Minulla oli pari vuotta sitten lääkärin mukaan "nivelkuume", ensin 5 päivää 40 asteen kuume, ja hikoilin kuin sika, siitä n puol viikkoa eteenpäin kaikki nivelet tosi kipeet, söin reumalääkkeitä.. sen jälkeen aina syksyllä/talvella kolottanut niveliä, on jäykät.. muilla kokemuksia ko. kuumeesta? Mitään yhteyttä reumaan? Reumakokeet/arvot ok.. mutta tulevaisuutta ajatellen?
Nivelkuume?
Alli
11529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Nivelkuume ei ole diagnoosi. Kirjoitat oireista.
Reumadiagnoosi varmistuu oireiden, tutkimusten, ja seurannan tuloksena. Joskus diagnoosin varmistuminen voi viedä pitkänkin ajan. Lääkitys määräytyy vasta diagnoosin jälkeen.
Reumaattinen kuume on eri asia kuin reuma.
Oma lääkärisi on oikea osoite kysellä sekä diagnoosista, hoidoista että prognoosista eli ennusteesta. Ennuste on yksilöllinen ja riippuu monista tekijöistä.
Tulevaisuutta ajatellen on tärkeintä pitää itsestään huolta ja hakeutua tarvittaessa asianmukaisiin tutkimuksiin.