Musteen kulutus

ihanmitävaa

Olettekos perfektionistit panneet merkille miten tasaisesti mustesuihkarin kolmivärikasetissa väriä kuluu.

a) yhdessä kolmivärikasetissa
b) viereiseen kolmivärikasettiin nähden

Itselläni on tällä hetkellä HP photosmart 7660.
Vaihtelen kasetteja tulostuksen mukaan. Tri-color kasetti(57) on kiinni koneessa aina. vaihtelen muita kolmea (musta 56), (harmaa 59) ja (photo 58). Aina paperin ja tulostustarpeen mukaan.

Välillä on iskenyt uteliaisuus kun jokin väri loppuu ja uusin jonkun kaseteista. olen punninnut elektronisella kirjevaa’alla poistamani kasetin ja täyden kasetin. Aina on kolmivärikasetin väri ollut painon mukaan loppu. painovertailu on osoittanut väriä jääneen korkeintaan 1-2g jos sitäkään, vaikka vain yksi väri lakkasi kasetista tulemasta. (Olettaen värin ominaispainon olevan lähellä vettä).

Tulostaminen on ollut ihan ns. normaalia. Eli ei mitään erityisiä pohjavärejä esim. joulukortteihin. Eikä leveitä värillisiä reunuksia.
lähinnä photarissa käsittelemieni kuvien koevedoksia ja mallikappaleita ja netistä artikkeleita yms.

väri näyttäisi silloin kuluvan yllättävän tasaisesti kasetin sisäisessä vertailussa.

Lisäksi olen ihmetellyt käyttääkö printteri ohjelmallisesti tri-color kasetista enemmän, jos photo-kasetista alkaa väri olla lopuillaan. Tai päinvastoin.
Ainakin värimäärän osoitin jämähtää joskus niin pitkäksi aikaa paikoilleen. Vaikka olen välillä mielestäni ihan varma että photo muste kohta loppuu. Niin yhtäkkiä saankin vaihtaa tri-color kasetin, vaikka photo-kasetti näytti pitkään vähemmän.

Tuo värimäärän osoitus on toisaalta kyllä aika epämääräisesti toimiva vähän joka valmistajan laitteissa. Joten arveluni perustuvat sen lisäksi "mutu" tuntumaan

Itse olen suosinut HP:tä koska värisuuttimet vaihtuvat uusiin aina kasetin mukana. tosin on niitäkin joskus joutunut ohjelmallisesti availemaan, ja mustetta tuhlaamaan.

Onko muilla havaintoja, että printteri pyrkisi jotenkin ohjailemaan kasettien välistä kulutusta jos toinen kasetti uhkaa tyhjetä.
Tulosteista en ainakaan ole mitään suurta huomannut. Tosin välillä kyllä huomaa lievää värieroa kun kasetin vaihtaa.

Kun siis toisessa kolmivärikasetissa on tummat värit ja toisessa vaaleammat musteet, niin voihan olla että niiden käyttöä säätelevä järjestelmä osaa "huonontaa" musteen suihkutusta valokuvaa tulostaessa. Niin ettei sitä pysty silmin kuvasta erottamaan, käyttääkö se enemmän jompaa kumpaa kasettia.

Jospa saman värisävyn tuottamiseen voidaan käyttää useampia väripisteyhdistelmiä hyvinkin laajalla skaalalla. Ja siten ohjelmallisesti saada tasoittava vaikutus eri värien kulumisen suhteisiin.

Nyt tämä alkaa olla jo korkeampaa matematiikkaa. Toivottavasti tulin ymmärretyksi.

1

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi...

      muuta sanoa kuin HUHHUH!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1732
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1455
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      76
      1283
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1173
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1075
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      999
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      970
    8. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      7
      963
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe