Olettekos perfektionistit panneet merkille miten tasaisesti mustesuihkarin kolmivärikasetissa väriä kuluu.
a) yhdessä kolmivärikasetissa
b) viereiseen kolmivärikasettiin nähden
Itselläni on tällä hetkellä HP photosmart 7660.
Vaihtelen kasetteja tulostuksen mukaan. Tri-color kasetti(57) on kiinni koneessa aina. vaihtelen muita kolmea (musta 56), (harmaa 59) ja (photo 58). Aina paperin ja tulostustarpeen mukaan.
Välillä on iskenyt uteliaisuus kun jokin väri loppuu ja uusin jonkun kaseteista. olen punninnut elektronisella kirjevaa’alla poistamani kasetin ja täyden kasetin. Aina on kolmivärikasetin väri ollut painon mukaan loppu. painovertailu on osoittanut väriä jääneen korkeintaan 1-2g jos sitäkään, vaikka vain yksi väri lakkasi kasetista tulemasta. (Olettaen värin ominaispainon olevan lähellä vettä).
Tulostaminen on ollut ihan ns. normaalia. Eli ei mitään erityisiä pohjavärejä esim. joulukortteihin. Eikä leveitä värillisiä reunuksia.
lähinnä photarissa käsittelemieni kuvien koevedoksia ja mallikappaleita ja netistä artikkeleita yms.
väri näyttäisi silloin kuluvan yllättävän tasaisesti kasetin sisäisessä vertailussa.
Lisäksi olen ihmetellyt käyttääkö printteri ohjelmallisesti tri-color kasetista enemmän, jos photo-kasetista alkaa väri olla lopuillaan. Tai päinvastoin.
Ainakin värimäärän osoitin jämähtää joskus niin pitkäksi aikaa paikoilleen. Vaikka olen välillä mielestäni ihan varma että photo muste kohta loppuu. Niin yhtäkkiä saankin vaihtaa tri-color kasetin, vaikka photo-kasetti näytti pitkään vähemmän.
Tuo värimäärän osoitus on toisaalta kyllä aika epämääräisesti toimiva vähän joka valmistajan laitteissa. Joten arveluni perustuvat sen lisäksi "mutu" tuntumaan
Itse olen suosinut HP:tä koska värisuuttimet vaihtuvat uusiin aina kasetin mukana. tosin on niitäkin joskus joutunut ohjelmallisesti availemaan, ja mustetta tuhlaamaan.
Onko muilla havaintoja, että printteri pyrkisi jotenkin ohjailemaan kasettien välistä kulutusta jos toinen kasetti uhkaa tyhjetä.
Tulosteista en ainakaan ole mitään suurta huomannut. Tosin välillä kyllä huomaa lievää värieroa kun kasetin vaihtaa.
Kun siis toisessa kolmivärikasetissa on tummat värit ja toisessa vaaleammat musteet, niin voihan olla että niiden käyttöä säätelevä järjestelmä osaa "huonontaa" musteen suihkutusta valokuvaa tulostaessa. Niin ettei sitä pysty silmin kuvasta erottamaan, käyttääkö se enemmän jompaa kumpaa kasettia.
Jospa saman värisävyn tuottamiseen voidaan käyttää useampia väripisteyhdistelmiä hyvinkin laajalla skaalalla. Ja siten ohjelmallisesti saada tasoittava vaikutus eri värien kulumisen suhteisiin.
Nyt tämä alkaa olla jo korkeampaa matematiikkaa. Toivottavasti tulin ymmärretyksi.
Musteen kulutus
ihanmitävaa
1
751
Vastaukset 1
- voi...
muuta sanoa kuin HUHHUH!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2532115
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2621239- 211181
- 41786
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125716Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤233695Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa219655- 52500
- 38458
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42442