Matkalehden ja Tekniikan Maailman tekemän tutkimuksen mukaan Air Finland on Suomen paras lomalentoyhtiö. ONNITTELUT AIR FINLANDILLE!!!!
Air Finland on Suomen paras lomalentoyhtiö
Fly
376972
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Lueppas uudestaan, niinkö siinä sanottiin?
http://www.matkalehti.fi/uutiset.asp?UutinenId=2692
"Testin voittajaksi nousi yksi uusista tulokkaista, kotimainen Air Finland parhaalla henkilökunnallaan, maksuttomalla ateriallaan ja tilavimmalla koneellaan. Hyvin pienellä erolla kakkoseksi tulivat Finnairin Lomalennot ja My Travel."
Hatuttaako niin paljon, ettei Finnairin lomalennot voittanutkaan, että tartut aapeen ilmaisuun Suomen parhaasta? Jos testissä on kaikki (?) neljä Suomen lomalentoyhtiötä ja Air Finland voittaa testin, onko Air Finland silloin Suomen paras testin mukaan vai vain testin voittaja?
Ei kai kukaan (edes hullu) lennä nykyisin enää chartereilla ,sehän on "ryhästen" hommia istua marsuhäkeissä.Korkeintaan joku 3h-4h päähän (naulapäässä) voisi hengissä selvitä. Ostakaa omatoimimatkoja se ei ole kalliimpaa enää.Nettiaikana voi varailla ja etsiä hotelli ja lentotarjouksia 24h.Lopuksi herra "makkaran" leasinglentoyhtiöllä ei toudellakaan mene niin hyvi kuin annetaan ymmärtää!
Ja kuka on herra makkara?
herra makkara on salonoja
Mites herra makkara liittyy Air Finlandiin? Kannattaisi otta ensin asioista selvää...
Aika harvoin on vanha sanonta ketusta ja pihlajanmarjoista sattunut näin kohdalleen...
"Miksi juuri niiden piti mennä voittamaan se testi Suomen Virallisen Yhtiön nenän edestä?"
Eikö Suomessa todellakaan ole mitään lakia tai AMMATTIYHDISTYSTÄ joka voisi kieltää tuollaiset testit?
Rautalankaa Jussi Salonoja ystävineen omistaa kyseisen lafkan.Kyseisellä lafkalla ei ole paljon muuta omaisuutta kuin konttorikamat ja lentäjien ja cabinhenkilökunnan vaatteet koneet on liisattu (kuin myös finnairinkin ) Los Angelesista.
onko posse fazerilla hommissa kun horisee nameista ,vai muuten sekaisin oleva tuulipukuimmeinen?
Rautalankaa: J. Salonoja ei ole enää missään tekemisissä ko. yhtiön kanssa. Hänhän möi osuutensa yhtiön toimivalle johdolle jokin aika sitten... Ota nyt asioista edes vähän selvää ennen kuin kirjoittelet...
Kuka on hapan ollut yhtään mistään? Alasta yhtään tietävä vain pelkää milloin ilmaiset ateriat tulevat liian kalliiksi ja luotonanto loppuu. No, toivottavasti ei kovin pian näin huonosti käy...Suomen Virallisen Yhtiön lomalennot taas tahkoaa voittoa ihan hirveitä määriä ja matkustajamäärät sen kun lisääntyy. Tämä nyt vain on se joillekkin ikävä totuus.
Finnairin koneista puolet on omia puolet liisattuja
"...Suomen Virallisen Yhtiön lomalennot taas tahkoaa voittoa ihan hirveitä määriä ..."
Niinpä niin, ja kansa on tosi tyytyväinen kun saa maksaa ne "hirveät" voitot, saamalla vastineekseen mitä?
Ei ainakaan parasta palvelua tai tilavampaa konetta - testin lopputuloksen mukaan.
Voi vain kuvitella kuinka paljon kovempia hintoja Virallinen Yhtiö perisikään matkustajiltaan, jollei näitä pieniä kilpailijoita olisi tulevaisuudessa olemassa....?
Tämä on ainakin matkustajien kannalta se ikävin totuus.
Herra Makkarasta paha sanoa, viitataanko nyt Finnairiin vai Air Finlandiin. Molemmat yhtiöt kuitenkin lentävät 757-lentonsa liisatulla kalustolla.
ottaa selville, täällähän ne asiat sitten selviää! Ja mitä luotettavimmalla tasolla. Ei jää kiviä kääntämättä ja TÄMÄ TARINA ON TOSI!
salonoja ei omista air finlandista pätkääkään...se ostettiin ulos jo viime kesänä!!!
täytyy myöntää ensi kertaa matkustaneena tällä yhtiöllä kokemus tosi positiivinen nuorekas palvelualtis henkilökunta.miellyttävä kokemus pitkästä aikaan suomalaiselta yhtiöltä
minusta air finlandin logo on aivan ällöttävä, vaihtais nyt johonki tyylikkäämpään
So what,mikä pointti? Saakohan onneton makkaraperijä jotain kicksejä? Tuskinpa tästä ainakaan onnetonta palkkaa jos ja kun saava miehistö kostu yhtään mitään?Jokohan kaikki järkevät AFI:laiset ovat hakeneet Finskille?
"...Jokohan kaikki järkevät AFI:laiset ovat hakeneet Finskille?.."
Voi olla että ainakin jotkut ovat. Vaikka sieltä pois hakisivätkin jotkut enemmän tai vähemmän "järkevät", niin silloin porukan taso ja palvelun laatu paranee varmasti siinä viimeksi mainitsemassasi yhtiössä! :)
Mitä tekemistä Air Finlandin hyvällä tai huonolla palkalla on tekemistä tämän testin kanssa? Käsittääkseni siinä mitattiin palvelua/mukaavuutta yms. tekijöitä. Jos joku muu on parempi kuin Finnair niin sittenkö on pakko repiä jotain muuta huonoa AFIsta/muista?!? Kamalan katkeria ihmisiä! Ja olihan myös AFIsta negatiivistäkin ko. jutussa...
henkilön subjektiivinen käsitys lomalennoista. Toisin sanoen yhden ihmisen mielipide yhdestä ainoasta lentoparista. Tuloksia ei voida yleistää eikä niillä ole kovin kummoista painoarvoa asioiden todellista tilaa arvioitaessa.
"Tosi tutkimus onkin
kun on yhden...
henkilön subjektiivinen käsitys lomalennoista. Toisin sanoen yhden ihmisen mielipide yhdestä ainoasta lentoparista. Tuloksia ei voida yleistää eikä niillä ole kovin kummoista painoarvoa asioiden todellista tilaa arvioitaessa..."
Hahhah... Ylläoleva on oikein klassinen malliesimerkki sellaisen ihmisen vastineesta testitulokseen, joka ei ollut hänelle itselleen mieluinen.
Olisit nyt vielä lisännyt että: "nää on just niitä sellaisia yhdellä eurolla tehtyjä tutkimuksia"
PARAS Suomalainen lentoyhtiö. Ei sille katsokaas voi vaan mitään ;).hahahahaha
riittää rakkautta myös AIR FINLANDILLE.
Eikä se ole keneltäkään pois ??
Mukavaa että saa tunnustusta. Harmi vain, että ko. yhtiö ei pysy enää tätä vuotta pystyssä. Kassa ammottaa jo nyt tyhjyyttään.
Lisät maksamatta eikä kuulemma uusia virkapukuja saa, vaikka vanhat rikki. Huh huh!
Mistä näitä huhujen virittäjiä oikein aina sikiää? Jos Air Finland ei OIKEASTI maksaisi palkkoja, mitä luulisitte, olisiko firma ollut jo lähes kaikkien lehtien hampaissa? Aivan! Jokainen lehti kirkuisi otsikoita Air Finlandin taloudellisesta tilanteesta.
Oletteko te todellakin noin herkkäuskoisia typeryksiä? Näitä samoja juttuja on täällä toistettu jo useampi vuosi...
Vuosi 2003: "Kotimainen lomalentoyhtiö Air Finland saavutti ensimmäisen toimintavuotensa 50.000 matkustajan tavoitteen alle 7 kuukaudessa. Budjetoitu matkustajamäärä ylittyy reilulla 40 prosentilla."
http://www.airfinland.fi/oy_air_finland_ltd/uutiset_ja_tiedotteet/lehdistotiedote_12_12_2003/
Vuosi 2004: "Suomalainen lomalentoyhtiö Oy Air Finland Ltd arvioi vielä elokuussa kuljettavansa kaikkiaan noin 250 000 matkustajaa. Vuoden loppuun mennessä yhtiö oli kuljettanut kuitenkin yhteensä 311 000 matkustajaa eli asetetut tavoitteet ovat ylittyneet monin kerroin."
http://www.airfinland.fi/oy_air_finland_ltd/uutiset_ja_tiedotteet/lehdistotiedote_24_1_2005/
Vuosi 2005: "Lomalentoyhtiö Air Finland on vuoden 2005 ensimmäisen kuuden kuukauden aikana jatkanut vahvalla kasvu-urallaan. Kuluvan vuoden tammi-kesäkuun matkustajamäärät ovat kasvaneet 125% edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Yhtiö arvioi ylittävänsä selvästi asettamansa matkustajamäärätavoitteen 400 000 matkustajaa vuodessa."
http://www.airfinland.fi/oy_air_finland_ltd/uutiset_ja_tiedotteet/lehdistotiedote_15_7_2005/
Nämä faktat tosin selittävät sen miksi jotkut ovat kateellisia ja katkeria Air Finlandille, viehän se paljon matkustajia eräältä toiselta lentoyhtiöltä.
kummaa porukkaa aina pitää mollata suomalaisia yhtiöitä ja levittää valheelista tietoa miksi?
???
Hei tutkimuksen mollaajat,
Kyseessä on Matkalehden ja Tekniikan Maailman yhteisvertailu, joka perustui testiryhmän havaintoihin ja kokemuksiin - ei vain yhden henkilön mutu-tietoon. Lisäksi kyseessä oli paljolti faktat - ei vain näkemys.
Ja tulos oli tämä: AirFinland voitti täpärästi, mutta kannoilla olivat Finnair ja Tjäreborgin Lomalennot. Nämä kaikki saivat neljä tähteä - ei siis suuria eroja.
Hännän huipuksi jäivät Finnmatkojen Lomalennot Britannia Airwaysilla - vain kaksi tähteä arvosanalla 7,3 (Matkalehden luokituksessa alin mahdollinen arvosana kahdelle tähdelle, arvosanalla 7,2 tähtiä olisi tullut vain yksi!).
Arvioinnin perustana ei ollut vain näkemys vaan faktat. Esim. Finnmatkoilla koneessa kylmällä ikkunapaikalla istuva ei saanut edes huopaa ja tyynyä - olisi pitänyt tilata ja maksaa ennakkoon!
Ja Finnmatkathan rahastaa lennolla kaikesta, ruoasta ja vedestäkin! Omia eväitä ei kuitenkaan saa koneessa syödä. Esim. Finnairilla omat eväät on sallittu, vaikka ruoka sisältyy hintaan.
Arviointi on AINA osin subjektiivista - varsinkin arvosanojen antaminen. Lukekaa kuitenkin Matkalehden tai Tekniikan Maailman artikkeli ennen kuin alatte arvostella tutkimusta yhden henkilön näkemykseksi, kiitos!
En nyt oikein ymmärtänyt, tutkimuksessa siis sanottiin AFIlla olleen paras palvelu jollain tietyllä lennolla? (Siis kirjoittajan mielestä) Mutta ehkä tämän perusteella ei vielä voi vetää jothtopäätöstä että yhtiö olisi paras charteryhtiö Suomessa. Itse ainakin arvostan esim. monipuolista reittivalikoimaa suuresti, ja AFIllahan ei montaa kohdetta edes ole. Ei siis suinkaan ole ykkösvaihtoehtoni kun yhtiötä valitsen.
"paras charteryhtiö Suomessa. Itse ainakin arvostan esim. monipuolista reittivalikoimaa suuresti"
No, sillä lailla. Hieno juttu, että arvostat monipuolista REITTIvalikoimaa CHARTER-lennoilla.
Nyt sitten pieni yleissivistyksen oppitunti: charterlento = tilauslento, jolla on joku maksaja, kuten matkatoimisto. Reittilennot ovat reittilentoja ja AIVAN ERI ASIA!
Tuolla tietämyksellä on melko turha tulla urputtamaan, että "arvostat reittimahdollisuuksia..." Ensimmäinen ajatus on, että lienetköhän edes OIKEASTI koskaan lentänytkään... paitsi märissä unissasi.
Muuten, kuinkas moneen kohteeseen aiot kerralla matkustaa, kun yksi reittivaihto eri riitä? Että samana viikonloppuna yhtä aikaa Prahassa ja Malagassa, vai?
Lennän useinkin charterilla ja mielestäni ei voida kutsua parhaaksi charteryhtiöksi sellaista jolta ei juuri ole edes tilattuja lentoja. Kai nyt muutaman Malagan charterin saisi nyt heitettyä mikä puulaaki tahansa ja selviäisi kunnialla, mutta sellainen lentoyhtiö joka toimittaa tasalaatuista tuotetta vuodesta toiseen, valtavalle määrälle matkustajia,kuljettaen heitä ympäri maailmaa, on jo enemmän hatunnoston arvoinen.
"sellainen lentoyhtiö joka toimittaa tasalaatuista tuotetta vuodesta toiseen, valtavalle määrälle matkustajia,kuljettaen heitä ympäri maailmaa, on jo enemmän hatunnoston arvoinen. "
Eli Finnairille ei kannata nostaa hattua, vaan kannattaa katsoa vähän kauemmaksi. Finnairhan on pelkkä maaseutulentoyhtiö. Katsele vaikka British Airwaysia.
"Lennän useinkin charterilla ja mielestäni ei voida kutsua parhaaksi charteryhtiöksi sellaista jolta ei juuri ole edes tilattuja lentoja."
Edellinen kommenttisi vain vahvistaa käsitystäni siitä, ettei sinulla ole todellakaan hajua lentoyhtiöiden, varsinkaan Air Finalndin, operoinnista. Tsk, tsk.
Finnmatkat taisi hävitä tuon uusimman tammi-helmikuun Matkalehden ja Tekniikan Maailman vertailun lähinnä lentokoneen iän takia. Finnmatkojen käyttämä Britannia Airwaysin kone on vanhin, millä lomalentoja Suomesta lennetään.
Tosin testilennoilla Finnmatkat sai kaikista arvostelukohteista, mm. palvelusta, alimmat pistemäärät, mutta erityisesti pisti silmään tuon koneen huonot arvostelut.