Coverdale & Page - albumi

Take a look at yourself

Kiinnostaisi kuulla teidän mielipiteitänne Coverdale & Page - albumista. Itselläni kylmät väreet kiertävät aina kuunnellessani albumia, eli pidän todella paljon ko. albumista vanhana Whitesnake/Zepukka - diggarina. Minun puolestani olisi muuten saanut jatkua Coverdalen & Pagen yhteistyö pidempäänkin.

Ja kohta Deep Purplea katsomaan !!!!!!

6

2239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pig on the wing

      Pidän kyllä levystä aika paljon, vaikka pari jutut häiritsevätkin. Ensinnäkin rumpusoundit ovat aika huonot, virveli kosahtaa kuin kuiva paska kankahalle. Lisäksi joukossa on mielestäni pari biisiä, jotka jäävät täytepaloiksi. Skippaan aina.

      Nämä nyt kuitenkin olivat vain negat. puolia. Levy viihtyy soittimessa aika ajoin ja mielestäni Coverdale laulaa hienosti, vaikka jotkut kiljunnat menevät jo korniuden puolelle. Mutta hienoa, että äijä SILTI vaan vetää.

      Muutama erinomainen biisi, jotka iskevät tajuntaani, pidän ehdottomasti tästä levystä!

      Shake My Tree!

    • zeppelin

      On aika erikoista että, page on koko juttuun mennyt mukaan. Coverdale ei todellakaan ollut zeppeliinien suosiossa aikoinaan!
      levy on yllättävän hyvä joskin kuulostaa zeppeliiniltä vaikka ihmekkös tuo kun kitarssa on Jimmy Page. Plant on aikoinaan ristinyt coverdalen uudelleen David Coverversioksi!

    • Vanhus

      Onhan tuo tosi hyvä levy, vaikka silläkin alkaa olla ikää..
      Sääli ettei niiltä peräti KUUDELTA Japanin keikalta tehty mitään kunnollista tallennetta. Täytyy vissiin edelleenkin tyytyä noihin buutseihin...
      Yllättävän hyvin Taavetti vielä silloin pysytyi vetämään, eikä Zeppelin biisitkään kuulosta ihan kamalan korneilta.

    • sen

      levyn saisi hankittua ja nimi???

    • Plant ei ollut vissiin tutustunut David Coverdalen musiikkiuraan ja laulutyyliin/tyyleihin, kun risti hänet David Coverversioksi. Tosin se tietysti oli sitä Plantin omaa huumoria. Onhan hän sanonut Greta van Fleetin laulajastakin (Josh Kiszka), että tunnen sen tyypin, jolta hän on lainannut äänensä. Mutta kummatkaan laulajat, niin Coverdale kuin Kiszka eivät laula täsmälleen kuin Plant. Uransa alkuaikoina (Purplessa, Purplen jälkeen ja Snaken alkuaikoina) Coverdale ei ollenkaan muistuttanut lauluäänellisesti Plantia eikä oikein ulkonäöllisestikään eikä mielestäni kasarin lopulla/ysärin alussakaan, ei ainakaan lauluääneltään. Ja vielä vähemmän Kiszka muistuttaa Plantia ulkonäöltä (hän muistuttaa enemmän The Whon:n Roger Daltreyta nuorena).

      Olen vähän kuunnellut Tubesta Coverdale/Pagea ja se on ihan jees. Muuten pidän Coverdalen laulamisesta. Purplessa hän lauloi hyvin, Purplen ja Snaken välissä tehdyt levyt "White snake" ja "Northwinds" ovat huippuhyviä ja pidän myös Snaken musiikista, niin blueskauden kuin myöhemmänkin. Nykyään miehellä on valitettavasti lauluääni ainakin jonkun verran ruostunut. Alarekisteri on vielä ihan hyvä, mutta ylärekisteri jo lähes kadonnut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      163
      10495
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      87
      7465
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      106
      7367
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7336
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      22
      7291
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      42
      7259
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6652
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6486
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5720
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5505
    Aihe