Olis sellanen ongelma kun ei tuo keskuslukituksen kauko-ohjain toimi kunnolla.
Patterit on vaihdettu, ja tuntui jo vähän aikaa että se toimi paremmin, mutta nyt taas ei välillä ota millään vaikka seisoisi ihan oven vieressä.
Ei ole kyllä ottanut kertaakaan 3 metriä kauempaa, eli voiko vika olla siis jossain muussa? Missä esimerkiksi on se kohta autossa mistä se ottaa säteen? Voisiko vika olla siinä?
Niinkuin näkyy en autoista juuri paljoa ymmärrä, mutta olisi mukava jos joku ammattilainen osaisi auttaa ongelmassa. t. vm. -99
Kauko-ohjaus
9
6982
Vastaukset
- sama oire
Mulla lukituksen kauko-ohjaus oikutteli, koska takaluukun lukko V70:ssä oli talvella vähän rasvan takia jäykistynyt. Se sekotti koko systeemin, ja ensin tietysti
epäilin kaukosäädintä. Mulla auttoi lukkojen voitelu.- kokeilemassa
heti, mutta eipä hirveästi tuntunut auttavan.
Kuinka kaukaa yleensä kauko-ohjain tottelee? Edellisessä autossani otti jopa monien kymmenien metrien päästä, nyt ei tunnu ottavan kun menee 2 metriä kauemmas, ja patterit siis uudet... - kaksi avainta?
kokeilemassa kirjoitti:
heti, mutta eipä hirveästi tuntunut auttavan.
Kuinka kaukaa yleensä kauko-ohjain tottelee? Edellisessä autossani otti jopa monien kymmenien metrien päästä, nyt ei tunnu ottavan kun menee 2 metriä kauemmas, ja patterit siis uudet...Toimivatko molemmat yhtä huonosti? Silloin vika todennäköisesti on siellä autossa olevassa vastaanottimessa.
Minulla S70:n avain toimii 20..30m etäisyydeltä. Mökillä kauempaa kuin kaupungissa, ilmeisesti mökillä on vähempi radiohäiriöitä. - kaksi
kaksi avainta? kirjoitti:
Toimivatko molemmat yhtä huonosti? Silloin vika todennäköisesti on siellä autossa olevassa vastaanottimessa.
Minulla S70:n avain toimii 20..30m etäisyydeltä. Mökillä kauempaa kuin kaupungissa, ilmeisesti mökillä on vähempi radiohäiriöitä.avainta löytyy, ja molemmat toimivat yhtä huonosti, se unohtuikin mainita...
Missäs päin autoa tämä vastaanotin on sitten, onko kenelläkään tietoa?
Ja mitä voisi tehdä, putsata ym..?
Kiitos jo etukäteen. - volkvisti
Takaluukun lukon rasvaus palautti varashälyttimen ja keskuslukituksen toimintaan.
Kauko-ohjain kyllä toimii noin 10-15m päästä jos se on alkuperäinen varuste - kertoo
kaksi kirjoitti:
avainta löytyy, ja molemmat toimivat yhtä huonosti, se unohtuikin mainita...
Missäs päin autoa tämä vastaanotin on sitten, onko kenelläkään tietoa?
Ja mitä voisi tehdä, putsata ym..?
Kiitos jo etukäteen.että Central locking control unit voi sijaita kahdessa paikassa maallista riippuen, koelaudassa joko kuljettajan tai matkustajan puolella.
Piirretyssä kuvassa on pienhkö laatikko, jonka liittimeen menee 8 johtoa.
Ainoa kotikonsti, mitä osaan kuvitella on irroittaa liitin ja katsoa onko mahdollisesti hapettumia, putsata ja pistä muutaman kerran paikalleen.
Akkujohto kehoitetaan irroittamaan ekaksi. (Radion käynnistys, akkujohdon kiinnityksen jälkeen, vaatii radion turvakoodin, muistaakseni neljä numeroa, onko tallella?)
Minulla ei ole mitään omakohtaista kokemusta, joten neuvoni ei välttämättä johda toivottuun lopputulokseen, voipi jopa johtaa uusiin ongelmiin!
Tuo manuaali, josta sijaintitiedon kaivoin, on malleille S70, V70&C70 1996...1999. - paljon
kertoo kirjoitti:
että Central locking control unit voi sijaita kahdessa paikassa maallista riippuen, koelaudassa joko kuljettajan tai matkustajan puolella.
Piirretyssä kuvassa on pienhkö laatikko, jonka liittimeen menee 8 johtoa.
Ainoa kotikonsti, mitä osaan kuvitella on irroittaa liitin ja katsoa onko mahdollisesti hapettumia, putsata ja pistä muutaman kerran paikalleen.
Akkujohto kehoitetaan irroittamaan ekaksi. (Radion käynnistys, akkujohdon kiinnityksen jälkeen, vaatii radion turvakoodin, muistaakseni neljä numeroa, onko tallella?)
Minulla ei ole mitään omakohtaista kokemusta, joten neuvoni ei välttämättä johda toivottuun lopputulokseen, voipi jopa johtaa uusiin ongelmiin!
Tuo manuaali, josta sijaintitiedon kaivoin, on malleille S70, V70&C70 1996...1999.että jaksoit tutkia asiaa! Tuota olen ehkä samaa mieltä kanssasi että jos itse alan tutkia tuota, se voisi tosiaan johtaa uusiin ongelmiin... ;)
Tuo ei ainakaan maalaiskorvaan kuulostanut maailman helpoimmalta hommalta...
- Alkuper. patterit vielä 1998
Avaappa kauko-ohjaimesi ja putsaa se kytkinkontakti, joka on tahmaantunut työläisen käsihiestä vuosien saatossa, niin eiköhän ala taas toimia.
- ...
Koita laittaa virrat päälle japainele sitten ovia kiinni ja auki kaukosäätimestä. Jos säädin vaikka on hukannut koodin. Toimi ainakin toisessa automerkissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1452525Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2031190Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131091Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi299923- 100896
- 66878
- 53851
- 46839
- 60832