myyjän vastuu?

ostimme 5 kuukautta sitten rivitaloasunnon.ensi kuussa tänne ollaan tekemässä sisäilman mikrobitutkimus.kaikki sai alkunsa siitä, kun muutimme asuntoon saimme myyjältä vasta sitten vuosien varrelta kerätyn tiedon asunnosta. he eivät kertoneet meille myynti hetkellä että olivat tehneet mikrobitutkimuksen tänne 4 vuotta sitten.huoneilma oli tutkimuksen mukaan normaali.mutta eikö kaupantekohetkellä pidä kaikki ostopäätökseen vaikuttavat asiat kertoa. jos täältä nyt sitten löytyy jotain kosteuteen viittaavaa(hometta)niin eikö myyjä ole vastuussa asiasta, hän on pimittänyt meiltä nimittäin tietoa.ottaa päähän ja kunnolla!!!!!!lähden tässä asiasa vaikka oikeuteen ja mielestäni, että he jättivät tuon asian kertomatta on tosi huono juttu.
3910405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

ja unohda koko juttu ja jatka asumista.

Äänestä

lisää ja tarkemmin asiasta.

Äänestä
  • mitäs tähän vois lisätä, tunnen itseni huijatuksi. itselläni on silmäoireita, välillä tosi pahoja(silmät ovat täynnä punaisia viiruja)lapset ovat olleet tavallista enemmän kipeänä, nenu vuotaa ja ääni käheänä.lisäksi olohuoneen listan alta tulee ummehtunut haju. terveystarkastaja on jo käynyt täällä ja tutkimus huoneilmasta tehdään enskuussa.onneksi asiat on saatu rullaamaan.soitin myyjälle asiasta, oiskos 1,5 kuukautta sitten ja oli ihan kyrpääntynyt!!!mutta aiomme todellakin laittaa vastuuseen heidät!!!en kumminkaan halua, että kumpikaan lapsistamme(toinen vielä vauva)joutuu asumaan homeasunnossa ja menettämään terveyttä sen takia!!!!

    Äänestä

  • erkki kirjoitti:

    mitäs tähän vois lisätä, tunnen itseni huijatuksi. itselläni on silmäoireita, välillä tosi pahoja(silmät ovat täynnä punaisia viiruja)lapset ovat olleet tavallista enemmän kipeänä, nenu vuotaa ja ääni käheänä.lisäksi olohuoneen listan alta tulee ummehtunut haju. terveystarkastaja on jo käynyt täällä ja tutkimus huoneilmasta tehdään enskuussa.onneksi asiat on saatu rullaamaan.soitin myyjälle asiasta, oiskos 1,5 kuukautta sitten ja oli ihan kyrpääntynyt!!!mutta aiomme todellakin laittaa vastuuseen heidät!!!en kumminkaan halua, että kumpikaan lapsistamme(toinen vielä vauva)joutuu asumaan homeasunnossa ja menettämään terveyttä sen takia!!!!

    Ens viikolla tulee mittauksen tulokset (ostin itsekin n. 5 kuukautta sitten). Jos tulokset näyttää että hometta on niin marssin myyjän puheille. Vaatimuksena hinnanalennus/korjauskulut tai kaupanpurku. Myyjät asunee asunnossa niin kauan että on se kumma jos ei heidän aikanaan ole haissut ja yhtäkkiä kun minä muutan niin alkaa olemaan ongelmia.
    Taloyhtiöhän korjaa kaikki mutta mikä on myyjän vastuu tällaisissa asioissa? Haluaisin purkaa koko kaupan jos hometta löytyy sillä en ikimaailmassa olisi ostanut homeista kämppää eli kaupan kohde ei vastaa sitä mitä minulle myytiin.

    Äänestä

  • täälläkin kirjoitti:

    Ens viikolla tulee mittauksen tulokset (ostin itsekin n. 5 kuukautta sitten). Jos tulokset näyttää että hometta on niin marssin myyjän puheille. Vaatimuksena hinnanalennus/korjauskulut tai kaupanpurku. Myyjät asunee asunnossa niin kauan että on se kumma jos ei heidän aikanaan ole haissut ja yhtäkkiä kun minä muutan niin alkaa olemaan ongelmia.
    Taloyhtiöhän korjaa kaikki mutta mikä on myyjän vastuu tällaisissa asioissa? Haluaisin purkaa koko kaupan jos hometta löytyy sillä en ikimaailmassa olisi ostanut homeista kämppää eli kaupan kohde ei vastaa sitä mitä minulle myytiin.

    se on viimeinen keino ja vaatii yleensä usean vuoden taistelun, eikä onnistu kuin tapauksissa joissa asuntoa ei voida korjata alle ostohinnan.

    Äänestä

  • kaupanpurkuun kirjoitti:

    se on viimeinen keino ja vaatii yleensä usean vuoden taistelun, eikä onnistu kuin tapauksissa joissa asuntoa ei voida korjata alle ostohinnan.

    Täytyy korjauskustannusten olla 30 - 50% ostohinnasta.

    Äänestä

  • täälläkin kirjoitti:

    Ens viikolla tulee mittauksen tulokset (ostin itsekin n. 5 kuukautta sitten). Jos tulokset näyttää että hometta on niin marssin myyjän puheille. Vaatimuksena hinnanalennus/korjauskulut tai kaupanpurku. Myyjät asunee asunnossa niin kauan että on se kumma jos ei heidän aikanaan ole haissut ja yhtäkkiä kun minä muutan niin alkaa olemaan ongelmia.
    Taloyhtiöhän korjaa kaikki mutta mikä on myyjän vastuu tällaisissa asioissa? Haluaisin purkaa koko kaupan jos hometta löytyy sillä en ikimaailmassa olisi ostanut homeista kämppää eli kaupan kohde ei vastaa sitä mitä minulle myytiin.

    Myyjällä on vastuu lain mukaan, käytännössä onkin sitten eri asia, saako rahansa takaisin. Mitenkään automaattisesti ei voi olettaa, että myyjä maksaa, vaikka olisi oikeudenpäätös ja laillinen tuomio kourassa, millä periä, sillä jos myyjä hankkii itsensä varattomaksi, mikä on todella helppoa, jäätte nuolemaan näppejänne. Tervetuloa joukkoon.

    Äänestä

samantien, niin hän osaa kertoa mitä seuraavaksi.

Äänestä
  • rekrytoi kuvioihin. Toivottavasti vikaa ei ole, jos ei ollut 4 vuotta sittenkään.

    Mutta tosiaan lakimies kannattaa ottaa heti tutkimustulosten tultua ilmi. Et nimittäin maksa paljoa (hämmästyttävän vähän, itsekin hämmästyin vastaavassa tilanteessa) omavastuuta, jos sulla sattuu olemaan kotivakuutuksesi yhteydessä oikeusturvavakuutus.

    Äänestä

kokemusta että on sattunut tällaista hommaa? Meitä on varmaan useita joita on "kusetettu" tällaisen asunnon ostossa. Minkälaiset mahd. on saada hinnanalennuksia tai korvauksia tai kaupanpurku? Miten pitää lähteä liikkeelle? Ensin asianajajaan yhteyttä, sitten myyjään? Mitä myyjälle pitää toimittaa, papereita ym.? Mitä todisteita myyjälle pitää toimittaa? Asiantuntijan lausunto, tutkimusten tulokset?

Jos jollakulla on kokemusta asiasta niin laitatko mailiosoitteen, johon ottaa vaikka yhteyttä. Apua todellakin kaivataan

Ainoa toivomus itselläni on että käräjille ei tarvitsisi lähteä. Se tietää kummallekki osapuolelle lisää rahanmenetystä ym. Mutta jos pitää niin sitten mennään.

On se kumma että muissakin kaupoissa on mahdollista kaupanpurku niin asuntokaupanpurku kuulostaa lähes mahdottomalta. Jos myyjä on myyny viallisen tuotteen niin ostajalla pitäisi olla mahdollisuus saada sellainen asunto minkä on ostanu eikä homeasuntoa. Myyjän pitää korjata tuote tai kauppa pitäisi purkaa!!!!! Ärsyttää sellaiset myyjät jotka kuvittelevat pääsevänsä pälkähästä vain myymällä homeasuntonsa kesällä jolloin mikään ei haise kun ikkunat auki ja ilmanvaihto pelaa!!! Miten niin ottaa päähän...

Äänestä
  • Yleensä häväjä maksaa laskut, myös vastapuolen. Pelkkä aloittajan saama puhdas lausunto ei täyttäne vian tuntomerkkejä, päinvastoin.

    Äänestä

"he eivät kertoneet meille myynti hetkellä että olivat tehneet mikrobitutkimuksen tänne 4 vuotta sitten.huoneilma oli tutkimuksen mukaan normaali."

Jos sisäilmamittaus näyttää puhdasta, se ei tarkoita, etteikö ongelmia olisi. Se tarkoittaa kuitenkin, että epäilyjä ongelmista on ollut. Ilmanäytteissä on täysin sattumanvaraista näkyykö niissä itiöitä. Jos näkyy, niin tiedetään, että jossain on homevaurio. Jos ei näy, niin se ei kerro mitään.

Lainaus sivuilta http://www.kolumbus.fi/mikrosem/kuntoarv.html:


"Ilmamittaus on lisäksi sillä tavalla epäluotettava menetelmä homevaurioiden kartoittamiseen, että rakenteissa olevat mikrobivauriot näkyvät harvoin sisäilmasta otetuissa näytteissä. Tämän takia rakenteissa piilossa oleva massiivinenkin mikrobivaurio voi jäädä huomaamatta, koska sisäilmamittaus antaa tutkimusten mukaan yleensä negatiivisen tuloksen."

Äänestä

asianajat senkun rikastuu. Sinäänsä joskus aikaisempi mikrobitutkimus, varsinkin kun se oli "puhdas" ei ole merkityksellinen seikka, lähinnä vastaavaa tasoa, kuin impeytensä menettäneiden neitojen lukumäärä ko. huoneistossa.


Ja tuskin kyseisellä "pimittämisen" perusteella saatte kaupan purettua, ja taustalla taitaa olla huumassa ostettu liian kallis huoneisto, josta on ostokrapula päällä.


Kyseisen toimenpiteen taustalla voi olla entisen asukkaan allergisoituminen jollekin aineelle, joka on huomattu työpaikalla ja haluttu kodin vaikutus sulkea pois.

Äänestä

Kyse on todennäiköisesti piilevästä virheestä, jos kerran myyjän näytteistä ei ole löytynyt mitään. Herää tietenkin kysymys, että miksi näytteet on otettu ja onko mahdollisesti otettu jotakin muitakin näytteitä, joista teille ei ole kerrottu. Jos on, niin silloin ollaan jo petoksen puolella, jos myyjä on ollut tietoinen homevauriosta. No asiaan. Ensiksi sinun pitäisi löytää jostakin se home. Kannattaa ottaa yhteyttä sellaiseen kuntokartoitus/insinööritoimistoon, joka tekee myös korjaussuunnitelmia, sillä se on seuraava vaihe, jos hometta tms. löytyy. Voit myös tilata homekoiran paikalle. Homekoira on hyvä siinä mielessä, että kun asunnosta otetaan materiaalinäytteitä, niin näytteiden otto ei ole pelkkää hakuammuntaa. Meillä löytyi sädesientä ja homeita kaikista homekoiran haukkumista paikoista, mistä näytteitä otettiin. Ei siis maksettu "turhista näytteistä". Pelkän sisäilma mittauksen perusteella ei voida paikantaa homeen lähdettä. Kun home on löydetty ja sen korjaamiseksi tehty korjaussuunnitelma, niin seuraavaksi pyytämään tarjouksia homesaneerauksia tekeviltä urakoitsijoilta. Sen jälkeen sinulla alkaa olla paketti kasassa. Kannattaa valita asianajaja, joka on ennenkin hoitanut tällaisia tapauksia. Toki on muitakin tapoja viedä asiaa eteenpäin, mutta näin meillä. Onnea matkaan!

Äänestä
  • Jotta pääsee korjaamaan olisi vika/viat löydettävä ja sitten tehtävä korjaustarjousten hankinta urakoitsijoilta tai arvioitava korjaus alan asiantuntijoilla esim. Raksystems Oy tekee tällaisia. Kun tiedätte paljon remontti maksaa ja siten millaista summaa pyydätte myyjältä, niin sitten vasta lakimies peliin ja homma vauhtiin.

    Toki kannattaa huolehtia, ettei se kaksi vuotta mene umpeen asunnon hallinnan luovutuksesta. Nykyään myyjät on kaksi viimeistä viikkoa ulkomaanreissuissa, joten ennen sitä kandee reklamaation pistää liikkeelle ja se pitää laittaa tosiaan haastemiehen kautta, jotta saa vastaanottokuittauksen myyjältä.

    Kaupanpurku onnistuu vain, jos korjaussumma hyvin kohtuuton suhteessa asunnon kauppa-arvoon.

    Joka tapauksessa ei myyjältä rahoja kuulu ainakaan pariin vuoteen. Tässä touhussa ei pikavoittoja jaeta, eikä voittajia ole. Lisäksi kun koko urakan summaa ette koskaan tule saamaan, sillä se lisäarvo, että remontista tulee "uutta" teille ja asunnon elinikä pitenee, vähennetään hinnanalennusvaateesta pois.

    Äänestä

Pitäisi kertoa että on tehty mikrobitutkimus josta ei löytynyt mitään epänormaalia??? Haloo!!!

Muistiko myyjä kertoa että siellä on käynyt putkimies katsomassa että viemärit eivät ole tukossa ja sähkäri tarkisti ettei johdot ole väärin kytketty?

Jos sinua jo nyt harmittaa että hankit asunnon joka ei sinua miellytä tai oli sinulle liian kallis niin älä siitä myyjää syytä vaan katso peiliim ja muista lääkitys!

Äänestä
  • Ostit asunnon joka ei miellytä, hävettääkö yhtään laittaa tuollaista kommenttia??

    Tämä on tätä homekämpän myyjien propagandaa lannistaa ostaja.

    Jos oikeuteen meno asiasta niin myyjä vastuussa. Päätöksenä asunnon kaupanpurku tai hinnan alennus. That's the fact. Vaikkakin prosessi pitkä niin oikeus voittaa lopulta.

    Äänestä

  • kommentti sinulla kirjoitti:

    Ostit asunnon joka ei miellytä, hävettääkö yhtään laittaa tuollaista kommenttia??

    Tämä on tätä homekämpän myyjien propagandaa lannistaa ostaja.

    Jos oikeuteen meno asiasta niin myyjä vastuussa. Päätöksenä asunnon kaupanpurku tai hinnan alennus. That's the fact. Vaikkakin prosessi pitkä niin oikeus voittaa lopulta.

    Lähinnä vituttaa kaikki sinulaisesi ruikuttajat. Olkaa hyvä ja PYSYKÄÄ poissa omistusasunnoista. Se olis sekä ostajalle että myyjälle paras vaihtoehto.

    Kerroppas nyt, että miksi ihmeessä pitäisi kertoa jostakin neljä- viisivuotta tehdystä testistä josta EI LÖYTYNYT MITÄÄN? Oikeassa olet, että oikeus lopulta voittaa ja nyt näyttää siltä, että oikeus on kyllä myyjän puolella. Sinu pitäisi ensin löytää jotakin ja sen jälkeen näyttää toteen, että se jokin on syntynyt ennen sinua. Jos lähdet oikeuteen vain sen takia, että asunnossa on tehty jokin testi josta ei löytynyt mitään niin johan ne nauravat sinut oikeussalista ulos. Lasku lankeaa sinulle ja saattaapa sillä myyjälläkin olla jotain vaatimuksia sinua kohtaan...

    Tuo on kyllä erikoinen ajatusmaailma, että ostajalla ei ole velvollisuuksia ja myyjällä ei ole oikeuksia. Uskallatko sinä myydä asuntoasi?

    Äänestä

  • pätkääkään kirjoitti:

    Lähinnä vituttaa kaikki sinulaisesi ruikuttajat. Olkaa hyvä ja PYSYKÄÄ poissa omistusasunnoista. Se olis sekä ostajalle että myyjälle paras vaihtoehto.

    Kerroppas nyt, että miksi ihmeessä pitäisi kertoa jostakin neljä- viisivuotta tehdystä testistä josta EI LÖYTYNYT MITÄÄN? Oikeassa olet, että oikeus lopulta voittaa ja nyt näyttää siltä, että oikeus on kyllä myyjän puolella. Sinu pitäisi ensin löytää jotakin ja sen jälkeen näyttää toteen, että se jokin on syntynyt ennen sinua. Jos lähdet oikeuteen vain sen takia, että asunnossa on tehty jokin testi josta ei löytynyt mitään niin johan ne nauravat sinut oikeussalista ulos. Lasku lankeaa sinulle ja saattaapa sillä myyjälläkin olla jotain vaatimuksia sinua kohtaan...

    Tuo on kyllä erikoinen ajatusmaailma, että ostajalla ei ole velvollisuuksia ja myyjällä ei ole oikeuksia. Uskallatko sinä myydä asuntoasi?

    leikkimistä. Jos omalle kohdallesi sattuis niin mitens se kalikka kalahtaa sitten.

    Äänestä

  • kanssa ei ole kirjoitti:

    leikkimistä. Jos omalle kohdallesi sattuis niin mitens se kalikka kalahtaa sitten.

    sitten vasta ymmärtää ja pystyy jäsentämään, kun tämä tulee omalle kohdalle. Ei aiemmin. Lämpimikseen voi kukakin puhua mitä vaan, mutta kun (toivottavasti kuitenkaan ei) todellisuus kosteus- ja homevaurioituneesta asunnosta lyö naamaan, niin muuttuu ääni kellossa, sekä ostajalla että myyjällä (paitsi sillä, kuka tietoisesti myi mitä myi). Ja tästä uskaltaisin lyödä vetoa.

    Äänestä

  • kanssa ei ole kirjoitti:

    leikkimistä. Jos omalle kohdallesi sattuis niin mitens se kalikka kalahtaa sitten.

    löytynyt HOMETTA!!! Sinun kannattaisi muuten käyttää hengitysilmasuojainta ja pysytellä ylipaineistetussa happiteltassa kun tuossa ympäröivässä ilmassa on hometta jos jonkun moista! Ei ole leikkimistä...

    Mistä sinä muuten tiedät että minun talossani ei ole hometta?

    Kuten sanottu, fanaattisten homehörhöjen olisi parempi pysyä vuokralla.

    Äänestä

  • edellinen kirjoittaja kirjoitti:

    sitten vasta ymmärtää ja pystyy jäsentämään, kun tämä tulee omalle kohdalle. Ei aiemmin. Lämpimikseen voi kukakin puhua mitä vaan, mutta kun (toivottavasti kuitenkaan ei) todellisuus kosteus- ja homevaurioituneesta asunnosta lyö naamaan, niin muuttuu ääni kellossa, sekä ostajalla että myyjällä (paitsi sillä, kuka tietoisesti myi mitä myi). Ja tästä uskaltaisin lyödä vetoa.

    Että minun talossani on ollut kosteusvaurio (Siis todettu kosteusvaurio eikä mikään oletus kun naapurin Repa sanoi että jotain näytteitä on otettu neljävuotta sitten...) jonka seurauksena talosta on purettu ja uudelleen rakennettu koko kellari, noin 105 neliötä, eli sinun on turha urputtaa minulle yhtään mitään home- tai kosteusvauriosta. Uskoisin niistä tietäväni aika paljon enemmän kuin sinä.

    Sinunkin kannattaisi vielä kerran lukea alkuperäinen viesti ja koettaa ymmärtää ja jäsennellä, onko asunnossa vaurio vai ei ja pitääkö myyjän kertoa jostakin 4-vuotta sitten tehdystä testistä tai vaikkapa siitä että joku käynyt tarkistamassa katon läpiviennit tai käynyt rassaamassa viemärit vaikkei tukosta löytynytkään jne. Nuo ovat tavallisia huoltotoimenpiteitä joista, mielestäni, ei tarvitse kenellekkään mainita yhtään mitään.

    Sinun kaltaisten ihmisten fanaattisuus on mennyt toisiin fääreihin. Ollaan hankkimassa asianajajaa vaikkei mitään ole löytynyt ja luullaan että asunto on uuden veroinen vaikka sillä on ikää 20-vuotta ja hinta on puolet uudesta samankokoisesta. Siinähän sitä tulee remonttikompensaatiota ihan riittävästi. Itse maksoin talostani 120t€ ja uuden vastaavan kokoisen hinta (1200€/neliö tontti 90t€) olisi noin 410 000 Euroa joten tuskin voin olettaa saavani uutta...

    Ostakaa UUSIA asuntoja ja jollei rahat niihin riitä niin asukaa vaikka vuokralla.

    Äänestä

  • sieltä ole kirjoitti:

    löytynyt HOMETTA!!! Sinun kannattaisi muuten käyttää hengitysilmasuojainta ja pysytellä ylipaineistetussa happiteltassa kun tuossa ympäröivässä ilmassa on hometta jos jonkun moista! Ei ole leikkimistä...

    Mistä sinä muuten tiedät että minun talossani ei ole hometta?

    Kuten sanottu, fanaattisten homehörhöjen olisi parempi pysyä vuokralla.

    vaan sellainen jonka asunnossa on todettu homevaurio. Sanoin vaan että turha haukkua niitä jotka joutuvat homeongelmien kanssa tekemisiin. Ne ei ole mitään pikkuasioita. Olen joutunut pitämään hengityssuojainta asunnossani by the way.

    Alkuperäiselle kirjoittajalle sen verran että odottele sitä ilmanäytettä. Sitten tulevat rakennetutkimukset.

    Jos tutkimuksista ilmenee jotain niin kirjallinen reklamaatio myyjille jossa ilmenee korvausvaatimus ja koettakaa ensin sopia ilman asianajajia.

    Äänestä

  • kirjoittaja kirjoitti:

    vaan sellainen jonka asunnossa on todettu homevaurio. Sanoin vaan että turha haukkua niitä jotka joutuvat homeongelmien kanssa tekemisiin. Ne ei ole mitään pikkuasioita. Olen joutunut pitämään hengityssuojainta asunnossani by the way.

    Alkuperäiselle kirjoittajalle sen verran että odottele sitä ilmanäytettä. Sitten tulevat rakennetutkimukset.

    Jos tutkimuksista ilmenee jotain niin kirjallinen reklamaatio myyjille jossa ilmenee korvausvaatimus ja koettakaa ensin sopia ilman asianajajia.

    tiedän mitä on asua hometalossa. Pointti olikin että jos ensin tutkittaisiin ja sitten hutkittaisiin. Kovin on erikoisia ohjeita: "Hanki heti asianajaja" kun vielä ei ole edes näytteitä otettu...Itketään jonkun neljävuotta sitten tehdyn testin perään josta ei löytynyt mitään...
    Minun mielestäni tuo ei ole normaalia.

    Äänestä

  • tiedoksi kirjoitti:

    Että minun talossani on ollut kosteusvaurio (Siis todettu kosteusvaurio eikä mikään oletus kun naapurin Repa sanoi että jotain näytteitä on otettu neljävuotta sitten...) jonka seurauksena talosta on purettu ja uudelleen rakennettu koko kellari, noin 105 neliötä, eli sinun on turha urputtaa minulle yhtään mitään home- tai kosteusvauriosta. Uskoisin niistä tietäväni aika paljon enemmän kuin sinä.

    Sinunkin kannattaisi vielä kerran lukea alkuperäinen viesti ja koettaa ymmärtää ja jäsennellä, onko asunnossa vaurio vai ei ja pitääkö myyjän kertoa jostakin 4-vuotta sitten tehdystä testistä tai vaikkapa siitä että joku käynyt tarkistamassa katon läpiviennit tai käynyt rassaamassa viemärit vaikkei tukosta löytynytkään jne. Nuo ovat tavallisia huoltotoimenpiteitä joista, mielestäni, ei tarvitse kenellekkään mainita yhtään mitään.

    Sinun kaltaisten ihmisten fanaattisuus on mennyt toisiin fääreihin. Ollaan hankkimassa asianajajaa vaikkei mitään ole löytynyt ja luullaan että asunto on uuden veroinen vaikka sillä on ikää 20-vuotta ja hinta on puolet uudesta samankokoisesta. Siinähän sitä tulee remonttikompensaatiota ihan riittävästi. Itse maksoin talostani 120t€ ja uuden vastaavan kokoisen hinta (1200€/neliö tontti 90t€) olisi noin 410 000 Euroa joten tuskin voin olettaa saavani uutta...

    Ostakaa UUSIA asuntoja ja jollei rahat niihin riitä niin asukaa vaikka vuokralla.

    "rakenteissa piilossa oleva massiivinenkin mikrobivaurio voi jäädä huomaamatta, koska sisäilmamittaus antaa tutkimusten mukaan yleensä negatiivisen tuloksen."

    Ei kukaan tilaa homeanalyysiä, ellei ole syytä epäillä jotain. Myyjän on kerrottava myös epäilyistä. Tässä tapauksessa epäilyjä ei ole edes poistettu eikä asiaa tutkittu, jos on tyydytty pelkkään ilmamittauksen tulokseen.

    Äänestä

  • kerrotava kirjoitti:

    "rakenteissa piilossa oleva massiivinenkin mikrobivaurio voi jäädä huomaamatta, koska sisäilmamittaus antaa tutkimusten mukaan yleensä negatiivisen tuloksen."

    Ei kukaan tilaa homeanalyysiä, ellei ole syytä epäillä jotain. Myyjän on kerrottava myös epäilyistä. Tässä tapauksessa epäilyjä ei ole edes poistettu eikä asiaa tutkittu, jos on tyydytty pelkkään ilmamittauksen tulokseen.

    Miten niin kukaan ei tilaa homeanalyysiä vain varmistaakseen tilanteen? Kyllä minun talossani ainakin tehdän tuollaisia huoltotoimenpiteitä!!! Empä tosiaankaan ihmettele miksi asunnoista löytyy niin paljon ongelmia, kun asukkaat eivät viitsi tehdä pienintäkään huoltoa....

    Meillä muuten mitataan radon kerran, vuodessa, tarkistetaan salaojat, rassataan viemärit,tarkistetaam piipun kunto, tarkastetaan katon ja läpivientien kunto jne. säännöllisesti.

    Mistä muuten revit tuon tiedon että epäilyistä on kerrottava? Hatusta... Ja mitähän epäilyjä olisi pitänyt poistaa jollei mitään löytynyt? Purkaa koko talo todetakseen että ehjähän se oli vai mitä? Et ole kyllä ihan terve...

    ps. Taidat olla juuri sellainen ihminen, joka menee hammaslääkäriin vasta kun hammas on irronnut, lääkärin tarkastukseen vasta kun pumppu on oireillut ja autosi viet huoltoon vasta sitten, kun siinä on vikaa...

    Äänestä

  • paskaa kirjoitti:

    Miten niin kukaan ei tilaa homeanalyysiä vain varmistaakseen tilanteen? Kyllä minun talossani ainakin tehdän tuollaisia huoltotoimenpiteitä!!! Empä tosiaankaan ihmettele miksi asunnoista löytyy niin paljon ongelmia, kun asukkaat eivät viitsi tehdä pienintäkään huoltoa....

    Meillä muuten mitataan radon kerran, vuodessa, tarkistetaan salaojat, rassataan viemärit,tarkistetaam piipun kunto, tarkastetaan katon ja läpivientien kunto jne. säännöllisesti.

    Mistä muuten revit tuon tiedon että epäilyistä on kerrottava? Hatusta... Ja mitähän epäilyjä olisi pitänyt poistaa jollei mitään löytynyt? Purkaa koko talo todetakseen että ehjähän se oli vai mitä? Et ole kyllä ihan terve...

    ps. Taidat olla juuri sellainen ihminen, joka menee hammaslääkäriin vasta kun hammas on irronnut, lääkärin tarkastukseen vasta kun pumppu on oireillut ja autosi viet huoltoon vasta sitten, kun siinä on vikaa...

    sellaiselta, jolta olisi ilo ostaa asunto/talo. Sinunlaisiasi ei vaan tunnu monikaan olevan. Saisit varmasti myös hyvän hinnan, koska kaikki huollot on tehty kuten kuuluukin ja myös muistettu tarkastaa sellaiset vähemmälle huomiolle jäävät asiat. Sinulta varmasti saisi myös dokumentoidun huoltohistorian ja kenellekkään ei jäisi mitään epäilyjen varaan. Jos itse teettäisit vaikka ilmanäytetutkimuksen, tuskin unohtaisit mainita siitä olisi tulos ollut mikä tahansa ja syy sen teettämiseen mikä vaan ? Sinähän kertoisit että tällainenkin teetettiin siitä ja siitä syystä, mitään ei löytynyt ja jatkotoimenpiteille ei tullut aihetta.

    Äänestä

  • vaikutat kirjoitti:

    sellaiselta, jolta olisi ilo ostaa asunto/talo. Sinunlaisiasi ei vaan tunnu monikaan olevan. Saisit varmasti myös hyvän hinnan, koska kaikki huollot on tehty kuten kuuluukin ja myös muistettu tarkastaa sellaiset vähemmälle huomiolle jäävät asiat. Sinulta varmasti saisi myös dokumentoidun huoltohistorian ja kenellekkään ei jäisi mitään epäilyjen varaan. Jos itse teettäisit vaikka ilmanäytetutkimuksen, tuskin unohtaisit mainita siitä olisi tulos ollut mikä tahansa ja syy sen teettämiseen mikä vaan ? Sinähän kertoisit että tällainenkin teetettiin siitä ja siitä syystä, mitään ei löytynyt ja jatkotoimenpiteille ei tullut aihetta.

    Erkillehän tuo ilmanäytteenotto syy oli jäänyt (ymmärtääkseni) epäselväksi (ja vaikkei mitään löytynytkään) ja epäilee nyt pahinta mahdollista. Kai hänellä kaikki oikeus siihen on ? Se, että tuo on jäänyt kertomatta ei ole mikään peruste eikä edes kannattavaa lähteä yrittämäänkään oikeuteen tms.

    Äänestä

  • paskaa kirjoitti:

    Miten niin kukaan ei tilaa homeanalyysiä vain varmistaakseen tilanteen? Kyllä minun talossani ainakin tehdän tuollaisia huoltotoimenpiteitä!!! Empä tosiaankaan ihmettele miksi asunnoista löytyy niin paljon ongelmia, kun asukkaat eivät viitsi tehdä pienintäkään huoltoa....

    Meillä muuten mitataan radon kerran, vuodessa, tarkistetaan salaojat, rassataan viemärit,tarkistetaam piipun kunto, tarkastetaan katon ja läpivientien kunto jne. säännöllisesti.

    Mistä muuten revit tuon tiedon että epäilyistä on kerrottava? Hatusta... Ja mitähän epäilyjä olisi pitänyt poistaa jollei mitään löytynyt? Purkaa koko talo todetakseen että ehjähän se oli vai mitä? Et ole kyllä ihan terve...

    ps. Taidat olla juuri sellainen ihminen, joka menee hammaslääkäriin vasta kun hammas on irronnut, lääkärin tarkastukseen vasta kun pumppu on oireillut ja autosi viet huoltoon vasta sitten, kun siinä on vikaa...

    Se on erinomaisen hyvä, että teillä tehdään kaikki rakennuksen säännölliseen kunnossapitoon tarvittavat tarkastukset vuosittain. Homeanalyysi ei ole sellainen. Sitä ei tehdä kuin vain tilanteessa, jossa on syytä epäillä ongelmia. Ei kukaan mene bronskoskopiaankaan vain saadakseen selville, että keuhkot ovat varmasti kunnossa, ellei ole jotain ongelmista kielivää oireilua.

    Se, että myyjän on kerrottava myös epäilyistä on kirjattu jopa asuntokauppalain esitöihin hallituksen esitykseen.

    Mitä olet itse jättänyt kertomatta, kun noin näyttää rassaavan ?

    Äänestä

  • kolahtaa kirjoitti:

    Se on erinomaisen hyvä, että teillä tehdään kaikki rakennuksen säännölliseen kunnossapitoon tarvittavat tarkastukset vuosittain. Homeanalyysi ei ole sellainen. Sitä ei tehdä kuin vain tilanteessa, jossa on syytä epäillä ongelmia. Ei kukaan mene bronskoskopiaankaan vain saadakseen selville, että keuhkot ovat varmasti kunnossa, ellei ole jotain ongelmista kielivää oireilua.

    Se, että myyjän on kerrottava myös epäilyistä on kirjattu jopa asuntokauppalain esitöihin hallituksen esitykseen.

    Mitä olet itse jättänyt kertomatta, kun noin näyttää rassaavan ?

    Tiedät, mitä minä talossani teen? Ja miksi ihmeessä en voi teetättää talossani homeanalyysia vain ollakseni varma ettei talossani ole hometta? Johan on väite! Käytähän nyt edes kerran elämässäsi sitä pientä hernettä siellä korvien välissä.
    ps. Noin 75%:ssa Suomen asuntokannasta on hometta, minun talossani ei ole enään...

    ps2: Kyllä minulta otettiin edelisessä lääkärintarkastuksessa keuhkoröntgen, vaikkei mitään epäilyttävää keuhkoista kuulunutkaan...

    ps3. Mitähän minun pitäisi kertoa ja kenelle kun en ole mitään myynytkään. Ja toivottavasti sinä et ole ostamassa mitään. Tulee yhteiskunnalle turhan kalliiksi nuo "ilmaiset" oikeuden käynnit...

    Äänestä

  • vaikutat kirjoitti:

    sellaiselta, jolta olisi ilo ostaa asunto/talo. Sinunlaisiasi ei vaan tunnu monikaan olevan. Saisit varmasti myös hyvän hinnan, koska kaikki huollot on tehty kuten kuuluukin ja myös muistettu tarkastaa sellaiset vähemmälle huomiolle jäävät asiat. Sinulta varmasti saisi myös dokumentoidun huoltohistorian ja kenellekkään ei jäisi mitään epäilyjen varaan. Jos itse teettäisit vaikka ilmanäytetutkimuksen, tuskin unohtaisit mainita siitä olisi tulos ollut mikä tahansa ja syy sen teettämiseen mikä vaan ? Sinähän kertoisit että tällainenkin teetettiin siitä ja siitä syystä, mitään ei löytynyt ja jatkotoimenpiteille ei tullut aihetta.

    Niin eipä kyllä tullut mieleenkään että moisia papereita joskus myöhemmin tarvitsisin (tästä on vielä maksettavaa melkein kymmeneksi vuodeksi ;-). Eiköhän nuo kaikki testit/analyysit ole syytä tehdä juuri ennen myyntiä niin ei tule kenellekkään yllätyksiä. Nyt testit ovat tehty oman mielenrauhan takia ja meinaan niitä tehdä jatkossakin. Mukavampi korjata kun vaurio ei ole ehtinyt leviämään...
    Mielestäni on käsittämätöntä, että joku myy tietoisesti "sairaan" talon/asunnon täysin kunnossa olevana, koska silloinhan maksaja on yksikäsitteinen ja rahaa sekä aikaa palaa... Helpointahan on sanoa, että tuolta on löytynyt sitä ja täältä tuota ja sen takia hinta on tämä. Ota tai jätä. Voisin kuvitella, että monelle, varsinkin vanhemmalle ihmiselle, tulee oikeasti täytenä yllätyksenä että asunto onkin asumiskelvoton. Eli eivät kaikki myyjät ole huijareita, eikä kaikki ostajat "hyötyjiä".

    Äänestä

  • sinä sen kirjoitti:

    Tiedät, mitä minä talossani teen? Ja miksi ihmeessä en voi teetättää talossani homeanalyysia vain ollakseni varma ettei talossani ole hometta? Johan on väite! Käytähän nyt edes kerran elämässäsi sitä pientä hernettä siellä korvien välissä.
    ps. Noin 75%:ssa Suomen asuntokannasta on hometta, minun talossani ei ole enään...

    ps2: Kyllä minulta otettiin edelisessä lääkärintarkastuksessa keuhkoröntgen, vaikkei mitään epäilyttävää keuhkoista kuulunutkaan...

    ps3. Mitähän minun pitäisi kertoa ja kenelle kun en ole mitään myynytkään. Ja toivottavasti sinä et ole ostamassa mitään. Tulee yhteiskunnalle turhan kalliiksi nuo "ilmaiset" oikeuden käynnit...

    "ps2: Kyllä minulta otettiin edelisessä lääkärintarkastuksessa keuhkoröntgen, vaikkei mitään epäilyttävää keuhkoista kuulunutkaan... "

    ...jaa että otettiin keuhkoröntgen, vaikkei ollut mitään epäilyjäkään, että keuhkoissa olisi jotain häikkää. :D

    "Ja miksi ihmeessä en voi teetättää talossani homeanalyysia vain ollakseni varma ettei talossani ole hometta? "

    ... kas kun ilmanäytteillä ei sitä varmuutta saa, ettei talossa ole hometta. Se toimii tasan toisinpäin. Siinä voi näkyä hometta, jos just sillä kertaa, kun mittaus tehdään mikrobit sattuvat itiöimään. Muutoin näyttää aina negatiivista. :(

    Äänestä

  • hihhihh kirjoitti:

    "ps2: Kyllä minulta otettiin edelisessä lääkärintarkastuksessa keuhkoröntgen, vaikkei mitään epäilyttävää keuhkoista kuulunutkaan... "

    ...jaa että otettiin keuhkoröntgen, vaikkei ollut mitään epäilyjäkään, että keuhkoissa olisi jotain häikkää. :D

    "Ja miksi ihmeessä en voi teetättää talossani homeanalyysia vain ollakseni varma ettei talossani ole hometta? "

    ... kas kun ilmanäytteillä ei sitä varmuutta saa, ettei talossa ole hometta. Se toimii tasan toisinpäin. Siinä voi näkyä hometta, jos just sillä kertaa, kun mittaus tehdään mikrobit sattuvat itiöimään. Muutoin näyttää aina negatiivista. :(

    Lääkärin tarkastukseen joka teetätetään ihan työn antajan toimesta... Ehkä täällä on hometta huoneilmassa jonka takia tuo tarkastuksen kuuluu, mutta ehkä tämän palstan raati tietää tämänkin asian minua paremmin...

    Mitenkähän saan sen varmuuden että talossani ei ole hometta? Purkamalla kerran vuodessa kaikki seinät vai? Mistä sinä muuten otat hengitysilmasi sisällä ollessasi? Minä ainakin hengitän ihan sitä huoneilmaa jas jos siitä säännöllisesti otetut näytteet ovat puhtaita niin se riittää minulle. Vaikka tämän palstan lukijoiden mukaan epäilenkin homevauriota, te kun tiedätte joka asian minua paremmin. Tuleeko huomenna muuten vettä vai lunta?

    Äänestä

  • ole myymässä kirjoitti:

    Niin eipä kyllä tullut mieleenkään että moisia papereita joskus myöhemmin tarvitsisin (tästä on vielä maksettavaa melkein kymmeneksi vuodeksi ;-). Eiköhän nuo kaikki testit/analyysit ole syytä tehdä juuri ennen myyntiä niin ei tule kenellekkään yllätyksiä. Nyt testit ovat tehty oman mielenrauhan takia ja meinaan niitä tehdä jatkossakin. Mukavampi korjata kun vaurio ei ole ehtinyt leviämään...
    Mielestäni on käsittämätöntä, että joku myy tietoisesti "sairaan" talon/asunnon täysin kunnossa olevana, koska silloinhan maksaja on yksikäsitteinen ja rahaa sekä aikaa palaa... Helpointahan on sanoa, että tuolta on löytynyt sitä ja täältä tuota ja sen takia hinta on tämä. Ota tai jätä. Voisin kuvitella, että monelle, varsinkin vanhemmalle ihmiselle, tulee oikeasti täytenä yllätyksenä että asunto onkin asumiskelvoton. Eli eivät kaikki myyjät ole huijareita, eikä kaikki ostajat "hyötyjiä".

    Taisimme löytää yhteisen kielen. Näin se vaan menee, ei kaikki ole toisesta hyötyjiä ja kaikki kannattaisi muistaa mainita niin näitä ehkä inhimillisiä unohduksia ei tulisi. Ja sen uskon kyllä, ettet ole välttämättä ajatellutkaan että ehkä joskus tarvitset niitä papereita tehdyistä ja suoritetuista toimenpiteistä. Voisi olla hyvä kasata niitä johonkin "tämän talon kirjaan" tms. Saattaa säästää joku päivä (jos myyt) näiltä itkuilta ja hammastenkiristyksiltä joita tämä palsta vilisee. Ja kuten todettu, hinta on tämä ja tämä, virheet on nämä ja nämä (tai oletetut). Silloin voi jokainen itse punnita ostaako vaiko eikö. Rehellinen ihminenhän kertoo kaikki tiedossaan olevat asiat, välttääkseen jälkipyykin ja turvatakseen yöunensa.
    Se, minkä ikäinen/ missä asemassa tms. ei vaikuta siihen kun joutuu sen tosiasian eteen, että koti onkin asumiskelvoton, se on aina ihmiselämän kokoinen tragedia, joka muuttaa elämän kokonaan. Itselläni ainoa virhe oli että luotin myyjiin sekä kuntotarkastajan tarkastuksen tuloksiin.

    Äänestä

  • kuulumaan kirjoitti:

    Lääkärin tarkastukseen joka teetätetään ihan työn antajan toimesta... Ehkä täällä on hometta huoneilmassa jonka takia tuo tarkastuksen kuuluu, mutta ehkä tämän palstan raati tietää tämänkin asian minua paremmin...

    Mitenkähän saan sen varmuuden että talossani ei ole hometta? Purkamalla kerran vuodessa kaikki seinät vai? Mistä sinä muuten otat hengitysilmasi sisällä ollessasi? Minä ainakin hengitän ihan sitä huoneilmaa jas jos siitä säännöllisesti otetut näytteet ovat puhtaita niin se riittää minulle. Vaikka tämän palstan lukijoiden mukaan epäilenkin homevauriota, te kun tiedätte joka asian minua paremmin. Tuleeko huomenna muuten vettä vai lunta?

    jos haluat tietää onko hometta.

    Äänestä

Jättikö ne myös kertomatta, että takapihalle oli linnut kakkineet pitkin vuotta ylilentäessään ?

Periikö perheen pikkulintupandemia ?

Mainittiinko kaupassa hyttysvaarasta ulkotiloissa ? Miljoonat etelämaalaisenoloisetkädelliset saavat hyttysistä vuosittain malarian.

Äänestä

myyjältä kaikki paperit nähtäväksi ennen ostoa. Niin fiksut ihmiset tekee. Sanotaan vaan, että kaikki paprut kouraan nyt, muuten ei tule kauppoja. Kauppakirjaan merkintä, että kaikki paperit on nähty ja luettu ja yhdessä todettu, ettei mitään estettä kaupalle ole. Jos sen jälkeen tulee vielä esille ns. pimitettyjä asioita, niin pitää vielä kauppakirjaan laittaa merkintä, miten sitten toimitaan. Niin ei tartte jälkikäteen nurista ja uhkailla samoin tein vaahto suupielessä lakimiehillä.

Äänestä
  • viisaus. Ja jälkiviisastelijoita löytyy aina ja varsinkin silloin kuin löysät on jo housuissa. Harmi on vaan se, ettei ne enää auta siinä vaiheessa. Tarinan opetus on siis se, että fiksu ihminen ei luota mihinkään, mikä tosin on fiksua niin ei tule jälkipyykkiä. Ja kun vielä aina menisikin niin.

    Äänestä

  • on paras kirjoitti:

    viisaus. Ja jälkiviisastelijoita löytyy aina ja varsinkin silloin kuin löysät on jo housuissa. Harmi on vaan se, ettei ne enää auta siinä vaiheessa. Tarinan opetus on siis se, että fiksu ihminen ei luota mihinkään, mikä tosin on fiksua niin ei tule jälkipyykkiä. Ja kun vielä aina menisikin niin.

    niinhän se sitten oli, että sädesieniä löyty!!!!!!ensviikolla asiaa ruvetaan hoitamaan ja etsimään rakenteista vikaa!!!!!!!!!!!!!!!!!kaikille paskanpuhujille kiitosta vaan kannustuksesta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.onneksi meillä on taloyhtiö takana, mutta kyllä myyjälle soitetaan ja valitetaan, kusipää mikä kusipää!!!muuta hänesta ja hänen perheestään ei voi sanoa!!!nyt pitäs vielä tietää, että jos huonekalut ja kaikki sisällä olevat kalusteet menevät kaatikselle niin myyjälle laitan korvausvastuun näistäkin!!!että lykkyä tykö kaikille!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


erkki kirjoitti:

ostimme 5 kuukautta sitten rivitaloasunnon.ensi kuussa tänne ollaan tekemässä sisäilman mikrobitutkimus.kaikki sai alkunsa siitä, kun muutimme asuntoon saimme myyjältä vasta sitten vuosien varrelta kerätyn tiedon asunnosta. he eivät kertoneet meille myynti hetkellä että olivat tehneet mikrobitutkimuksen tänne 4 vuotta sitten.huoneilma oli tutkimuksen mukaan normaali.mutta eikö kaupantekohetkellä pidä kaikki ostopäätökseen vaikuttavat asiat kertoa. jos täältä nyt sitten löytyy jotain kosteuteen viittaavaa(hometta)niin eikö myyjä ole vastuussa asiasta, hän on pimittänyt meiltä nimittäin tietoa.ottaa päähän ja kunnolla!!!!!!lähden tässä asiasa vaikka oikeuteen ja mielestäni, että he jättivät tuon asian kertomatta on tosi huono juttu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu