Miten annostelen pmdd...

Tonttu

Juu eli akvan koko 100l.
kaloina, 6 intiaanisulkaa,
5 platyä (poikineet 3 kertaa)(3kk aikana),2 piikkisilmää,2 monnia(ei parta),taistelukala.
Kasveina Kääpiökeihäslehti, argentiinan vesirutto, vallisneriaa, miekkakasvi, pistiaa ja kaks vielä jotain muuta.
Veden vaihto 2x vko n.20l kerralla.
Suodatin eden 320 230v-50hz-9w
100-400l/h.
Ilmastin päällä yöllä.
Veden lämpö n. 23-24 astetta.
Valoina 50cm tropical lamp ja 70 cm resun 20
Testejä en ole tehny, ku näyttävät hyvävoipasilta. Juu eli ongelmaan ku aloitin ton pmdd käytön n, 1 ml/pv ja savipallerot on hiekan(puhallus) alla
Juu ja ny alkaa hiljalleen levää kasvamaan varsinkin miekkakasvin ja kääpiökeihäslehden lehdille? Mitä tehdä...Kiitoksia jo etukäteen =)))

5

586

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Kannattaisi mitata nitraatti.
      Kun tiedät nitraatin, tiedät enemmän epäillä mistä levä johtuu, siitä vai pmdd:stä.

      Jos pmdd:stä niin sitten vähennä sen käyttöä ja katso mitä tapahtuu. Sulla on kuitenkin aika paljon juurillaan ravinteet ottavia kasveja... että ei hirveesti tarvii pmdd:tä. Ja ei kai savea ole päässyt pöllätämään hiekasta? Se on yksi mahdollinen syy. Itse en savea käyttäisi ollenkaan koska kasveja siirrellessä se viimeistään sieltä pöllähtää. Tai kalat kaivavat.

      Onko levä vihreää vai ruskeaa? millaista tarkemmin? Pitkää, lyhyttä, rihmoja, täpliä..?

      • Tonttu

        Juu tossa just tsiigailin ett tosi tummaa se on väriltään ja osassa kasveja se on semmottist untuvaista ja osassa tosi pitkää rihmamaista. Pistiaa mulla on ihan sikana, peittää yli puolet akvasta ja olenkin sitä jaellu pitkin kyliä..(siks pmdd)
        Mulla on tota hiekkaa tossa n.40kg eli aika paksu kerros ja laitoin ne pallerot(syvälle) sinne marraskuussa, enkä ole lisänny niitä. Kuis nopeesti ne sulaa, en ole pöyhiny, sen takia ett niissä on jotain aineosia jotka ei ole ehkees kaloille nannaa.
        Kiitti ny jo avusta
        Ny en tähän hätään saa sitä nitraatti testiä mut kunhan lapsosilta karkuun pääsen...=))


      • Tonttu

        Juu toi veden vaihto on melkein sen 30 l kerralla. Lisään aikas kuumaaki vettä, ku lämmitin män rikki =(. Ruokin kalat 1 päiväss ja 1-2 ruuatonta päivää viikossa.. ett semmottis =))


      • jokuvaaan
        Tonttu kirjoitti:

        Juu toi veden vaihto on melkein sen 30 l kerralla. Lisään aikas kuumaaki vettä, ku lämmitin män rikki =(. Ruokin kalat 1 päiväss ja 1-2 ruuatonta päivää viikossa.. ett semmottis =))

        Ihan sellainen juttu vaan että kuumassa vedessä on metalleja, myrkkyjä ja sitten vielä että alhaista lämötilaa pahempi on sen lämpötilan heittely, kaloille tulee lämpöshokki. Siksi akvaariokaupan kalatkin pitää hiljalleen totuttaa eikä niitä kipata suoraan altaaseen. että kippaa ainoastaan akvaarionlämpöistä vettä.

        Toivottavasti tiedät että 12 h on maksimi valaistusaika. Eli kaikki sen yli on liikaa.


      • Tonttu
        jokuvaaan kirjoitti:

        Ihan sellainen juttu vaan että kuumassa vedessä on metalleja, myrkkyjä ja sitten vielä että alhaista lämötilaa pahempi on sen lämpötilan heittely, kaloille tulee lämpöshokki. Siksi akvaariokaupan kalatkin pitää hiljalleen totuttaa eikä niitä kipata suoraan altaaseen. että kippaa ainoastaan akvaarionlämpöistä vettä.

        Toivottavasti tiedät että 12 h on maksimi valaistusaika. Eli kaikki sen yli on liikaa.

        niin hankala elämän tilanne...
        Juu lämmitin otti ja hyppäs mun kädestä lattialle(4pv sit) ja meni rikki ja aattelin lämpimän/kuuman veden laitolla pitää yllä tota 24 astetta.Ostan uuden kunhan pääsen kaupunkiin. Valoja pidän päällä tasan tarkkaan sen 12 tuntia.
        Kiitti ja samalla anteex, pidätte mua varmaan ihan tonttuna...ajattelen/yritän noita fisuja parhaani mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      135
      1392
    2. millaiset hiukset

      kaivatullasi on? :)
      Ikävä
      50
      1130
    3. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      58
      920
    4. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      76
      909
    5. Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten

      naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e
      Tuusniemi
      45
      903
    6. Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen

      Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel
      Kuhmo
      5
      814
    7. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      85
      799
    8. Kuntorappuset

      Kuinkahan suuren suosion ja käyttömäärän on saanut nämä raput joita paljon mainostettiin , ennen ja jälkeen valmistumise
      Hyrynsalmi
      59
      724
    9. Salaattirosvo

      Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia
      Suomussalmi
      25
      714
    10. rattijuoppoja

      tavattu taas Haapavedellä, hyvä että poliisi on valppaana
      Haapavesi
      18
      681
    Aihe