Kuuluuko 2.5 vuotiaan kehityksen kulkuun yölliset raivopuuskat?Raivarit tulee yleensä myös kerran päivässä.
2,5 vuotiaan raivo
leila
91589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Valitettavasti on sanottava, ettei kuulu! Tietämättä yksityiskohtia en haluaisi spekuloida sen enempää, jotten suotta aiheuttaisi mieleipahaa, mutta neuvon ja rohkaisen ottamaan asian puheeksi neuvolassa tai terveyskeskuslääkärissä. Esimerkiksi dysfasia- ja adhd- lapset kärsivät aikuisen mielestä selittämättömiltä tuntuvista raivonpuuskista.
Itse työskentelen lasten kanssa. Olen työskennellyt jo 20 vuotta. Lisäksi olen itsekin 5 lapsen äiti.
Lapset ovat yksilöitä. Toiset ovat luonteeltaan hyvinkin kiihkeitä ja toiset todella rauhallisia. Pelkän kiukkukohtauksen takia ei todellakaan pidä lähteä epäilemään dysfasiaa tai adhd !
Niihin liittyyvät todella paljin muitakin oireilua, kuin pelkkä kiukkuilu. Sitäpaitsi tuon ikäisen lapsen kehitysvaiheeseen kuuluu rajojen hakemista ja omien tunteiden tutkimista. Raivokohtauksilla lapset usein myös mittaavat vanhemman rakkautta.
Eli jos muuten lapsi on ok ja ei ole havaittavissa muita ongelmia, niin ole huoleti ! Ne kuuluvat ikään !
kiireellä tässä yritän vastata !
vastauksista.
Meillä pojalla ollut hirvittäviä raivareita. Huolestuin ja otin yhteyttä neuvolaan. Neuvolantäti kertoi, että ne kuuluvat täysin ikään. Se on vaan lapsen luonteesta kiinni, miten isoja ja pahoja ne ovat. Toiset saattaa kiukutella vähän, ja toiset huutaa olan takaa. Eri asia, jos raivarit jatkuvat pitkään. Meille täti sanoi, että menee yleensä 2kk ohitse. Meillä kesti kuukauden ja nyt on taas rauhallista.
Kyllä lastakin voi joskus raivostuttaa ilman että hän olisi mitenkään sairas.
Käyppäs lukemassa ! Taitaa kuulua tuohon ikään nuo raivot.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4500000000000382&posting=22000000013253417
äitini on kertonut että välillä menetin jopa tajuntani,onneksi ne jäi pois noin neljävuotiaana.
Meillä myös noin puoli vuotta sitten kaksi vuotias tyttömme raivosi, uhmasi, öin ja päivin. Lähes joka yö parin viikon ajan heräsi huutamaan. Ei kelvannut syli, ei mikään. Kesti aikansa. Ja sitten rauhottui. Nykyään nukkuu yönsä ihan hyvin. Tai jos heräilee, riittää kun käy peittelemässä. En sanoisi suoranaisesti, että heti syynä adhd tai jokin muu. Mielestäni lapsellamme muutenkin on hyvin voimakas oma tahto, ilmaisee tunteet helposti laidasta laitaan. Olemmehan kaikki onneksi niin kovin erilaisia. Tsemppiä vaan. Uskoisin, että teilläkin se on ohimenevä vaihe.
meidän pikku tyttö rupesi saamaan aivan hurjia raivareita juuri ennen kuin täytti kaksi vuotta.huuto loppui yleensä siihen kun tytöltä viimein tuli oksennus... lapseen ei saanut silloin mitään kontaktia(siis raivarin ollessa päällä) käytiin jopa lastenpolilla tutkimassa jos mitäkin... ja tulos oli se että tyttö on vaan pippurinen luonne. nyt täyttää jo neljä ja raivareita ei tule enää... silti on ja tulee pysymään varmaan aina ns. voimakasluontoisena =)