Kertokaapa ammattikouluissa opiskelevat, onko teidän luokilla vaan yläasteelta suoraan tulleita vai löytyykö joukosta myös muutamia vuosia vanhempiakin opiskelijoita?
Miten suhtaudutte näihin vähän vanhempiin opiskelijoihin tai päinvastoin, jos esim. itse olet muutaman vuoden vanhempi kuin suurin osa luokastasi, niin miten suhtaudut näihin hiukan nuorempiin?
Lähinnä se kiinnostaa, minkälainen yhteishenki luokalla on jos on eri ikästä porukkaa.
Tuntuu ainakin että esim. parturi-kampaaja ja lähihoitaja-linjoilla on usein eri ikäsiä opiskelijoita ja juttuun tullaan ihan hyvin, mutta mites sitten toisilla linjoilla.
Kertokaa jos on kokemusta :).
Miten suhtaudutte näihin vähän vanhempiin opiskelijoihin tai päinvastoin, jos esim. itse olet muutaman vuoden vanhempi kuin suurin osa luokastasi, niin miten suhtaudut näihin hiukan nuorempiin?
Lähinnä se kiinnostaa, minkälainen yhteishenki luokalla on jos on eri ikästä porukkaa.
Tuntuu ainakin että esim. parturi-kampaaja ja lähihoitaja-linjoilla on usein eri ikäsiä opiskelijoita ja juttuun tullaan ihan hyvin, mutta mites sitten toisilla linjoilla.
Kertokaa jos on kokemusta :).
Vastaukset 11
Vanhimmat
No meidän ryhmässä on tyyppejä 16-30v
Meilläkin ikäjakauma on n. 16-30 ja suurin osa ryhmästämme on sellaisia, joilla on takana muutakin opiskelua kuin peruskoulu. Meillä on tosi hyvä yhteishenki, tietenkin vähän vanhemmilla opiskelijoilla on omat juttunsa ja nuoremmilla omansa, mutta kaikki kuitenkin tulevat toimeen toistensa kanssa. :D
Meidän luokalla oli keväällä ikäjakauma 18-52v.!! Välillä tuntu (aika usein), et tää viiskymppinen piti meitä nuorempia ihan lapsina ja pelleinä ja yritti olla tosi äitiä. Se ärsytti.
Opiskelen toista vuotta merkonomilinjalla ja meidän ryhmässämme/luokassamme ikäjakauma on 17 - 44 vuotta! Meillä ei ole iän suhteen ollut missä vaiheessa ongelmia tämän puoletoista vuoden aikana... Paremminkin tuemme toisiamme ja meilllä on todella hyvä luokkahenki :) Itse olen kaikkein nuorin luokastamme!
19-51v
16-44 v.
19-55v lähihoitajaopiskelijoita. Juttuun tullaan :)
Omat havaintoni:
Päivälukiossa on pelkkiä 16-20 v nulikoita ja useat epäkypsiä ja sivistymättömiä mihinkään.
Ammattikoulussa hajontaa alkaakin jo olla enemmän. Yleensä suurin osa on sellaista 16-25 vuotiaita, joten elämänkokemusta joillekin on jo karttunut.
Kaikkein suurin ikähaitari on aikuis-/iltalukiossa, jossa on normaalia, että oppilaita on tasaisesti väliltä 16-60 v.
tullut vastaan jos on ollutkin luokalla esim. kaikki muut suoraan pk:sta ja vaikka yksi 19v? miten tällaiseen sitten suhtaudutaan kun on vain yksi eri-ikäinen joukossa?
Kun pennut saavat tietää että joukossa on yksi täysi-ikäinen niin ovat varmasti vinkumassa: "Käyx hakee mul röökii?" ja se voi olla aika helvetin rasittavaa.
Toimin opettajana ammatillisessa oppilaitoksessa, ja ainakin minulla oppilaitten ikähaitari on 16 - 34 vuotta. Ehkä sellainen keskiarvo olisi 18-20 vuotta.
En ole huomannut mitään jakoa nuoriin ja vanhoihin. Luokka on ikäänkuin perheyhteisö, joissa nuorempien opiskelijoitten lapsellisuuksiin suhtaudutaan lähinnä aikuismaisella ymmärtämyksellä.
Itse olen huomannut, että suurempia ongelmia aiheuttavat luokat, joissa toisilla opiskelijoilla on yo-tausta ja toisilla ei. Tällainen tilanne saattaa jakaa ryhmiä, jolloin yhteishenki katoaa, luokalle tulee huonot fiilikset, jotka sitten puretaan meihin opettajiin.