epäilyttää

Mitä pitäis tehä, ku mul on sellanen tunne että äiti lisää salaa mun ruokaan jtn lihottavia ainesosia tai jtn..
se laittaa kaikki annokset ja juomat mulle aina valmiiks sillee etten oo katsomassa..
5821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jaa-a..ehkä susta vain tuntuu siltä, voi kuulua anoreksiaan. Jos sun äitis tekee sellasta se on väärin, mutta toisaalta hän varmaan tekee sen auttaakseen sua. Jos tuntuu pahalta, sano äidillesi epäilysi ja sano että haluat itse laittaa annoksesi.

Äänestä

Sulla on oikeus vaatia, että saat nähdä kun äitisi laittaa sun annoksen. Jos äitisi kieltäytyy se on väärin. On kuitenkin kysymys sinusta ja sinun hoidostasi. En näkisi mitään estettä, ettetkö saisi nähdä kun äitisi kokoaa annoksesi.
Puhu äitisi kanssa asiasta!

Äänestä

Etsiä kaapista mitä sattui löytymään.
Olin aina pienessä nälässä lapsuuteni.
Jos minulla olisi ollut noin huolehtiva äiti olisin kiitollinen.Olet kiittämätön ja itsekäs kakara.
Ei maailma sinun ympärilläsi pyöri.

Äänestä
  • Itselläni oli samanlaisia ajatuksia pari vuotta sitten, kun anoreksian kanssa tappelin. Siis saattaa hyvin kuulua taudinkin kuvaan, että laittaa epäilemään.
    Oma äitini kylläkin lisäsi tuolloin esim. makaroonilaatikkoon ja kasvissose keittoon kermaa! Ja käytti paljon voita ruoanlaitossa! Eli epäilyissäsikin voi hyvin olla perää!

    Äänestä

  • mimosa kirjoitti:

    Itselläni oli samanlaisia ajatuksia pari vuotta sitten, kun anoreksian kanssa tappelin. Siis saattaa hyvin kuulua taudinkin kuvaan, että laittaa epäilemään.
    Oma äitini kylläkin lisäsi tuolloin esim. makaroonilaatikkoon ja kasvissose keittoon kermaa! Ja käytti paljon voita ruoanlaitossa! Eli epäilyissäsikin voi hyvin olla perää!

    entä jos äitisi yrittää omalla tavallaan auttaa sinua jos painat liian vähän? Oletteko puhuneet painostasi ja miksi hän näin tekisi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sad! kirjoitti:

Mitä pitäis tehä, ku mul on sellanen tunne että äiti lisää salaa mun ruokaan jtn lihottavia ainesosia tai jtn..
se laittaa kaikki annokset ja juomat mulle aina valmiiks sillee etten oo katsomassa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu