Miten annostelen pmdd...

Tonttu

Juu eli akvan koko 100l.
kaloina, 6 intiaanisulkaa,
5 platyä (poikineet 3 kertaa)(3kk aikana),2 piikkisilmää,2 monnia(ei parta),taistelukala.
Kasveina Kääpiökeihäslehti, argentiinan vesirutto, vallisneriaa, miekkakasvi, pistiaa ja kaks vielä jotain muuta.
Veden vaihto 2x vko n.20l kerralla.
Suodatin eden 320 230v-50hz-9w
100-400l/h.
Ilmastin päällä yöllä.
Veden lämpö n. 23-24 astetta.
Valoina 50cm tropical lamp ja 70 cm resun 20
Testejä en ole tehny, ku näyttävät hyvävoipasilta. Juu eli ongelmaan ku aloitin ton pmdd käytön n, 1 ml/pv ja savipallerot on hiekan(puhallus) alla
Juu ja ny alkaa hiljalleen levää kasvamaan varsinkin miekkakasvin ja kääpiökeihäslehden lehdille? Mitä tehdä...Kiitoksia jo etukäteen =)))

5

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Kannattaisi mitata nitraatti.
      Kun tiedät nitraatin, tiedät enemmän epäillä mistä levä johtuu, siitä vai pmdd:stä.

      Jos pmdd:stä niin sitten vähennä sen käyttöä ja katso mitä tapahtuu. Sulla on kuitenkin aika paljon juurillaan ravinteet ottavia kasveja... että ei hirveesti tarvii pmdd:tä. Ja ei kai savea ole päässyt pöllätämään hiekasta? Se on yksi mahdollinen syy. Itse en savea käyttäisi ollenkaan koska kasveja siirrellessä se viimeistään sieltä pöllähtää. Tai kalat kaivavat.

      Onko levä vihreää vai ruskeaa? millaista tarkemmin? Pitkää, lyhyttä, rihmoja, täpliä..?

      • Tonttu

        Juu tossa just tsiigailin ett tosi tummaa se on väriltään ja osassa kasveja se on semmottist untuvaista ja osassa tosi pitkää rihmamaista. Pistiaa mulla on ihan sikana, peittää yli puolet akvasta ja olenkin sitä jaellu pitkin kyliä..(siks pmdd)
        Mulla on tota hiekkaa tossa n.40kg eli aika paksu kerros ja laitoin ne pallerot(syvälle) sinne marraskuussa, enkä ole lisänny niitä. Kuis nopeesti ne sulaa, en ole pöyhiny, sen takia ett niissä on jotain aineosia jotka ei ole ehkees kaloille nannaa.
        Kiitti ny jo avusta
        Ny en tähän hätään saa sitä nitraatti testiä mut kunhan lapsosilta karkuun pääsen...=))


      • Tonttu

        Juu toi veden vaihto on melkein sen 30 l kerralla. Lisään aikas kuumaaki vettä, ku lämmitin män rikki =(. Ruokin kalat 1 päiväss ja 1-2 ruuatonta päivää viikossa.. ett semmottis =))


      • jokuvaaan
        Tonttu kirjoitti:

        Juu toi veden vaihto on melkein sen 30 l kerralla. Lisään aikas kuumaaki vettä, ku lämmitin män rikki =(. Ruokin kalat 1 päiväss ja 1-2 ruuatonta päivää viikossa.. ett semmottis =))

        Ihan sellainen juttu vaan että kuumassa vedessä on metalleja, myrkkyjä ja sitten vielä että alhaista lämötilaa pahempi on sen lämpötilan heittely, kaloille tulee lämpöshokki. Siksi akvaariokaupan kalatkin pitää hiljalleen totuttaa eikä niitä kipata suoraan altaaseen. että kippaa ainoastaan akvaarionlämpöistä vettä.

        Toivottavasti tiedät että 12 h on maksimi valaistusaika. Eli kaikki sen yli on liikaa.


      • Tonttu
        jokuvaaan kirjoitti:

        Ihan sellainen juttu vaan että kuumassa vedessä on metalleja, myrkkyjä ja sitten vielä että alhaista lämötilaa pahempi on sen lämpötilan heittely, kaloille tulee lämpöshokki. Siksi akvaariokaupan kalatkin pitää hiljalleen totuttaa eikä niitä kipata suoraan altaaseen. että kippaa ainoastaan akvaarionlämpöistä vettä.

        Toivottavasti tiedät että 12 h on maksimi valaistusaika. Eli kaikki sen yli on liikaa.

        niin hankala elämän tilanne...
        Juu lämmitin otti ja hyppäs mun kädestä lattialle(4pv sit) ja meni rikki ja aattelin lämpimän/kuuman veden laitolla pitää yllä tota 24 astetta.Ostan uuden kunhan pääsen kaupunkiin. Valoja pidän päällä tasan tarkkaan sen 12 tuntia.
        Kiitti ja samalla anteex, pidätte mua varmaan ihan tonttuna...ajattelen/yritän noita fisuja parhaani mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      5
      1264
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      168
      1183
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1045
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      987
    5. 131
      884
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      71
      884
    7. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      879
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      786
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      45
      783
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      395
      753
    Aihe