Miten annostelen pmdd...

Tonttu

Juu eli akvan koko 100l.
kaloina, 6 intiaanisulkaa,
5 platyä (poikineet 3 kertaa)(3kk aikana),2 piikkisilmää,2 monnia(ei parta),taistelukala.
Kasveina Kääpiökeihäslehti, argentiinan vesirutto, vallisneriaa, miekkakasvi, pistiaa ja kaks vielä jotain muuta.
Veden vaihto 2x vko n.20l kerralla.
Suodatin eden 320 230v-50hz-9w
100-400l/h.
Ilmastin päällä yöllä.
Veden lämpö n. 23-24 astetta.
Valoina 50cm tropical lamp ja 70 cm resun 20
Testejä en ole tehny, ku näyttävät hyvävoipasilta. Juu eli ongelmaan ku aloitin ton pmdd käytön n, 1 ml/pv ja savipallerot on hiekan(puhallus) alla
Juu ja ny alkaa hiljalleen levää kasvamaan varsinkin miekkakasvin ja kääpiökeihäslehden lehdille? Mitä tehdä...Kiitoksia jo etukäteen =)))

5

517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Kannattaisi mitata nitraatti.
      Kun tiedät nitraatin, tiedät enemmän epäillä mistä levä johtuu, siitä vai pmdd:stä.

      Jos pmdd:stä niin sitten vähennä sen käyttöä ja katso mitä tapahtuu. Sulla on kuitenkin aika paljon juurillaan ravinteet ottavia kasveja... että ei hirveesti tarvii pmdd:tä. Ja ei kai savea ole päässyt pöllätämään hiekasta? Se on yksi mahdollinen syy. Itse en savea käyttäisi ollenkaan koska kasveja siirrellessä se viimeistään sieltä pöllähtää. Tai kalat kaivavat.

      Onko levä vihreää vai ruskeaa? millaista tarkemmin? Pitkää, lyhyttä, rihmoja, täpliä..?

      • Tonttu

        Juu tossa just tsiigailin ett tosi tummaa se on väriltään ja osassa kasveja se on semmottist untuvaista ja osassa tosi pitkää rihmamaista. Pistiaa mulla on ihan sikana, peittää yli puolet akvasta ja olenkin sitä jaellu pitkin kyliä..(siks pmdd)
        Mulla on tota hiekkaa tossa n.40kg eli aika paksu kerros ja laitoin ne pallerot(syvälle) sinne marraskuussa, enkä ole lisänny niitä. Kuis nopeesti ne sulaa, en ole pöyhiny, sen takia ett niissä on jotain aineosia jotka ei ole ehkees kaloille nannaa.
        Kiitti ny jo avusta
        Ny en tähän hätään saa sitä nitraatti testiä mut kunhan lapsosilta karkuun pääsen...=))


      • Tonttu

        Juu toi veden vaihto on melkein sen 30 l kerralla. Lisään aikas kuumaaki vettä, ku lämmitin män rikki =(. Ruokin kalat 1 päiväss ja 1-2 ruuatonta päivää viikossa.. ett semmottis =))


      • jokuvaaan
        Tonttu kirjoitti:

        Juu toi veden vaihto on melkein sen 30 l kerralla. Lisään aikas kuumaaki vettä, ku lämmitin män rikki =(. Ruokin kalat 1 päiväss ja 1-2 ruuatonta päivää viikossa.. ett semmottis =))

        Ihan sellainen juttu vaan että kuumassa vedessä on metalleja, myrkkyjä ja sitten vielä että alhaista lämötilaa pahempi on sen lämpötilan heittely, kaloille tulee lämpöshokki. Siksi akvaariokaupan kalatkin pitää hiljalleen totuttaa eikä niitä kipata suoraan altaaseen. että kippaa ainoastaan akvaarionlämpöistä vettä.

        Toivottavasti tiedät että 12 h on maksimi valaistusaika. Eli kaikki sen yli on liikaa.


      • Tonttu
        jokuvaaan kirjoitti:

        Ihan sellainen juttu vaan että kuumassa vedessä on metalleja, myrkkyjä ja sitten vielä että alhaista lämötilaa pahempi on sen lämpötilan heittely, kaloille tulee lämpöshokki. Siksi akvaariokaupan kalatkin pitää hiljalleen totuttaa eikä niitä kipata suoraan altaaseen. että kippaa ainoastaan akvaarionlämpöistä vettä.

        Toivottavasti tiedät että 12 h on maksimi valaistusaika. Eli kaikki sen yli on liikaa.

        niin hankala elämän tilanne...
        Juu lämmitin otti ja hyppäs mun kädestä lattialle(4pv sit) ja meni rikki ja aattelin lämpimän/kuuman veden laitolla pitää yllä tota 24 astetta.Ostan uuden kunhan pääsen kaupunkiin. Valoja pidän päällä tasan tarkkaan sen 12 tuntia.
        Kiitti ja samalla anteex, pidätte mua varmaan ihan tonttuna...ajattelen/yritän noita fisuja parhaani mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      104
      7324
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      98
      5243
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3496
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3422
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2534
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1856
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1465
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1346
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      50
      1298
    Aihe