Olen kiinnostunut kyseisestä talomallista, joten kaikki tieto/kokemukset ko. talosta olisivat tervetulleita.
Jukkatalo 163-1
Reiskanro19764
106075
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
talomyyjältä.
Talomyyjän versio kuultu, joten kiinnostaisi tod. rakennuskokemukset, kuvat ...
mielipide ja ajatukset. Onko vaikea tehdä oma itsenäinen päätös.
Meille tulee ko. talopaketti keväällä, pienin muutoksin tosin. Valitsimme jättijukka-toimituksen, koska se oli meidän mielestämme hintansa väärti. Talokaupat sujuivat mutkattomasti ja talotehdas on palvellut asiallisesti jo ennen kuin kauppoja oli tehty.
Malli miellytti meitä toimivan pohjan ja ulkonäkönsä takia. Lisäksi se sopii pienelle tontillemme kuin nakutettu.
Meitäkin kiinnostaa kuulla jo kyseisen talomallin rakentaneiden kokemuksia.
käypääkä katsomassa tuolta hieman kuvia, sieltä näette esim. mihin asti jättijukkassa asennus kuuluu kauppaan. Ainakin itsellä oli pikkuisen eri ajatus tuosta asennuksen sisällöstä.
http://taloprojekti.dy.fi/
tajuaa vasta itse koettuaan sen. Helvetinmoinen homma ennen kuin edes pääsee niihin "helppoihin ja nopeisiin" sisähommiin. Ja hintaa tulee, enemmän kuin kukaan on vaivautunut kertomaan ja enemmän kuin on osannut itse edes painajaisissaan kuvitella. Niin se vaan menee.
Meille on tulossa Jukka-talo eikä asennuksen laajuudessa ole mitään epäselvää, sama laajuus näyttää olevan tuossa linkissäkin, vesikattoasennus. Jos haluaa laajempaa asennusta niin siitä vain timpuria tai asennusporukkaa itse palkkamaan, ei se sen kummempaa ole.
Eipä ole "rakentaja" kovin paljona tutustunut aiheeseen jos ei edes asennuslaajuuksia eri talotehtaiden välillä ole selvittänyt. Jukka-taloon saa sentään lämpimät päätykolmioelementit, mitä esim Omataloon ei saa.
Eiköhän tuolla todettu vaan , että mihin malliin se jukkataloilla tulee, ei se niistä myyntimiehen puheista ja epäselvistä toimitusselosteista aina kovin helpolla selviä. Kun sen kuvista omin silmin näkee on maallikonkin helpompi ymmärtää se tosiasia, että todellakin sitä työtä vaaditaan paljon, että saa edes lämmön pysymään sisällä.
Oikeista kuvista hahmoittaa asiaa paljon paremmin kuin jostain mallinnuskuvista, joten Juipille linkistä kiitokset.
On kiva nähdä faktaa.
Onhan siinä vielä työtä jäljellä mutta parempi siitä on jo jatkaa kun on jo noinkin pitkällä.
Mutta vastaako ihan hintaa se on toinen juttu se?
Lisäksi tuo talvirakentaminen on ihan oma lukunsa joka sekin pitää miettiä.