mistä ja miten tehdä kotisivut
kotisivujen tekeminen
neuvoja
5816
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tietysti tietokoneen ääressä, vim:iä käyttäen ;)
Tällä tarkemmat ohjeet:
http://cs.stadia.fi/~kuivanen/sivusto/index.php
Siinä on jo melko monipuolinen.
Mozillan Composer osaa myös tehdä myös hötömölöä. Napasuta Mozillan valikosta Ikkunat-Composer.
NVU on aloittelijalle helppo kotisivueditori. Löydät NVU:n tuolta: http://www.mozilla.fi/wiki/Nvu
Alottelijalle webbisivujen tekemiseen hyvä työkalu on esim NVU. tosin NVU:ta ei pidä aliarvioida, se on suht ok perustyökalu myös kokeneemmille.
Kaikki webbisivut perustuu pohjimmiltaan HTML:n (HTML = hypertext markup language). HTML on se kieli mitä webbiselaimet ymmärtää, on sivu sitten toteutettu miten tahansa.
Eli vähänkin monimutkasempien sivujen tekeminen edellyttää vähintäänkin perus HTML:n osaamista, vaika käytettävisä toki onkin helppoja työkaluja kuten NVU.
Aluksi on täysin turha alkaa hämmentämään itseään. Perus HTML:llä pääsee jo pitkälle. Sitten kun kokemusta kertyy voi alkaa miettimään erilaisia hienouksia kuten webbisivujen jakamista osiin niin että osa toiminnoista suoritetaan webbiselaimessa ja osa palvelimella.
Heh sanotaan nyt jo heti että joo joo, selaimet osaa yleensä javasriptin ja javan jne. IE myös ActiveX-kopmponentit. Mutta noilla on turha hämmentää alottelevia webbisivun väsääjiä. kaikki aikanaan. paras edetä askel kerrallaan.