaa nimittäin hintoja siihen tahtiin, että kaukolämpötalot ei meinaa mennä kaupaksi tai hinta halvempi kuin vastaavassa muulla lämmöllä. Jopa sähkö kohta halvempi..
Kaukolämpö on ollut halpa, mutta nyt alkaa tilanne olla toinen ja täällä on jo! Inhottavaa asiassa on se että sulla ei ole mahdollisuutta kilpailuttaa hintaa etkä voi muuttaa sitä muuksi ainakan täälläpäin.. tai no joku on kuullut jostain joka sai puupohjaisen lämmityksen kaukolämmön sijaan..
Kunnalla on oikeus määrätä kaavalla ihan mitä vaan ja sulla on oikeus ostaa tai olla ostamatta. Tappelu on aika turhaa tollasessa asiassa. Joku muu senkin tontin varmaan ottaa tai sitten kukaan ei ota niitä ja tulee kaavamuutos aikanaan..
Itse tykkäisin kaukolämmöstä, mutta meillä siihen on kallis liittyä, kun tällä vanhalla öljylämmitysalueella halukkaita tahdo löytyä. Ovat varmaan viksumpia kuin minä?
Onhan kaukolämpö mukavan helppo ja huoleton, eikä energia ainakaan meillä kallista ole. Jos se olisi shäkön luokkaa, niin voisihan kustannuksia alentaa ILP:llä ja ehkä puilla (ei tosin suositeltavaa taajaan asutulla paikalla)
Kun kaavassa niin määrätään. Harmillista sillä kaukolämpö ei hintakilpailussa pärjää.
Tarkasti ottaen kaupunki ei voi pakottaa sinua käyttämään kaukolämpöä, mutta se pitää, jos kaupunki niin edellyttää, vetää tekniseen tilaan asti, jolloin se halutetaas voidaan jälkeen päin ottaa käyttöön.
Käytännössä joudut maksamaan liittymismaksut lämpöputken vedon tekniseen tilaan asti, jolloin ei enää muuhun lämmitysjärjestelmään liittyminen ole taloudellisesti järkevää.
Yksi löytyi Googlella, mutta juttua ei ollut poistettu?
Löytyi sittenkin ;)
Hakutulos
Hakuosumia 3 kpl.
http://www.edilex.fi/saadokset/lainsaadanto/haku/?search=1&sent=1
Korkein hallinto-oikeus, ennakkopäätökset
... Rakennusinvestointi - Kaukolämpö - Siirtoverkosto ja jakeluverkosto ...
Hallintoriita-asia - Perustevalitus - Yksityisoikeudellinen riita-asia ...
www.edilex.fi/oikeuskaytanto/kho/sisluett/kho1987_07.html - 32k - Välimuistissa - Samankaltaisia sivuja
En oikein löytänyt antamillasi vinkeillä. Laitatko osoitteen ja/tai kopioit jutun tänne. Kiitokset etukäteen!
Tässä on Hovioikeuden päätöksiä, josta voi etsiä
on vuod.1964-2006
Muistelen että Nokialla olis ainakin ollut yksi juttu, ....
http://www.finlex.fi/fi/oikeus/ho/
Näin taidettiin sanoa tv-luvan hankintaan kehottavassa mainoksessa. Sama pätee myös tähän. Verkon rakentamiskustannuksia yritetään tietenkin jakaa mahdollisimman monelle.
On edullista tehdä "kaukolämpöalueita" ja "ei-kaukolämpöalueita", ts. ei ole järkevää vetää putkea koko kaupungin aluelle ja lämmittää talo sieltä, toinen täältä. Siksi liittymispakko on perusteltua. Tämä siis teknis-taloudelliselta kannalta.
Ilmeisesti siksi kiukuttelet asiasta, että olet laskenut sähkölämmityksen tulevan edullisemmaksi. Mieti nyt kuitenkin kerran vielä, ottaen huomioon talon koko käyttöiän (toivon mukaan > 50 v), sähkön hinnan oletettavan nousun (joka raapaisee enemmän kuin vastaava prosentuaalinen nousu kaukolämmön hinnassa) ja edellämainitun yleisen edun.
Ota myös huomioon, että tuo kaukolämpöliittymä pääomittuu sinun taosi hintaan, saat rahasi taksin, kun jossain vaiheessa talo vaihtaa omistajaa. Kaukolämmön varsinaiset energiakulut ovat huomattavasti pienemmät kuin esim. sähkön.Ainoa sähköä puoltava tekijä on pienet investintikulut.
Vanha keskustelu, mutta pakko hehkuttaa, että eipä ole enää kaupungilla oikeutta pakottaa kaukolämpöön. Meille tulossa maalämpö kaukolämpöalueelle onnkesi. Haluttiin tontti tietyltä alueelta, mutta aluksi meitä yritettiin käännyttää kaukolämpöön. Onneksi ei oltu ainoita, jotka asian kanssa puineet. Tuossakin näyttää olevan siitä juttua. https://www.lampoassa.fi/kaukolampo-asemakaavassa-ei-esta-maalammon-hankintaa/