Mikä monni käy 65 L altaaseee?? joku joka ei kasva kovin isoks.........
Mikä monni...
... 65 L
10841
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kerro muu kalasto ja vesiarvot, pohjan laatu (hiekka/sora?) ja lämpötila? Virtaus?
ei muita kaloja viellä... aattelin ottaa ehkä 5 kardinaalitetraa pohjana on soraa ja lämpötila on n. 20-25... virtauksesta en osaa selittää mut suodatin merkki on resun magic filter....
Jos pohjana on soraa, et ainakaan voi ottaa monnisia koska ne tarvitsevat hiekkapohjan. Partamonnille altaasi taas on liian pieni. Olisi kannattanut laittaa hiekkapohja koska sitä ei tarvitse lapota ja se on siis helppohoitoisempi, lika ei painu sen sisään. Ja kasvilannoitepallerot pysyy sen sisällä paremmin. Ja hiekka ei rajoita kalavalintoja.
Kardinaalitetrat eivät elä 20 asteisessa joten hankithan lämmittimen. Niille minimi on 24 astetta, parhaiten viihtyvät 25-28 asteessa. Myöskään lämpötilan sahaus 20-25 asteen välillä ei ole millekään kalalle hyväksi.
Kai olet kypsyttänyt altaasi?
http://www.aquahoito.info/suomi/ohjeita/kypsytys.php katso tuolta linkistä siihen ohjeet mikäli et ole sitä vielä tehnyt.
Nyt vain tarviisin sen monnin pohjalle, koska isosta akvaariosta ois ne tetrat siirtymässä... Mikäs monni sinne sopis???
En usko että sellaista monnia on joka kestää nuo olot. Sitäpaitsi harvempi monneista on yksineläjä.
Vaihda altaaseen hiekka niin on muutama joka sopii, katinkultamonnit esim. mutta niitä ei yksin voi ottaa vaan muutamia pitää olla aina.
Jos otan pienen partamonnin poikasen ja sit ku se kasvaa nii pääsis isompaa altaasee? Oisko sellanen iha mahotonta?? Isompi allas ois 343 L
no tee niin.
Alkuperäiseen kysymykseen... 65 litraiseen voisi kuvitella pientä parvea Otoncincluksia, Parotoncinluksia, Hypoptopoma sp.Toisin sanoen useimmat Hypoptomatinae suvut jäävät melko pieniksi, ongelmaksi muodostuu vain tarjonta. Toisinaan kaupoissa myydään väärillä nimillä ihan kivoja kaloja pilkkahintaan. Kannattaisi selailla vaikka PlanetCatfishiä ja tutkia lajeja, sen jälkeen tiedustella Aqua-webistä jos joku olisi halukas myymään moisia.
onkkos se nuoli monni tai joku sellanen?? Kun googlee laitoin kuvii, nii sielt tuli sellanen....
Otocinclus sp. on nuolimonni.
http://kapsi.fi/~skare/akvaario/nuolimonnit.html
http://sv.aqua-web.org/nuolimonni.html
Nuolimonni vaatii runsaasti virtausta ja viileähkön veden, pH alle 7 ja puhtaan pehmeän veden.
Seuraksi mieluummin neontetroja kuin kardinaalitetroja.