ajatusta uudesta ydinvoimalasta, mutta en enää. Jos sähkönkin saanti on kiinni naapurista, niin kyllä kannatan omavaraisuutta. Eiköhän tulevat sukupolvet keksi keinot niiden ydinjätteiden suhteen. Ampukoot vaikka avaruuteen!
Aiemmin minäkin
vastustin
7544
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Poissa silmistä, poissa mielestä.
Et kyllä taida olla kovin "vihree"
Tai sitt sulla ei oo lapsia, kun tulevaisuus ei pahemmin kiinnosta.
Rahdataanko Venäjälle vaan niinkuin ennenkin, vai?
Järkyttävää toisaalta jos ei maapallon tulevaisuus kiinnosta. Ainoastaan minä ja tässä, vai??
Siis lisää sähköä venäläisten tekohengitetyistä Tsernobyl-voimaloista oman, modernilla tekniikalla tuotetun asemesta!
En viitsi edes kommentoida!!
Vai enkö osannut oikein tätä ajatustani selittää??
P.S. Tsernobyl on vissiinkin jo historiaa jolle emme enää voi mitään, vai?
väärin!
Suomenlahden pohjukassa tuotetaan sähköä vanhentuneilla Tsernobyl-tyyppisillä, grafiittihidasteisilla reaktoreilla joiden teknistä ikää on keinotekoisesti jatkettu.
Myös Suomi on osallistunut tämän tekohengityksen kustannuksiin rahoittamalla näiden rotiskojen turvajärjestelmien epätoivoista paikkausta.
Ei muuta kuin lisäkaapeli siirtoa varten Suomenlahteen, että venäläiset saavat syyn vieläkin jatkaa näiden, jo perusrakenteeltaan vaarallisten reaktoreiden käyttöä.
Lännessä moisia ei missään vaiheessa ole hyväksytty sähköntuotantoon.
Sitä paitsi, niistä puuttuu suojakupu joten itä- kaakkoistuulella sattunut vuoto lykkää moskat nopeasti Etelä-Suomee.
TÄMÄ EI OLE MIKÄÄN SALAISUUS!!!!!!!
Eikö sinulla ole muita vaihtoehtoja kuin sähkön tuonti ja ydinvoima?
Otetaan omasta pistorasiasta!
Sehän on Kioton sopimuksen mukainen saasteeton vaihtoehto. Kaikilla muilla kun on ympäristövaikutuksia.
Maakaasullakin kansaa johdetaan harhaan. Hiilidioksidia syntyy vähemmän kuin hiilestä mutta mitä se maakaasu on: HIILIvetyä.
Mikäs aine se puussa palaa? Ettei vain siinäkin olisi HIILTÄ.
Mistäs se vety otetaan /tuotetaan?! Sen vaatima energia??
Voi teitä utopisteja. Luopukaa te sähköstä mallin vuoksi!
..jos satuitte vilkaisemaan ohjelman Enronin seikkailuista, niin kappas fortumi tuli mieleen, esim. hämätään asiakkaita, vähäsateinen vuosi, korotus, runsassateinen vuosi, korotus, kerrotaan että sähkö loppuu, korotus.
Meillä on ollut varmasti kylmempiä talvia kuin nyt, silloin ei sähkö ole loppunut, nyt se loppuu kuulemma heti kun yksikin päivä on että menee jopa miinus 15 kieppeille tai jopa yli. Onko jossain jotain vikaa, no eihän nyt toki, mutta maksakaa enemmän, niin varmistamme asian, ja olemme iloisia kun saamme isoja optioita, jeee.