Kaupungin rakentamisohjeessa sanotaan 'alueella edellytetään kaukolämpöön liittymistä'. Onko kaupungilla 'oikeutta' määrätä tällaista? Löytyykö tietoa/kokemuksia tai ennakkopäätöksiä asiasta?
Liittymispakko kaukolämpöön?
12
1336
Vastaukset
- sanotaan niin
pakko liittyä ko tonteilla. Jos ei miellytä niin rakenna muualle. Kaupunki voi määrätä myös katon värin ja kattokulman.
- Kaikkein
toimintavarmin ja lopulta edullisin lämmitysmuoto! Olisin antanut vaikka mitä jos meillä olisi ollut tuo mahdollisuus! Ei onnistunut vielä, ehkä muutaman vuoden kuluttua. Siihen saakka sinnitellään sähkön varassa.
- peukku68
meilläpäin ko firma nostaa nimittäin hintoja siihen tahtiin, että kaukolämpötalot ei meinaa mennä kaupaksi tai hinta halvempi kuin vastaavassa muulla lämmöllä. Jopa sähkö kohta halvempi..
Kaukolämpö on ollut halpa, mutta nyt alkaa tilanne olla toinen ja täällä on jo! Inhottavaa asiassa on se että sulla ei ole mahdollisuutta kilpailuttaa hintaa etkä voi muuttaa sitä muuksi ainakan täälläpäin.. tai no joku on kuullut jostain joka sai puupohjaisen lämmityksen kaukolämmön sijaan..
Kunnalla on oikeus määrätä kaavalla ihan mitä vaan ja sulla on oikeus ostaa tai olla ostamatta. Tappelu on aika turhaa tollasessa asiassa. Joku muu senkin tontin varmaan ottaa tai sitten kukaan ei ota niitä ja tulee kaavamuutos aikanaan.. - mökkiman
peukku68 kirjoitti:
meilläpäin ko firma nostaa nimittäin hintoja siihen tahtiin, että kaukolämpötalot ei meinaa mennä kaupaksi tai hinta halvempi kuin vastaavassa muulla lämmöllä. Jopa sähkö kohta halvempi..
Kaukolämpö on ollut halpa, mutta nyt alkaa tilanne olla toinen ja täällä on jo! Inhottavaa asiassa on se että sulla ei ole mahdollisuutta kilpailuttaa hintaa etkä voi muuttaa sitä muuksi ainakan täälläpäin.. tai no joku on kuullut jostain joka sai puupohjaisen lämmityksen kaukolämmön sijaan..
Kunnalla on oikeus määrätä kaavalla ihan mitä vaan ja sulla on oikeus ostaa tai olla ostamatta. Tappelu on aika turhaa tollasessa asiassa. Joku muu senkin tontin varmaan ottaa tai sitten kukaan ei ota niitä ja tulee kaavamuutos aikanaan..Itse tykkäisin kaukolämmöstä, mutta meillä siihen on kallis liittyä, kun tällä vanhalla öljylämmitysalueella halukkaita tahdo löytyä. Ovat varmaan viksumpia kuin minä?
Onhan kaukolämpö mukavan helppo ja huoleton, eikä energia ainakaan meillä kallista ole. Jos se olisi shäkön luokkaa, niin voisihan kustannuksia alentaa ILP:llä ja ehkä puilla (ei tosin suositeltavaa taajaan asutulla paikalla)
- se on
Kun kaavassa niin määrätään. Harmillista sillä kaukolämpö ei hintakilpailussa pärjää.
- jakke
Tarkasti ottaen kaupunki ei voi pakottaa sinua käyttämään kaukolämpöä, mutta se pitää, jos kaupunki niin edellyttää, vetää tekniseen tilaan asti, jolloin se halutetaas voidaan jälkeen päin ottaa käyttöön.
Käytännössä joudut maksamaan liittymismaksut lämpöputken vedon tekniseen tilaan asti, jolloin ei enää muuhun lämmitysjärjestelmään liittyminen ole taloudellisesti järkevää. - Löytyi
Yksi löytyi Googlella, mutta juttua ei ollut poistettu?
Löytyi sittenkin ;)
Hakutulos
Hakuosumia 3 kpl.
http://www.edilex.fi/saadokset/lainsaadanto/haku/?search=1&sent=1
Korkein hallinto-oikeus, ennakkopäätökset
... Rakennusinvestointi - Kaukolämpö - Siirtoverkosto ja jakeluverkosto ...
Hallintoriita-asia - Perustevalitus - Yksityisoikeudellinen riita-asia ...
www.edilex.fi/oikeuskaytanto/kho/sisluett/kho1987_07.html - 32k - Välimuistissa - Samankaltaisia sivuja- Rakentaja
En oikein löytänyt antamillasi vinkeillä. Laitatko osoitteen ja/tai kopioit jutun tänne. Kiitokset etukäteen!
- Löytyi
Rakentaja kirjoitti:
En oikein löytänyt antamillasi vinkeillä. Laitatko osoitteen ja/tai kopioit jutun tänne. Kiitokset etukäteen!
Tässä on Hovioikeuden päätöksiä, josta voi etsiä
on vuod.1964-2006
Muistelen että Nokialla olis ainakin ollut yksi juttu, ....
http://www.finlex.fi/fi/oikeus/ho/
- S. Rinne
Näin taidettiin sanoa tv-luvan hankintaan kehottavassa mainoksessa. Sama pätee myös tähän. Verkon rakentamiskustannuksia yritetään tietenkin jakaa mahdollisimman monelle.
On edullista tehdä "kaukolämpöalueita" ja "ei-kaukolämpöalueita", ts. ei ole järkevää vetää putkea koko kaupungin aluelle ja lämmittää talo sieltä, toinen täältä. Siksi liittymispakko on perusteltua. Tämä siis teknis-taloudelliselta kannalta.
Ilmeisesti siksi kiukuttelet asiasta, että olet laskenut sähkölämmityksen tulevan edullisemmaksi. Mieti nyt kuitenkin kerran vielä, ottaen huomioon talon koko käyttöiän (toivon mukaan > 50 v), sähkön hinnan oletettavan nousun (joka raapaisee enemmän kuin vastaava prosentuaalinen nousu kaukolämmön hinnassa) ja edellämainitun yleisen edun. - .....
Ota myös huomioon, että tuo kaukolämpöliittymä pääomittuu sinun taosi hintaan, saat rahasi taksin, kun jossain vaiheessa talo vaihtaa omistajaa. Kaukolämmön varsinaiset energiakulut ovat huomattavasti pienemmät kuin esim. sähkön.Ainoa sähköä puoltava tekijä on pienet investintikulut.
- eikaukolämpöön
Vanha keskustelu, mutta pakko hehkuttaa, että eipä ole enää kaupungilla oikeutta pakottaa kaukolämpöön. Meille tulossa maalämpö kaukolämpöalueelle onnkesi. Haluttiin tontti tietyltä alueelta, mutta aluksi meitä yritettiin käännyttää kaukolämpöön. Onneksi ei oltu ainoita, jotka asian kanssa puineet. Tuossakin näyttää olevan siitä juttua. https://www.lampoassa.fi/kaukolampo-asemakaavassa-ei-esta-maalammon-hankintaa/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321