vauvan sukupuoli rv20

Neuvolalääkäri sanoi ettei halua alkaa arvuuttelemaan vauvan sukupuolta. Pitääkö paikkansa että tässä vaiheessa sitä ei vielä voi nähdä vai valehteliko? Saako sitä lainkaan tietää?
52235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meillä ekan kohdalla ei saatu tietää sukupuolta kyselyistä huolimatta ennen kuin vasta muutamaa päivää ennen synnytystä sairaalassa osastolla osastolääkäri sanoi että ei nyt kannata alkaa huonetta vaaleanpunaiseksi sisustaa, mutta että eihän kyllä jalkojen välissä mitään näe.

Me kaiken lisäksi jouduttiin ramppaan ultrassa monen monituista kertaa.

Neuvolassa ultrattiin, sitten käytiin äitipolillakin jossa ultrattiin. Kaiken kaikkiaan ultrauskertoja taisi olla 7-8 ja lisäksi kaksi viimeistä viikkoa kun olin sairaalassa vuodelevossa ja siellä ultrattiin kaksi kertaa viikossa. Joka tapauksessa, niin neuvolan ultrassa kuin keskusäitiysneuvolan ultrassa kuin äitipolinkin ultrassa missään ei näkynyt vaikka jankattiin sitä.

26 viikolle asti ei pystyneet tulkitseen onko tyttö vai poika, sitten siitä eteenpäin vauva olikin pää alaspäin joka vaikeutti tulkitsemista. No, muutama päivä ennen synnytystä saatiin aihan paikkaansa pitävä arvio mutta mitä sillä tiedolla enää siinä vaiheessa tekee.

Nyt olen sitä mieltä että toisen suhteen en edes ala kyseleen, ei sitä kuitenkaan kerrota vaikka näkisivätkin. Olen kauheasti kuullut juttuja että meillä päin ei kerrota kenellekään.

Äänestä

Vauvan sukupuolen yleensä näkee jo viikolla 18. Itsellä kävi näin kun olin Naisten klinikalla rakenneultrassa juuri viikolla 18. Ihan kokonaan eri asia sitten on, kertooko lääkäri sukupuolen. Esim. Kättärillä on iso lappu seinässä ettei sukupuolta kerrota, tämä vain siksi että jos sanovat että tyttö tulee ja maalaat kaiken vaaleanpunaiseksi, ja sitten sattuukin tulemaan poika, niin eivät ota vastuuta siitä. Joten kyllä sunkin tapauksessa lääkäri varmaan itse on nähnyt sukupuolen, mutta kuten kirjoitit, hän oli sanonut ettei lähde sitä "arvuuttelemaan".. toisin sanoen eivät halua ottaa vastuuta siitä, etteivät sitten nähneetkään ihan oikein... tästä on kyse. Ja jos haluat sukupuolen tietää, niin paras keino on varmaan mennä yksityiselle ultraan, siellä ehkä herkemmin kertovat, joskaan eivät myöskään ota sitä vastuuta :)

Äänestä
  • kai lääkäristä/kätilöstä kiinni kertooko. meille gynekologi kertoi kättärillä kun tuli ylimääräinen käynti rv 27. ihmettelin itsekin, kun kaverille ei oltu kerrottu. sanoi, ettei siellä ole kielletty kertomasta, että on ihan itsestä kiinni haluaako kertoa.

    Äänestä

Riippuu lääkäristä lähteekö arvuuttelemaan. Se tieto ei todellakaan ole varma, mitä sanotaan vkolla 20. Ja perustelen: ultrassa vkolla 20 lääkäri sanoi 70 % varmuudella vauvan olevan tyttö, mutta nyt kun vkolla 35 olin ultrassa, niin toinen lääkäri oli sitten kyllä toista mieltä, että se onkin poika. ( ja molemmat lääkärit ovat alansa ammattilaisia, joilla vuosien kokemus !! )Joten jos pitäisi jompaan kumpaan luottaa, luottaisin tähän jälkimmäiseen, vaan odotampa innolla kumpi sieltä tulee (koska sillä ei todellakaan itsellsni aikanaan ole mitään merkitystä) :)

Äänestä

Kyllä raskausviikolla 20 pystyy näkemään vauvan sukupuolen, jos se on hyvässä asennossa. Kaikkien kohdalla se ei ole niin varmaa tosin, mutta minä näin aivan selvästi pippelin ja kivespussit rv 20 ultrassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


natalie kirjoitti:

Neuvolalääkäri sanoi ettei halua alkaa arvuuttelemaan vauvan sukupuolta. Pitääkö paikkansa että tässä vaiheessa sitä ei vielä voi nähdä vai valehteliko? Saako sitä lainkaan tietää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu