OPOY peruuttaa

Oulun puhelin tuo markkinoille yhä hitaampia liittymiä. Ensin Baanasta alettiin tarjota puolikasta. Viimeisimpänä "uutuutena" DNA:sta tarjotaan 256/256:sta. Muuthan tuovat nopeampia tai laskevat nykyisten hintoja.

Aikoinaan OPOY kehuskeli valtakunnan nopeimmilla liittymillä (Baana 10M/10M). Tuolloin niillä ei kuitenkaan ollut juurikaan käyttöä, joten ne toivat mukavasti kassavirtaa.

Kun vähitellen on tullut järkevää käyttöä laajemmallekin kaistalle, "kehitetäänkin" tuotevalikoimaa tuomalla alapäähän muka edullisia liittymiä. Tällä voi yrittää peittää sitä, että Oulussa kuukausimaksut ovat kaupunkien korkeimpia.

4

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pieniä nopeuksia

      Minkä takia siis tyrkyttää hölmöille 10/10:ä?

      Ja ihmettelen vaan, miksi se sun persettä kaivaa?

      • Elämä On...

        Niin ihmiset tuijottaa vain hintaa, ei nopeuksia.
        Joten sitä myydään, mitä kysytään.


    • Anonyymi

      Ei kaikkilla ole todellakaan käyttöä tuollaiselle 10/10 megaselle liittymälle. Monille jopa tuo 256 on turhan nopea, ei kaikilla ole käyttöä noinkaan suureen kaistaa.

      Kun lasketaan liittymän hintaa tarpeeksi voidaan saada uusia asiakkaita, niitä jotka ovat pitäneet laajakaistojen hintoja liian korkeina tai ovat yhä modeemiajassa, kun eivät tarvitse nopeampaa.

      • Kyllä hitaallekin liittymälle varmaan vieläkin on käyttöä. Hinta on kuitenkin pari kymppiä kuussa, kun yleinen taso on jossain viidessätoista eurossa. OPOY:n tapa toimia ei kuitenkaan lähde asiakkaiden tarpeista, vaan kassavirran maksimoinnista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      144
      1287
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      762
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      36
      676
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      78
      570
    5. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      566
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      530
    7. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      522
    8. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      32
      520
    9. Dina on valittu virkaan Rovaniemelle

      Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.
      Kemijärvi
      27
      508
    10. Miksi ajattelit minun

      Rakastuneen sinuun?
      Ikävä
      42
      505
    Aihe