Juu eli akvan koko 100l.
kaloina, 6 intiaanisulkaa,
5 platyä (poikineet 3 kertaa)(3kk aikana),2 piikkisilmää,2 monnia(ei parta),taistelukala.
Kasveina Kääpiökeihäslehti, argentiinan vesirutto, vallisneriaa, miekkakasvi, pistiaa ja kaks vielä jotain muuta.
Veden vaihto 2x vko n.20l kerralla.
Suodatin eden 320 230v-50hz-9w
100-400l/h.
Ilmastin päällä yöllä.
Veden lämpö n. 23-24 astetta.
Valoina 50cm tropical lamp ja 70 cm resun 20
Testejä en ole tehny, ku näyttävät hyvävoipasilta. Juu eli ongelmaan ku aloitin ton pmdd käytön n, 1 ml/pv ja savipallerot on hiekan(puhallus) alla
Juu ja ny alkaa hiljalleen levää kasvamaan varsinkin miekkakasvin ja kääpiökeihäslehden lehdille? Mitä tehdä...Kiitoksia jo etukäteen =)))
Miten annostelen pmdd...
5
511
Vastaukset
- ...
Kannattaisi mitata nitraatti.
Kun tiedät nitraatin, tiedät enemmän epäillä mistä levä johtuu, siitä vai pmdd:stä.
Jos pmdd:stä niin sitten vähennä sen käyttöä ja katso mitä tapahtuu. Sulla on kuitenkin aika paljon juurillaan ravinteet ottavia kasveja... että ei hirveesti tarvii pmdd:tä. Ja ei kai savea ole päässyt pöllätämään hiekasta? Se on yksi mahdollinen syy. Itse en savea käyttäisi ollenkaan koska kasveja siirrellessä se viimeistään sieltä pöllähtää. Tai kalat kaivavat.
Onko levä vihreää vai ruskeaa? millaista tarkemmin? Pitkää, lyhyttä, rihmoja, täpliä..?- Tonttu
Juu tossa just tsiigailin ett tosi tummaa se on väriltään ja osassa kasveja se on semmottist untuvaista ja osassa tosi pitkää rihmamaista. Pistiaa mulla on ihan sikana, peittää yli puolet akvasta ja olenkin sitä jaellu pitkin kyliä..(siks pmdd)
Mulla on tota hiekkaa tossa n.40kg eli aika paksu kerros ja laitoin ne pallerot(syvälle) sinne marraskuussa, enkä ole lisänny niitä. Kuis nopeesti ne sulaa, en ole pöyhiny, sen takia ett niissä on jotain aineosia jotka ei ole ehkees kaloille nannaa.
Kiitti ny jo avusta
Ny en tähän hätään saa sitä nitraatti testiä mut kunhan lapsosilta karkuun pääsen...=)) - Tonttu
Juu toi veden vaihto on melkein sen 30 l kerralla. Lisään aikas kuumaaki vettä, ku lämmitin män rikki =(. Ruokin kalat 1 päiväss ja 1-2 ruuatonta päivää viikossa.. ett semmottis =))
- jokuvaaan
Tonttu kirjoitti:
Juu toi veden vaihto on melkein sen 30 l kerralla. Lisään aikas kuumaaki vettä, ku lämmitin män rikki =(. Ruokin kalat 1 päiväss ja 1-2 ruuatonta päivää viikossa.. ett semmottis =))
Ihan sellainen juttu vaan että kuumassa vedessä on metalleja, myrkkyjä ja sitten vielä että alhaista lämötilaa pahempi on sen lämpötilan heittely, kaloille tulee lämpöshokki. Siksi akvaariokaupan kalatkin pitää hiljalleen totuttaa eikä niitä kipata suoraan altaaseen. että kippaa ainoastaan akvaarionlämpöistä vettä.
Toivottavasti tiedät että 12 h on maksimi valaistusaika. Eli kaikki sen yli on liikaa. - Tonttu
jokuvaaan kirjoitti:
Ihan sellainen juttu vaan että kuumassa vedessä on metalleja, myrkkyjä ja sitten vielä että alhaista lämötilaa pahempi on sen lämpötilan heittely, kaloille tulee lämpöshokki. Siksi akvaariokaupan kalatkin pitää hiljalleen totuttaa eikä niitä kipata suoraan altaaseen. että kippaa ainoastaan akvaarionlämpöistä vettä.
Toivottavasti tiedät että 12 h on maksimi valaistusaika. Eli kaikki sen yli on liikaa.niin hankala elämän tilanne...
Juu lämmitin otti ja hyppäs mun kädestä lattialle(4pv sit) ja meni rikki ja aattelin lämpimän/kuuman veden laitolla pitää yllä tota 24 astetta.Ostan uuden kunhan pääsen kaupunkiin. Valoja pidän päällä tasan tarkkaan sen 12 tuntia.
Kiitti ja samalla anteex, pidätte mua varmaan ihan tonttuna...ajattelen/yritän noita fisuja parhaani mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1022334- 2221950
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761762Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011326- 381250
- 1221128
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27784290kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180691Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47685Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo51680