Millaiset hanskat?

netta

Hei minkälaiset hanskat potkunyrkkeliyyn kannattaisi hommata? Aloitin peruskurssin ja hanskatat olisi nyt hakusessa. Olisiko säkki-vai nyrkkeilyhanskat kannattavampi ostos.

7

3110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trippin

      Riippuu siitä oletko 120 kiloinen mies, 50 kiloinen tyttö vai siltä väliltä. Itse suosittelisin vähintään 14 unssin hanskoja, mieluummin 16 unssin. Valmistajana Twins, Fairtex, Top Ten, Blue Corner tai Everlast. Mitään halpahanskoja kuten Top fighter tai ring king ei kannata ostaa. Noilla hanskoilla ei sitten parane hakata säkkiä, ettei pemusteet lähde rystysten kohdalta. Säkkihansat sitten erikseen.

      • Jack.T.R

        Minä taas pidän edemmän 10 tai enintään 12 unssin hanskoista niin saa vähän enemmän sitä luonnollista tuntumaa kun noin isot tuntuvat jo hiukan kömpelöiltä. tottahan se voi auttaa käsi"lihaksissa" sitten kun ne on vähän raskaammat mutta pienemmillä saa myös parempaa ottelutuntumaa. ei tule mitään turhia luuloja iskujen pehmeydestä


      • AndyS
        Jack.T.R kirjoitti:

        Minä taas pidän edemmän 10 tai enintään 12 unssin hanskoista niin saa vähän enemmän sitä luonnollista tuntumaa kun noin isot tuntuvat jo hiukan kömpelöiltä. tottahan se voi auttaa käsi"lihaksissa" sitten kun ne on vähän raskaammat mutta pienemmillä saa myös parempaa ottelutuntumaa. ei tule mitään turhia luuloja iskujen pehmeydestä

        Hanskojen koosta on erilaisia koulukuntia. Jotkut suosittaa 10-12oz, toiset jopa 18-20oz, jotkut siltä väliltä. Erityisesti thaipuolen porukat suosii isoja hanskoja. Meillä on systeemi se, että yli 70kg käyttää 14oz ja alle 70kg 12oz.

        Mutta kannattaa kysyä oman seuran valmentajalta, mitä kokoa hän suosittaa. On hankalaa, jos omat hanskat on ihan eri kokoiset kuin kaikilla muilla.


    • AndyS

      Ilman muuta nyrkkeilyhanskat ensin. Niitä harjoittelussa kuitenkin ensisijassa käytetään. Myös säärisuojat, hammassuojat, käsisiteet ja alasuojat kannattaa hankkia ennen säkkihanskoja.

      Edellinen kirjoittaja luettelikin jo useimmat varteenotettavat merkit. Älä osta mitään kolmen kympin tekonahkarupuja, joilla hajotat sekä itsesi,että treenikaverisi.

    • poxing

      No uusimmasa fighter lehessä testaavat eri hanskoja.

    • jese

      no mä oon 16v tyttö ja mulle ainakii valmentaja sano että 10 unssin hanskat :D

      • hanskoista

        Valmentajasi antoi ihan hyvät ohjeet sulle.

        Itse sanoisin, että
        tytöt 10 oz
        kevyet kundit (alle 70 kg) 12 oz
        keskikokoiset kundit (alle 85 kg) 14 oz
        isot kundit 16-18 oz.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      176
      6733
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      111
      3195
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      104
      1895
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      64
      1676
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1649
    6. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      38
      1516
    7. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1320
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      15
      1293
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      64
      1253
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1143
    Aihe