Luin jostakin, että kahvi kuluttaa elmistöstä ainakin kalsiumia ja magnesiumia pois. Samoin kofeiini vaikuttaa huonontavasti luuston D-vitamiinireseptoreihin. Olisikohan siinä syy nykyiseen "osteoporoosiepidemiaan"?
Osteoporoosia on nykyään yhä enemmän myös nuorilla miehillä, sillä he juovat usein paljon kahvia ja kolajuomia.
Tämä pohdiskelu siis vain keskustelunavaukseksi. En itse juo kahvia, en siis kannata tai vastusta kahvin käyttöä. Kunhan tuli tällainen mieleen, kun Suomi on kahvinkulutuksen kärkimaita!
Kahvissa vika...?
5
1443
Vastaukset
- lisää
En ole asiantuntija, mutta tartuin kysymykseen. D-vitamiinireseptorit lienee tärkeitä. Kahvi liuottaa hivenaineita, myös kalkkia, joten ei se ainakaan suojaa luita. Sen sijaan tee sisältää fosforia ja sen on havaittu ainakin pieninä määrinä päivittäin vahvistavan luita.
Luut on vahvimmillaan 30 vuoden iässä ja haurastumista tapahtuu monen tekijän summana vuosien myötä. Käypähoitosuosituksista löytynee tekijät. Kahvin juonnin lisäksi luita heikentää vahvistavan liikunnan vähentyminen, tupakka, alkoholi, lääkkeet, luonnolliset hormonivaihtelut, pika- sun muut laihdutukset, liiallinen proteiinin syönti, liian vähäinen kasvisten syönti ja D-vitamiinin saannin vähäisyys. Suomessa talvella aurinko paistaa vähän ja D-vitamiinin sekä vihannesten saanti voi olla vähäistä. Kasvisten määrälle ei ole ohjearvoa, vaan siihen pätee, mitä enemmän sen parempi. Tanssi, hyppelyt ja juoksu parantaa luustoa. Varsinkin kasvuiässä, mutta myöhemminkin.
Juu, kahvin kohtuukäyttö voi olla asiallista monestakin terveyssyystä. Vielä ehtii tipattomaan tammikuuhun ja hillittyyn helmikuuhun. - kofeiini
Kofeiini on kalkkirosvo ja kofeiinia on yhtälailla myös teessä ja kolajuomissa kuin myös kahvissa. 1-4 kupillista kahvia/pv on vielä OK.
- kahvi taas
vaikka kofeiinittomana ehkäisee tyypin 2 diabetesta.
- paljon tehokkaammin
kahvi taas kirjoitti:
vaikka kofeiinittomana ehkäisee tyypin 2 diabetesta.
valkoisen kuoleman, vehnäjauhon ja sokerin poisjättäminen. Tämän kavalan, länsimaiseen elämänmenoon saumattomasti juurrutetun parin kun hylkää, saa roppakaupalla terveyttä palkakseen.
Onko kukaan muuten huomannut. Kun pitää sokerista vähänkin paastoa, miten pistävän makuiselta sen jälkeen maistuu karkit! - Maitopoika
paljon tehokkaammin kirjoitti:
valkoisen kuoleman, vehnäjauhon ja sokerin poisjättäminen. Tämän kavalan, länsimaiseen elämänmenoon saumattomasti juurrutetun parin kun hylkää, saa roppakaupalla terveyttä palkakseen.
Onko kukaan muuten huomannut. Kun pitää sokerista vähänkin paastoa, miten pistävän makuiselta sen jälkeen maistuu karkit!Kunhan vaan taas päätit aukaista pääsi ja kertoa mitä tyhmää siellä tälläkin hetkellä pyörii...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 196980
- 55772
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119682- 49572
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?15516- 49503
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55475
- 41463