laajakaistaa toisellekin koneelle

Isämme on hommaamassa laajakaistaa( 1 Mb) omaan koneeseen( windows xp/verkkokortti löytyy), saa liikkeesta laajakaistamodeemin.
meidän kone on win 98( pelkkä modeemi/ ei verkkokorttia?)
Miten laajakaista on mahdollista jakaa myös toiselle tietokoneelle?
Elikkä mitä ohjelmia / laitteita siihen tarvitaan
Muuta tärkeätä???
4844
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Laajakaista yhteyden voi jakaa useilla eri tavoilla. Seuraavat tavat ovat suositeltavia.
- Koneet liittyvät verkkoon siten että ne liitetään modeemin portteihin USB-kaapeleilla (Jos portteja on useampia)
- Kakkoskoneeseen kiinnitetään verkkokortti. Sitten koneet yhdistetään toisiinsa ristiinkytketyllä kaapelilla.
- Puhelinpistokkeeseen jakaja ( kommentoikaa miten toimii jos kokemusta - Miten kaistaleveydet?)
- Modeemiin liitetään hubi jolla yhteys jaetaan
- Koneet yhdistetään toisiinsa nollamodeemikaapelilla ( ei kovin toimivaa)

Äänestä
  • Toivottavasti se on neliporttinen. Jos on, hommatkaa siihen W98 koneeseen verkkokorttija kytkette sitten molemmat masiinat verkkokaapelilla siihen uuteen adsl-modeemiin. Puhelinjohdon jakaminen ei taida olla mahdollista, vain yksi adsl-liittymä linjaa kohti voi toimia kerrallaan. Jos käyttää eri aikaan, sitten toimii. Täällä palstoilla joku kertoi omana kokemuksenaan tuon linjan haaroitusvaihtoehdon.

    Äänestä

laajakaistan kahdella koneella liittämällä ne toisiinsa ihan tavallisella verkkokaapelilla elikkä suomeksi modeemissahan on ne neljä väylää ja yhtä käyttää n.s. pääkone. Toisessakin koneessa pitää olla verkkokortti, jotta sen voi kytkeä modeemiin.Tähän varmaan joku osaa antaa selvemmän vastauksen, mutta yhteydet minä sain näin toimiin. Sitten jos vielä haluaa käyttää esim. vaan yhtä näyttöä useammalla koneella, siihen löytyy apu n.s. KVM-kytkimestä. Niitä löytyy sitten useampi väyläisiä tarpeen mukaan.

Äänestä
  • Jos modeemissa on 4 ulosottoa niin siihen saa 4 konetta ilman mitään temppuja.
    Yksikään koneista ei ole "pääkone" vaan ne on tasa-arvoisia.
    Rakenteesta on se etu, että samalla saa myös paikallisverkon koneiden välille, eikä systeemien tarvitse olla samanlaisia.
    Yhtä hyvin voi olla Mac tai linuxin.

    Toinen vaihtoehto on nettijako, mutta silloin molempien koneiden pitää olla käynnissä samaan aikaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erno kirjoitti:

Isämme on hommaamassa laajakaistaa( 1 Mb) omaan koneeseen( windows xp/verkkokortti löytyy), saa liikkeesta laajakaistamodeemin.
meidän kone on win 98( pelkkä modeemi/ ei verkkokorttia?)
Miten laajakaista on mahdollista jakaa myös toiselle tietokoneelle?
Elikkä mitä ohjelmia / laitteita siihen tarvitaan
Muuta tärkeätä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu