Autoni on -02 vuoden 406 ja olen ollut autoon tyytyväinen,mutta tänään kesken ajon ajotietokoneeseen tuli teksti "airbag fault" ja mittaristossa paloi airbag valo. Voisiko kyseinen johtua kovasta pakkasesta? Asiallisia vastauksia..
pete1
peugeot 406
3455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
n.90% prosentin varmuudella kyseessä on kuljettajan istuimen alla oleva liitin, jossa kontaktihäiriö. Liitin on turvavöiden kiristimien ja sen löystyminen sytyttää turvajärjestelmän varoitusvalon. Korjauksena riittää useimmiten liittimen avaaminen ja takaisinlaitto. Kun käsittelet liitintä, autossa ei saa olla virrat päällä. ( Oikeammin akku pitäisi olla irroitettuna ja sen päälle oli jonkunpituinen odotusaika. Itse en irroittanut akkua, eikä mitään tapahtunut.- paitsi vika poistui.)
ruiskuttaa siihen kontaktisprayta, jota saa elektroniikka liikkeestä, mutta silloin ehdottomasti akunkenkä irti, koska se johtaa virtaa ja voi ennen kuivumista oikoa
irti joka tapauksessa ei tuu mitään vahinkoo.Voit odottaa kyllä vähän aikaa ennen ku rupeet räplää.