164 vikoja

Mistä mahtaa johtua 164 -90 TS 2.0 harmilliset viat?

- Aamulla (kosteassa säässä) kun käynnistää kierrokset vaeltelee 2000-3000 rpm välissä, ja kun lähtee ajamaan nykii ja saattaa sammua. Kun kone lämpenee, vika poistuu.
- Öljynpaineen varoitusvalo palaa toisinaan, vaikka mittari näyttää puoltaväliä, liekö vika anturissa.
3572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

1.kohta:imuvuodot(varsinkin letkut),puhdista tyhjäkäyntisäätömoottori.
2.99% vika on anturissa, niin halpa että vaihda suoraan ja etsi sitten vikaa jos ei auta.

Äänestä
  • Samaa ehdottaisin, sillä lisäyksellä että öljynpaineen valon anturista voisi kokeeksi nyppäistä johdon irti ja katsoa josko valo sammuu. Jos ei, voisi vielä koittaa maadoittaa johdon, jos vehjas vaikka toimiikin toisin päin.

    Vaan kyllä se vika 99-prosenttisesti on siinä anturissa. Eivät tunnu olevan kovin varmatoimista sorttia.

    Äänestä

  • Scuderia QV kirjoitti:

    Samaa ehdottaisin, sillä lisäyksellä että öljynpaineen valon anturista voisi kokeeksi nyppäistä johdon irti ja katsoa josko valo sammuu. Jos ei, voisi vielä koittaa maadoittaa johdon, jos vehjas vaikka toimiikin toisin päin.

    Vaan kyllä se vika 99-prosenttisesti on siinä anturissa. Eivät tunnu olevan kovin varmatoimista sorttia.

    Anturi vain vaihtoon, ovat kulutustavaraa. Omassa -92 mallissa on menossa jo neljäs yksilö. Jossain 90-92 tienoilla muuten muuttivat anturin toiminnan päinvastaiseksi. Kerran sain väärän mallisen ja ihmettelin kun aina vain valo palaa...

    Antureita saa muutenkin vaihdella. "Öljykello" (sen mittarin anturi) hiipui vähitellen ja paineet putos nolliin kaikilla kierroksilla. Vähän arvelutti, että onko siellä enemmänkin vikaa, kun paineet senkun vähenee. Nyt taas uudella kellolla näyttää kuitenkin ihan normaalia.

    Onneksi on sekä valo, että mittari. Vois ainakin kuvitella, että jompikumpi niistä toimii...

    Sama myös koneen lämpötilan kanssa. Kerran olen uusinut myös valon anturin sille puolelle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apua tarvitseva kirjoitti:

Mistä mahtaa johtua 164 -90 TS 2.0 harmilliset viat?

- Aamulla (kosteassa säässä) kun käynnistää kierrokset vaeltelee 2000-3000 rpm välissä, ja kun lähtee ajamaan nykii ja saattaa sammua. Kun kone lämpenee, vika poistuu.
- Öljynpaineen varoitusvalo palaa toisinaan, vaikka mittari näyttää puoltaväliä, liekö vika anturissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu