Kertokaa viisaat missä vene loppuu ja laiva alkaa? Eli milloin vene on tarpeeksi iso, että sitä voi kutsua laivaksi.
Maa
krapu
101655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
mastovaloa.
alle 24 metrinen alus lasketaan veneeksi ja yli 24 metrinen laivaksi.
Se on niin poijaat että laivassa on savupiippu ja veneessä pakoputki.
Korsteeni se on eikä mikään savupiippu senkin juntti-einari.
...olla niin, että huvialuksia ei ole tapana kutsua laivoiksi koskaan, vaikka olisivat miten suuria. Mm. Englannin kuningattaren yksityisalusta Britanniaa kutsutaan jahdiksi (vaikka sen virallinen nimikin on HMS Britannia).
Tuossa joku mainitsi 24 metrin rajan. Se on MKL:n (hiukan heikoin perustein, mutta sama se) raja-arvo siitä, mitä lyhyemmälle suomalaiselle alukselle ei tarvitse soveltaa suomalaisia miehistövaatimuksia.
Yksi määritelmä on :
Vene kallistuu käännettäessä sisäkurvin puolelle
Laiva kallistuu ulkokurvin puolelle
on 12 metrinen laiva.:)jolla tänään lopetin ajelun.Ajoin tuon talveksi ulos laiturista ja sitten kevväämmällä taas ajoon.
Veneessä ei ole saunnaa, laevassa on.
Uuden aluksen kyseessä ollen rajan voisi vetää myös rakentamisnormistoon. On huvivenesäännökset ja pohjoismaiset työvenesäänöt ja sitten luokituslaitoksen säännöt joiden mukaan laivat rakennetaan.
On asiassa vähän omakohtaista kokemustakin, kun olen rakennutanut ja vastaanottanut aluksen, joka on rakennettu työvenenormiston mukaan, laivassa on sauna, siinä on MKL:n miehitystodistus, joka muuten vaaditaan kaikilta ammattiliikenteen aluksilta 10 metristä ylospäin. Lisäksi tämä kyseinen laiva ei kallistu käännöksessä oikein mihinkään, koska on kaksirunkoinen. Mutta kuten olen kirjoittanut, laivana minä sitä pidän, ja niin pitää aluksen miehistökin.
Vene mahtuu laivaan, mutta laiva ei mahdu veneeseen