Hei minkälaiset hanskat potkunyrkkeliyyn kannattaisi hommata? Aloitin peruskurssin ja hanskatat olisi nyt hakusessa. Olisiko säkki-vai nyrkkeilyhanskat kannattavampi ostos.
Millaiset hanskat?
7
2956
Vastaukset
- Trippin
Riippuu siitä oletko 120 kiloinen mies, 50 kiloinen tyttö vai siltä väliltä. Itse suosittelisin vähintään 14 unssin hanskoja, mieluummin 16 unssin. Valmistajana Twins, Fairtex, Top Ten, Blue Corner tai Everlast. Mitään halpahanskoja kuten Top fighter tai ring king ei kannata ostaa. Noilla hanskoilla ei sitten parane hakata säkkiä, ettei pemusteet lähde rystysten kohdalta. Säkkihansat sitten erikseen.
- Jack.T.R
Minä taas pidän edemmän 10 tai enintään 12 unssin hanskoista niin saa vähän enemmän sitä luonnollista tuntumaa kun noin isot tuntuvat jo hiukan kömpelöiltä. tottahan se voi auttaa käsi"lihaksissa" sitten kun ne on vähän raskaammat mutta pienemmillä saa myös parempaa ottelutuntumaa. ei tule mitään turhia luuloja iskujen pehmeydestä
- AndyS
Jack.T.R kirjoitti:
Minä taas pidän edemmän 10 tai enintään 12 unssin hanskoista niin saa vähän enemmän sitä luonnollista tuntumaa kun noin isot tuntuvat jo hiukan kömpelöiltä. tottahan se voi auttaa käsi"lihaksissa" sitten kun ne on vähän raskaammat mutta pienemmillä saa myös parempaa ottelutuntumaa. ei tule mitään turhia luuloja iskujen pehmeydestä
Hanskojen koosta on erilaisia koulukuntia. Jotkut suosittaa 10-12oz, toiset jopa 18-20oz, jotkut siltä väliltä. Erityisesti thaipuolen porukat suosii isoja hanskoja. Meillä on systeemi se, että yli 70kg käyttää 14oz ja alle 70kg 12oz.
Mutta kannattaa kysyä oman seuran valmentajalta, mitä kokoa hän suosittaa. On hankalaa, jos omat hanskat on ihan eri kokoiset kuin kaikilla muilla.
- AndyS
Ilman muuta nyrkkeilyhanskat ensin. Niitä harjoittelussa kuitenkin ensisijassa käytetään. Myös säärisuojat, hammassuojat, käsisiteet ja alasuojat kannattaa hankkia ennen säkkihanskoja.
Edellinen kirjoittaja luettelikin jo useimmat varteenotettavat merkit. Älä osta mitään kolmen kympin tekonahkarupuja, joilla hajotat sekä itsesi,että treenikaverisi. - poxing
No uusimmasa fighter lehessä testaavat eri hanskoja.
- jese
no mä oon 16v tyttö ja mulle ainakii valmentaja sano että 10 unssin hanskat :D
- hanskoista
Valmentajasi antoi ihan hyvät ohjeet sulle.
Itse sanoisin, että
tytöt 10 oz
kevyet kundit (alle 70 kg) 12 oz
keskikokoiset kundit (alle 85 kg) 14 oz
isot kundit 16-18 oz.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073195GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831152
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521075Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351022- 67878
- 45867
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862- 53857
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24831