punastun aina vähän välillä vaikka ei oo tapahtunut edes mitään noloa mulle. Jotkut kiusaa minua siitä ja tuun koko ajan epävarmemmaksi.löytyykö jotain lääkkeitä mitä vois ottaa vai onko sinulla hyviä vinkkejä päästä siitä eroon:(((
punastun:(
apua
42535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
niin , että ei näy vaikka punastuisitkin...kaupoissa myydään vihreitä peitevoiteita, ja se yhdistettynä peittävään meikkivoiteeseen, niin volaa, ei tarvitse enää murehtia punasista kasvoista....ja niin punastuminenkin lakkaa, kun ei tarvitse sitä jännittää...Sit voiteena kannattaa käyttää jotain rauhottavaa, vaikka aloe veraa tms.
Punastuminen johtuu pintaverenkierrosta ja on meillä kaikilla yksilöllistä. Itse olen punastellut rajusti koko elämäni, koulussa lempinimeni olivat paloauto, retiisi, tomaatti jne. Jopa aikuisiällä joudun kuuntelemaan suun- soittoa punastumisen takia, tyyliin "mikä on päivän väri?"
Punastuminen on verrattavissa pysyvään fyysiseen vammaan. Ihmiset ovat ajattelemattomia ja julmia,kun ivailevat asiasta. Itse olen jo vuosia sitten päättänyt, että rajan tullessa täyteen, kysäisen ihan viattomasti suunsoittajalta vaikkapa leveästä lantiosta tai tihruista silmistä. Jokaiselta löytyy varmasti ulkonäöstä asia johon voi tarttua. Joskus tahallinen ilkeys on hyväksytävää, jos se on ainoa keino saada ihminen ymmärtämään, että puheet loukkaavat ja saavat olon epävarmaksi.
Punastuminen ei itsessään varmasti haittaa ketään muuta kuin punastujaa!
Yritä olla ajattelematta koko asiaa! Toiset alkavat änkyttää tai esim. pää nykii, kun oikein jännittää, punastumisen voi tosiaankin peittää meikeillä, edellämainittuja ei voi peittää millään! Joten jotain positiivistakin!
Hauskaa pakkaspäivää ja nauti elämästäsi punaisin poskin (väristä päätellen olet ainakin elossa!:) )
kun kävin homeopaatilla- toisesta syytä tosin. Mutta sitten huomasin, etten enää punastele. Ihanaa, sillä tiedän mitä on kun väri vain syvenee- kun tiedostaa, että kaikki huomaavat.
Ehkä homeopaatti voi sinuakin auttaa:)
t. ex-tomato
Hei!
Mulla autto Beetasalpaaja tuohon vaivaan.