Salazopyrin ja turvotus

Olen tässä kuukauden verran syönyt Salazopyriniä ja kun pääsin 4 tabun päivätahtiin, niin alko tulla sivuoireita. Ensin tuli päänsärkyä ja sitten kasvojen turvotusta. Huomasin sen ensin silmien yläluomista, jotka näyttää ihan siltä kuin olisin itkeny. Ja muutenkin jotenkin päässä on vähän sellainen sumea olo kuin olisi turvoksissa.

Laskin annoksen 3 tabuun ja se helpotti hetkeksi tilannetta, mutta nyt turvotus taas paheni vaikka annos yhä 3 tabua. Turvalabrat on onneksi ollu ihan ok.

Onko kellään muulla ollut tällaista kasvojen turvotusta sivuoireena? Onko se mennyt sitten ohi vai oletteko joutuneet lopettamaan lääkkeen? Apteekista sanoivat, että kasvojen turvotusta tulee vain yhdelle tuhannesta :-O
38034
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Heips,

Kokemusta on Salazopyrinistä. Turvotusta ei ole ollut havaittavissa tästä läkkeestä. Kortisoni tuo turvotusta, onneksi sitä otan epäsäännöllisesti, muutaman kerran vuodessa.
Salazo annoksella 3 3 toi minulle ahdistuneisuutta ja masennusta, joten vähensin 2 2 annokseen kahden kuukauden kuluttua. Toivoittavasti sivuoireesi loppuu...

Terveisin

Reumaatikko

Äänestä
  • Kortisonia olen syönyt jo 4 vuotta säännöllisesti ja annostus on ollut useamman vuoden 5 mg/pv. Joten en usko, että tuo turvotus johtuu kortisonista...jollei sitten yhteisvaikutuksesta Salan kanssa?

    Aikoinaan, kun soin kortisonia isolla annostuksella (40 mg) mulla tuli ihan perinteiset kuukasvot mitä kortisonin sanotaan aiheuttavan. Nyt kuitenkin turvotus on eri paikassa eli silmien ympärillä...siksi vähän ihmettelen???

    No jatkan tuota 2 1 annosta kunnes olen puhunut lääkärin kanssa ja sitten yritän taas nostaa 2 2 annokseen. Tuo oli mielenkiintoinen tieto, että Sala voi aiheuttaa masennusta...siitäkin on ollu oireita tässä viime aikoina...

    Äänestä

Minulla on nyt ollut salazopyrin kuukauden ja annos on 2 aamulla ja 2 illalla ja nyt tuli tosi huono yököttävä ja väsynyt olo. Oletteko lopettanut salasopyrinin käytön vai pitääkö vain jatkaa. Voiko mennä ohi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apuva! kirjoitti:

Olen tässä kuukauden verran syönyt Salazopyriniä ja kun pääsin 4 tabun päivätahtiin, niin alko tulla sivuoireita. Ensin tuli päänsärkyä ja sitten kasvojen turvotusta. Huomasin sen ensin silmien yläluomista, jotka näyttää ihan siltä kuin olisin itkeny. Ja muutenkin jotenkin päässä on vähän sellainen sumea olo kuin olisi turvoksissa.

Laskin annoksen 3 tabuun ja se helpotti hetkeksi tilannetta, mutta nyt turvotus taas paheni vaikka annos yhä 3 tabua. Turvalabrat on onneksi ollu ihan ok.

Onko kellään muulla ollut tällaista kasvojen turvotusta sivuoireena? Onko se mennyt sitten ohi vai oletteko joutuneet lopettamaan lääkkeen? Apteekista sanoivat, että kasvojen turvotusta tulee vain yhdelle tuhannesta :-O

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu