Tanssikuvien laitto seurojen web sivuille

Huomasin että minusta ja paristani oli otettu kuva ja laitettu tanssiseuran sivulle seuran harjoituksista. Tietääkö kukaan onko seuralla oikeus julkaista kuvia kysymättä lupaa. En ollut vakkari tyttöystäväni kanssa kursseilla ja nyt tuli vähän ongelmia. Jos tätä palstaa lukee tanssiseuroja pyörittävät ihmiset, voisiko ystävällisesti olla kuvaamatta seurojen harkoissa, meni sitten laki miten tahansa.
81522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Useilla seuroilla on tapana kuvata kursseilla/harjoituksissa.

Yleiskuvia saa laittaa mutta ns. henkilökuvaluonteisia kuvia ei saa laittaa. Julkaistussa kuvassa saa olla tunnistettavia henkilöitä. Tarkkaan määriteltyä rajaa ei ole olemassa.

Äänestä
  • järkikin että on tosiaan kohteliasta ja varsin ymmärettävää että kysytään kyseisiltä henkilöiltä kuvan julkaisemista julkisilla sivuilla koska se on kuitenkin ikäänkuin julkinen painotuote. Seuran omaan toimintaan se helpommin soveltuu jos se ei ole kuin jäsenistöllä nähtävissä. Siis henkiloiden oma kanta on oikea.

    Äänestä

  • sanoohan jo kirjoitti:

    järkikin että on tosiaan kohteliasta ja varsin ymmärettävää että kysytään kyseisiltä henkilöiltä kuvan julkaisemista julkisilla sivuilla koska se on kuitenkin ikäänkuin julkinen painotuote. Seuran omaan toimintaan se helpommin soveltuu jos se ei ole kuin jäsenistöllä nähtävissä. Siis henkiloiden oma kanta on oikea.

    Yritä jatkossa olla tarkempi ja kiellä paikalla olevaa kuvaajaa ottamasta sellaisia kuvia, jossa sinä näkyisit. Eihän sanomalehdetkään kysele yleisissä tiloissa otettujen kuvien kohteilta, saako kuvat julkaista.

    Eiköhän kaikkialla harjoituksissa parinvaihto ole yleinen käytäntö, joten ei kellään pitäisi mustasukkaisuusongelmia tulla, vaikka vieras nainen vierelläsi olisikin.

    Äänestä

  • tunnustelija kirjoitti:

    Yritä jatkossa olla tarkempi ja kiellä paikalla olevaa kuvaajaa ottamasta sellaisia kuvia, jossa sinä näkyisit. Eihän sanomalehdetkään kysele yleisissä tiloissa otettujen kuvien kohteilta, saako kuvat julkaista.

    Eiköhän kaikkialla harjoituksissa parinvaihto ole yleinen käytäntö, joten ei kellään pitäisi mustasukkaisuusongelmia tulla, vaikka vieras nainen vierelläsi olisikin.

    mutta sen julkaisu. Minusta se "ongelma" tai mustasukkaisuus juttu (mahdollinen) on asiassa aivan epäolennainen seikka, sillä se tulee joka tapauksessa jos on tullakseen.
    Mutta ei ensinäkään maksettu harjoitus tila ole mikään julkinen tila, vaan järjestetty koulutustilaisuus ja järjestäjä antanee luvan kuvauksiin mutta henkilön kunnioituksesta on kyse joka ei luulisi olevan kovin vaikea noudattaa kysymällä ennen julkaisua sillä ei tosiaan välttämättä kaikki halua olla julkiesti kuvissa vaikka mitään "ongelmaa" muutoin ei olisikan.

    Äänestä

sekä lehtiin ja televisioon että valkokankaille ja perhe- ynnämuihinsensemmoisiin albumeihin eikä kertaakaan ole varsinaisesti jälkikäteenkään harmittanut, koska käytännöllisesti katsoen aina tukka tarkoin föönattuna ja freshi paita yllä. Kalsarit saattavat tosin olla vähemmän freshit, mutta ne näkyvät loppujen lopuksi niin harvoin niissä kuvissa. Kerran mä tosin liikuskelin pikaisesti sinänsä toki täysin omilla asioillani kartsalla tukka täysin föönaamatta ja takki täysin auki, kun siihen anpui mukava naistoimittaja ja -kuvaaja ja ne kysyivät multa, että mitäs mieltä olen yhdestä jutusta ja mä kerroin niille juurtajaksaen, mitä mieltä mä siitä olin ja sitten ne yritti ottaa musta tukka pystyssä kuvia, mutta mä kielsin niitä ottamasta yhtäkään kuvaa ja vanoin kostoa, mikäli yksikin niistä kuvista tai mielipiteistä koko nimelläni menisi yhteenkää valtakunnan pää-ääntenkannattelijoista, koska mähän en tiettävästi edes ollut sillä paikkakunnalla juuri silloin, vaan mun tiettävästi piti olla jossain muualla. Mutta kyllä mä pääasiassa jälkikäteenkin olen niitä kuviani katsellessa tyytyväinen ollut ja monasti televiisiossakin hämmästellyt, kukas kumma toi tutun ja helkkarinkin komean näköinen sälli siinä oikein on ja entäs toi elli sen kainalossa -siinäkin on jotain tuttua ja sittenhän mä olen monasti hokannut, että sehän olen mä ja salaa mielessäni ajatellut esmerkiks, että ovatkos mun hartiani todellakin noin leveät luonnossa, kun niitä ei itte sillai pääse katselemaan kuin peileistä tahi ohikulkiessansa näyteikkunoista, mutta eiväthän semmoiset kuvajaiset vedä minkäänlaisia vertoja ammattikuvaajien vasiten ottamille otoksille. Mun on täytynyt alkaa käytellä pääasiassa mustia paitoja, koska vaalea suurentaa etenkin kuvissa niin paljon, että mun pääni näytyttää varsinkin melko valkoisessa teepaidassa niissä kuvissa suhteettomankin pieneltä vaalean paidan optisen harhan omaisesti leventämiin hartioihini nähden. Tai niin mä ainakin luulen, että opinen harha, koska musta paita harteitteni peittona vähän näyttäisi balanseeraavan sitä tilannetta niissä kuvissa.

Äänestä
  • Niin taidat olla melko itseäsi täynnä. Taitaa olla harhaa toi sun vainoaminen.

    Äänestä

  • tulipahan sanottua kirjoitti:

    Niin taidat olla melko itseäsi täynnä. Taitaa olla harhaa toi sun vainoaminen.

    oletkos sä joskus ollut tekemisissä semmoisenkin miehen kanssa, joka vaikka ihan vaan satunnaisestikin tanssii eikä siitä huolimatta ole itseään ääriänsä myöden täysinäinen tahi muutoin itseriittoisa, yläväs, ulkoiselta olemukseltansa suorastansa aristokraattinen ja helvetinkin komea? Enkä mä ketään vainoa: sensijaan joskus minusta itsestäni tuntuu hyvinkinpitkälti siltä, että mua yritetään vainota taikka tarkoituksellisesti hankaloittaa erinäisten kuvioitteni tekemistä. Tää nimimerkki on protesti kaikkea tuota vastaan: mähän olen kaikesta huolimatta aina yrittänyt olla hyvä ja ystävällinenkin.

    Äänestä

"En ollut vakkari tyttöystäväni kanssa kursseilla ja nyt tuli vähän ongelmia."

Kuvaaja teki sinulle itse asiassa palveluksen. Jos kunnioitat vakkarityttöystävääsi, miksi haluat tehdä asioita häneltä salassa? Suhde elää ja saa voimansa avoimuudesta. Salailu tukehduttaa sen ennen pitkää. Aivan sama jääkö tuosta salailusta kiinni tai ei.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuka vastaa kirjoitti:

Huomasin että minusta ja paristani oli otettu kuva ja laitettu tanssiseuran sivulle seuran harjoituksista. Tietääkö kukaan onko seuralla oikeus julkaista kuvia kysymättä lupaa. En ollut vakkari tyttöystäväni kanssa kursseilla ja nyt tuli vähän ongelmia. Jos tätä palstaa lukee tanssiseuroja pyörittävät ihmiset, voisiko ystävällisesti olla kuvaamatta seurojen harkoissa, meni sitten laki miten tahansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu