Muutin juuri v. 2002 rakennettuun rivitaloon, ja minulla on ongelma kylpyhuoneen lattialämmityksen kanssa. Lattilämmön säätimessa omn normaaliin tapaan on/off- virtanäppäin ja pyöritettävä lämmönsäädin(1-6). Kuitenkin, aina kun lattilämpö on päällä, tämä seinässä oleva säädin "rätisee", eli toistuvasti kytkee lattialämpöä päälle ja pois. Joskus tämä rätinä kestää useita sekunteja, jonka aikana säätimessä oleva vihreä valo välähtää päälle ja uudestaan pois jopa parikymmentä kertaa. Kyseessä on sähkölämmitys. Onko mahdollista, että esim. säätimestä on joku anturi hajalla, koska eihän sen koko ajan pitäisi rätistä päälle ja pois, häiritsee. Termarin merkistä ei ole tietoa, siinä ei ole minkäänlaisia merkintöjä.
Lattialämmitys "rätisee"
Osku
61840
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sama vika, ilmeisesti tuli säästettyä termareiden hankinnassa. Asia korjaantuu kun kierrät muutaman kerran sitä säädinnuppia ääriasennosta toiseen, lähtee hapettumat siitä säätöpotentiometrin liukupinnasta.
Sen jälkeen toimiin taas hyvin muutaman kuukauden ja sitten taas sama homma.
En ole viitsinyt käyttää mitään liotinta, CRC:tä!
Joo, tää on tuttua sähkölämmityksissä!
Kannattaa harkita vieläkö voi muuttaa maalämpöön.
Eiköhän siinä maalämpösysteemissäkin ole sähkölaitteita jotka saattavat aiheuttaa harmia!
Sähkäri niin vaihtaa säätimen,loppuu rätinä.
jo auttoi. Kiitos termis vinkistä. Kääntelin säädintä edestakaisim ja laitoin lämmöt päälle. Toimi jo n. 12 tuntia, jonka jälkeen sama vanha rätinä jatkui, kylläkin vähentyneenä. Ei taida auttaa kuin kutsua se sähkäri jossei tule muita hyviä ideoita?
valokaaren takia, pakko uusia kokko värkki. Tai purkaa se ja hienolla hiomapaperilla hioa kärjet kuntoon. En tiedä onko kukaan tehnyt niin.